Müjde! Bebeğinizin Dişi Çıkıyor

Müjde! Bebeğinizin Dişi Çıkıyor
29 Kasım 2016

Bebeğinizin dişi çıkarken ateş, kulak kaşıma, ishal, salya, ağrı, öksürük ve iştahsızlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Müjde! Bebeğinizin Dişi Çıkıyor

Birçok anne ve bebeğin zorlu günleri bebeklerin diş çıkarmasıyla başlar. Bu dönemi bazı bebekler rahat, bazı bebekler çok sancılı geçirir. Bebekler diş çıkarırken, birçok rahatsızlık geçirebilirler. Bu rahatsızlıkları biliyor musunuz?     Ateş: Bazı beklerde görülür, bazı bebeklerde görülmez. Ateş, başka hastalıkların da başlangıcı olabilir. Bu nedenle, mutlaka bir doktora başvurmalısınız.     Kulak kaşıma-çekiştirme: Bebek diş çıkarırken yaşadığı ağrıdan ötürü kulaklarında ağrı hissedebilir ve kulağını kaşıyabilir. Fakat bu durum kulakta iltihap başlangıcı da olabilir.     İshal: Bebekler diş çıkarırken daha fazla tükürük ürettikleri için bağırsaklar hızlı çalışır. Fakat ateş gibi ishal de diş çıkarmadan kaynaklanan bir durum olmayabilir. Bir günden fazla süren ishal söz konusuysa bir hekime danışmalısınız.     Salya akıtmak: Hemen hemen birçok bebek, 2 ve 3 aylıktan başlayarak salya akıtır. Bu durum olağandır. Bazı bebeklerde az bazılarında daha fazla görülebilir. Bebek, diş çıkarmaya başladığı andan itibaren daha fazla salya akıtır.     Ağrı: Bebekler diş çıkarmaya başladığında, diş etinde fazla olan basınç iltihaplara neden olabilir. Bu iltihaplara bağlı olarak bebeklerde ağrılar oluşur. En çok ağrıya sebep veren dişler ise, ilk önce çıkan azı dişleridir.     Öksürük: Diş çıkarken salyanın fazlalığına göre bebeklerin boğaz bölgesinde salyanın birikmesinden ötürü tıkanmalar görülebilir. Bazı bebekler bu dönem içerisinde ilgiyi üzerine çekmek isteyecekleri için öksürüğü devamlı hale getirebilirler.     İştahsızlık: Bebekler verilen katı gıdaları bu dönemde reddedebilirler. Bu olağan bir durumdur. Çünkü bebekler, sıvı gıdalardan da gerekli besini alabilirler. Dişler çıktığında ise iştahları yerine gelecektir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.