Sırt ve Bel Ağrılarınızı Böyle Yenin!

Sırt ve Bel Ağrılarınızı Böyle Yenin!
21 Nisan 2017

Hamilelikte bel ve sırt ağrısı genellikle gebeliğin 5. ayından itibaren yaşanır. Gebelikte sırt ağrısının nedeni genellikle karının ağırlaşmasıdır.

Hamilelikte sırt ve bel ağrısı anne adayları tarafından en fazla şikayet edilen sıkıntılar arasında yer alır. Uzmanlar bu şikayetlerin genellikle doğumdan sonraki 2-3 ay içerisinde ortadan kaybolacağını belirtirler. Gebeliğin ilerlemesiyle fetusün giderek büyümesi ve ağırlaşması hamilelikte sırt ve bel ağrılarının başlıca nedenleri arasında yer aldığı ifade edilir. Bel ağrısının genellikle 5. aydan sonra meydana geldiğini ifade eden uzmanlar, bel ağrısının diğer bir nedenin ise vücuttaki bağlarda gevşemeye neden olan relaxin hormonunun artması olduğunu belirtirler. Anne adaylarının hamilelikleri döneminde yaşadıkları bel ağrılarının nadiren normal olmayan bir durumun sonrasında ortaya çıkabileceğinin altını çizmektedirler.

Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrısı Nedenleri

Hamilelik sırasında yaşanan sırt ve bel ağrıları genellikle vücudun ve karnın ağırlaşması ile başlar. Gebeliği ilk aylarında bel ağrısının alışıldık bir durum olmadığını ifade eden uzmanlar, gebelik dışında başka bir nedenle (kas spazmı, bel fıtığı) bel ağrısının görülebileceğini ifade ederler. Bu nedenle gebeliğin ilk aylarında bel ağrısı çeken anne adaylarının doktora danışmaları önerilir. Gebeliğin ilk aylarında yaşanan bel ağrısının yanında kanama vb. durumu oluşmamışsa, daha çok gebelikle ilgili bir tehlikeyi düşündürmek yerine anneyle ilgili bir sağlık probleminin olduğu düşünülmektedir.

   Sırt ve Bel Ağrılarınızı Böyle Yenin!  

Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrısı 5. Aydan Sonra Başlar

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarında yaşanan sırt ve bel ağrılarının 5. Aydan itibaren oluşacağını belirtilirken, bebeğin giderek ağırlaşması dışında vücuttaki bağların gevşemesinin amacının bebeğin doğum kanalından rahat geçemesin sağlamak olduğu belirtilir. Gebelik sırasında normal olarak yaşanan bel ve sırt ağrılarını azaltmak için anne adaylarına bazı önerilerde bulunurlar.  Bu öneriler şu şekilde sıralanabilir;

  • Çok ağır yükler kaldırmamak,
  • Uzun süre ayakta kalmamak,
  • Uzun süre yürümemek,
  • Anne adayını rahatsız eden pozisyonda uzun süre kalmamak,
  • Sırt kaslarını kuvvetlendirecek egzersiz yapmak (doktor tarafından önerilen)

  Sırt ve Bel Ağrılarınızı Böyle Yenin!  

Sırt ve Bel Ağrısı Bebeğe Zarar Vermez

Uzmanlar gebelikte yaşanan bel ve sırt ağrılarının erken doğum riskinin olmadığı durumlarda bebeğe zarar vermeyeceğini belirtmektedirler.

Doktorunuza Başvurun

Hamileliğin ilk dönemlerin bel ve sırt ağrısı hissediyorsanız  ya da kendinizde normal olmayan bir durum hissediyorsanız doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk