Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?
15 Kasım 2018

Kışın bebekler nasıl giydirilmeli? Gece uyurken ne giydirmeliyiz? Tüm detaylar yazımızda!

Yağmur ve soğuk havanın iyice kendini hissettirdiği şu günlerde, pek çok ebeveyn bebeğini soğuk hava şartlarından korumak için önlem almaya başladı bile. Bu mevsimlerde bebeğin nasıl giydirildiği, onun hastalıklardan korunması açısından oldukça önemlidir. Biz de bu yazımızda; kışın bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile ilgili uzman tavsiyelerine yer verdik!

Bebekler Kışın Nasıl Giydirilmeli? 

1)Ebeveynlerin çoğu, kış aylarında bebeğine fanila ve onun üzerine kalın bir kazak giydirir. Oysa uzmanların çoğu bunun yanlış bir yöntem olduğunu savunmaktadır. Tek kat kıyafet yerine bebeğinize üst üste ince, vücudu saran, pamuklu giysiler giydirmelisiniz. Böylece kıyafetler arasındaki hava tabakası bebeğinizi üşümekten korur. Ayrıca uzmanların ‘soğan sistemi’ adını verdiği bu yöntem sayesinde, ortam sıcaklığı değiştiğinde bebeğinizin kıyafetini bir kat azaltabilir veya arttırabilirsiniz.

2)Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da kıyafet tercihleriniz pamuklu kumaştan yana olmalı. Polyester gibi maddelerden yapılan bebek kıyafetleri, hem bakteri oluşumuna sebebiyet verir hem de bebeğinizin aşırı terlemesine neden olur. Bu da bebeğinizin hem hasta olmasını kolaylaştırır hem de hassas cildinin çabucak tahriş olmasına sebep olur.

Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

3)Kış aylarında bebeğin üşüyüp üşümediğini anlayabilmek ve kıyafetlerini buna göre tercih etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeğin ara ara ateşinin ölçülmesi gerekir. İdeal vücut sıcaklığı 36 – 37.2’dir. Bu değerlerin üstü veya altı, bebeğinizin üşüdüğünü veya terlediğini gösterir.

4)Bebeğiniz evin içinde terlediyse, kalın giydirmişsiniz demektir. Zaman kaybetmeden üzerindeki terli giysileri çıkartıp, temiz ve pamuklu kıyafetler giydirmelisiniz.

5)Büyüme sürecinde olan bebeklerin metabolizması uyurken daha hızlı çalışır. Bu nedenle kat kat giydirilen, üstü aşırı kalın battaniyelerle örtülen bebekler hem aşırı terler hem de rahat uyuyamazlar. Uzmanlar; kışın uyuyan bebeklere bir fanila ve üzerine çıtçıtlı bir pijama giydirilebileceğini, üstünün ise aşırı kalın olmayan bir örtü ile örtülebileceğini belirtmektedir.

6)Vücut ısısının büyük bir kısmı baş bölgesinden kaybedilir. Özellikle yenidoğanlar vücut ısısını dengeleyemez. Bu nedenle dışarı çıkarken mutlaka şapka gibi soğuk havadan koruyucu aksesuarlar tercih edilmelidir. Şapkanın kulakları da örtmesine dikkat edilmelidir.

Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

7)Bebeğinizin özellikle ayaklarını sıcak tutmaya özen gösterin. Kıyafet tercihlerinizde olduğu gibi burada da pamuklu çoraplar tercih edin. Alacağınız ayakkabının bebeğinizin ayağından büyük olmamasına önem verin. Çünkü büyük ayakkabı giyildiğinde, bebeğinizin çorabı öne doğru toplanacağından, ayakları korunmasız kalacak. Bu da hastalığa davetiye çıkartabilir.

8)Araba ile seyahat edileceği zaman, aşırı ısınmayı önlemek için bebeğinizin koruyucu aksesuarlarını veya üzerinden bir kat kıyafetini çıkartabilirsiniz.

9)Eğer bebek arabası ile dışarı çıkacaksanız, hem bebek arabasının hem de bebeğinizin üzerine örtmek için 2 ayrı battaniyeye ihtiyacınız olacak. Eğer hava çok soğuksa, bebek arabasının rüzgârlığını mutlaka kullanın.

10)Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıyorsanız, evden çıkmadan önce bebeğinizin cildini koruma altına almak adına ince bir tabaka halinde nemlendirici sürebilirsiniz. Böylece olası çatlamaların önüne geçersiniz. Tabii ki krem tercihinizi doktorunuzun önerdiği, bebekler için uygun olanlardan yana kullanmalısınız.

11)Karlı ama güneşli bir havada dışarı çıkacaksanız, uzmanların çoğu bebeğin cildini korumak için siperli bir şapka takılmasını önerir. Çünkü kar, güneşin ultraviyole ışınlarının %85’ini yansıtır. Bu da güneşin en az yaz güneşi kadar tehlike olduğu anlamına gelir. Gerekirse, evden çıkmadan önce bebeğinizin açıkta kalan bölgelerine, bebekler için uygun olan güneş kremi sürün.

Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

12)Kış aylarında bebeğinizin oda sıcaklığı da hasta olmaması açısından oldukça önemlidir. İdeal sıcaklık değeri 22 – 24 derece arasıdır. Nemin oranının ise %40-60 arasında olması normaldir.

13)Eğer bebeğiniz sürekli ağlıyorsa, hareketleri azaldıysa, yorgun görünüyorsa, el ve ayakları soğuksa üşüdüğünden şüphelenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda uzmanlar bebeğin direkt kaloriferin önüne oturtulmasını pek doğru bulmuyor. Bunun yerine bebeğinizin ısısını kendi vücut ısınızla dengelemeye çalışmak veya ılık hava üflemek gerektiği belirtiliyor. Eğer işe yaramazsa mutlaka bebeğinizin doktoruna danışmanız önerilir.

14)Son olarak; havalar soğuk olduğu için bebeği sürekli evde tutmak, bebeğinizin temiz hava almasını engelleyeceği gibi güneşten D vitamini almasını da önler. Rüzgarsız ve güneşli kış günlerinde kısa da olsa, bebeğinizle dışarıda kısa bir tur atmanız onun sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.