• gebe.com
  • /
  • 10 Adımda Bebek Bezi Değiştirme

10 Adımda Bebek Bezi Değiştirme

Bebek bezi nasıl değiştirilir, ne kullanmalıyım, bu şeritler nasıl kapanıyordu gibi sorularınız varsa 10 adımda bebek bezi değiştirme yazımız tam size göre...

10 Adımda Bebek Bezi Değiştirme

prima_bebek_bezi   

Bebek bezi değiştirmek kolay gibi görünse de özellikle yeni doğmuş yapmış bir anne için bazı zaman bu durum sıkıntılı olabilir. Hele ki bu, ilk bebeğiyse... Bebek bezi nasıl değiştirilir, ne kullanmalıyım, bu şeritler nasıl kapanıyordu gibi sorularınız varsa 10 adımda bebek bezi değiştirme yazımız tam size göre...  

1- Alt değiştirme alanını hazırlayın

bez-degistirme-alani   Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce bez değiştireceğiniz alanı hazırlayın ve ihtiyacınız olan her şeyin (alt değiştirme örtüsü, prima bebek bezi, pamuk ve ılık su veya prima ıslak bebek mendili, pişik ve tahriş krem) yakınınızda olduğundan emin olun.  

2- Alt değiştirme örtüsünü değiştireceğiniz alana yerleştirin

alt-degistirme-ortusu  

3- Bebeğinizi sırt üstü olarak alt değiştirme alanına yatırın

bebeginizi-sirt-ustu-yatirin  

4- Yapışkanlı şeritleri açın

yapiskanli-seritler   Bezi yapışkanlı olan şeritlerini açın. Bebeğinizi nazikçe ayak bileklerinden kavrayarak, kirli bezi yapışkanlarını kullanarak kapatın.  

5- Kirli bezi bebeğinizin ulaşamayacağı bir yere koyun

kirli-bez  

6- Bebeğinizin poposunu ve genital bölgesini ılık su ve pamukla veya bebek mendilleriyle nazikçe temizleyin

bebek-mendili   Kız bebeklerde enfeksiyon oluşumunu önlemek için temizliği her zaman önden arkaya doğru yapmanız gerekir. Erkek bebeklerde ise temizlik yaparken sünnet derisinin aşağıya doğru çekmemeye dikkat edin. Yenidoğan bebeklerde bebeğinizin altını, pamuk ve ılık su ile veya bebek mendilleri ile temizleyebilirsiniz. 2 aylık olana kadar bebeğinizin altını tahrişe ve isiliğe neden olabileceğinden dolayı alkollü bebek mendilleriyle temizlememeniz önerilir.

7- Bezi yerleştirme

bezi-yerlestirme   Bezi, bebeğinizin tam poposuna ve göbek oyuntusuna denk gelecek şekilde yerleştirin. Birçok bebek bezinde bulunan renkli şeritlerin bebeğinizin genital organının önüne gelecek şekilde geldiğine ve yapışkan şeritlerin bebeğinizin göbek deliğinin biraz altında olduğuna ve belini kavradığına emin olun.

8- Pişik kremi kullanma

pisik-kremi   Bezi bağlamadan önce doktorunuz tarafından önerilen pişik kremini nazikçe bebeğinizin genital organın yer aldığı bölgeye ve poposuna sürün.

9- Yeni bezi yerleştirin

bezi-yerlestirme-2   Bebeğinizin göbeğine doğru bezin üst kısmını çekin ve iki tarafta da bulunan yapışkanlı şeritleri açarak, yapıştıracağınız alana doğru çekerek, temiz bezi kapatın. Yenidoğan bebeklerde, göbek bağının tahriş olmaması için bezin üst kısmını biraz aşağıya doğru kıvırabilirsiniz. Yenidoğan bebeklere özel hazırlanmış göbek deliği oyuntulu bezleri de tercih edebilirsiniz.

10- Bez değiştirme işleminden sonra alt değiştirdiğiniz alanı ve ellerinizi yıkamayı unutmayın

bebek-bezi    

Sponsor markanın youtube veya vimeo embed videosu ya da arzu ettiği görsel kullanılır.

      

-------------

       

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.