Kısırlık Sorununa Yeni Çözüm Yöntemi : 3D Yazıcılar

Kısırlık Sorununa Yeni Çözüm Yöntemi : 3D Yazıcılar
28 Mayıs 2017

Tıp dünyasından kısırlık için umut verici bir açıklama geldi! 3D yazıcılar ile üretilen yapay yumurtalar sayesinde, yumurtalıkları hasar görmüş kadınlar ileride gebe kalabilecek.

Tıp dünyasından yeni bir gelişme daha! 3D yazıcılar ile üretilen yumurtalık implantları bilimsel bir çalışmada kullanıldı ve kısır olan farelerin sağlıklı yavrular dünyaya getirmesi sağlandı. Üzerinde çalışılan bu yeni yöntem; kanser tedavisi görmüş ve yumurtalıkları hasara uğramış, çocuk sahibi olmak isteyen genç kadınlar için gebelik umutlarını arttırdı. Çalışmayı sürdüren bilim insanları; bu yöntemin geliştirilerek ileride insanlar üzerinde de uygulanabileceğini ve doğuştan yumurtalıkları olmayan veya tedaviler sonrası dokuları hasara uğrayan hastaların kurtarıcısı olacağını söylüyor.


Kısırlık Sorununa Yeni Çözüm Yöntemi : 3D Yazıcılar

Araştırmayı yürütenler, olgunlaşmamış yumurta hücreleri içeren küçük ve sıvı tutan foliküllerle doldurulan, jelatinlerden yapılmış iskeletleri 3D teknolojisi ile basarak sentetik yumurta ürettiler. Cerrahi yöntemle yumurtalığı alınmış olan kısır farelerde yapılan testlerde implantların bir hafta içinde kan dolaşımına katıldığı gözlemlendi. Böylelikle kanser tedavisi sırasında yumurtalıkları hasara uğramış kadınların yapay yumurta ile gebe kalması için bir adım daha atılmış oldu.   Kısırlık Sorununa Yeni Çözüm Yöntemi : 3D Yazıcılar    

Genç Hastalarda Doğurganlığı Tekrar Sağlamak Amaçlanıyor

Çalışmada ismi bulunan Chicago Northwestern Üniversitesi’nden Teressa Woodruff; ‘ Umarız bu biyoprotezler bir gün gerçekten geleceğin yumurtalıkları olabilir. Projemizin amacı, kanser tedavisi görmüş genç hastalarda tekrar endokrin sağlığını ve doğurganlığını yeniden sağlayabilmek’ dedi.   Yapay yumurtalık implantasyonundan sonra çiftleştirilen fareler, üçüncü implantlardan salınan yumurtalar sayesinde yavruladı. Yavrulanan fareler gayet sağlıklı bir şekilde doğdu ve anne sütü ile beslenerek o da sağlıklı yavrular vermeye devam etti.  

Türk Doktorlar Ne Diyor?

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk doktorlar çalışmayı umut verici olarak tanımladı. Üretilen yapay yumurtalık dokularının, gelecekte yumurtalık kanseri ile karşı karşıya kalan hastalarda uygulanabileceğini ve kısırlığın tedavi edilebilir olabileceğini belirttiler. Araştırma sonucunda olgunlaşan yumurtaların doğal dokuda fonksiyonu olduğunu ve bu sayede dışarıdan hormon takviyesine de gerek kalmadığını açıklamalarına eklediler.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl