Hamilelikte Orgazm Olmak Zararlı mı? Orgazmın Gebeliğe Etkisi

Hamilelikte Orgazm Olmak Zararlı mı? Orgazmın Gebeliğe Etkisi
08 Aralık 2022

Hamilelikte orgazm olmak sanıldığı gibi zararlı bir durum değildir.

Hamilelikte orgazm olmak konusunda anne adaylarının çeşitli çekinceleri olabilmektedir. Bununla birlikte baba adayları da eşine veya doğmamış bebeğine zarar vereceği düşüncesiyle cinsellikten uzak durmak isteyebilir. Peki, gebelikte orgazm olmak zararlı mı? Hamilelikte cinselliğe ara verilmeli mi? Hamilelikte orgazm olmak anne ve bebek için zararlı değildir. Diğer bir deyişle, hamilelikte orgazm olmak erken doğum veya düşük riskini artırmaz. Eğer riskli gebelik söz konusu değilse hamileliğin son günlerine kadar cinsel yaşama devam edilebilir. 

Hamilelikte Orgazm Olmak Zararlı mı?

Orgazmın gebeliğe etkisi, birçok kadının merak ettiği bir konudur. Anne ve baba adayları, hamilelik sırasında orgazm olmanın veya cinsel yaşama devam etmenin bebeğe zarar verebileceğini düşünüp ilişkiye ara vermeyi düşünebiliyor. Oysa sanılanın aksine hamilelikte orgazm olmak anne ve bebek için zararlı değildir. Hatta gebelik döneminde rahim dahil olmak üzere tüm genitâl alana ve pelvik bölgeye kan akışı fazla olduğu için orgazmdan daha yoğun haz alınabiliyor. Bu durumun bebeğe de hiçbir zararı olmadığı için doktor aksini belirtmediği sürece gebelikte orgazm olmanın hiçbir tehlikeli yanı bulunmuyor.

Öte yandan, gebelikte orgazm sonrası anne adayları karınlarında sertleşme hissedebilirler. Bunun nedeni orgazmın pelvik ve karın kaslarında kasılmaya neden olmasıdır. Bu durum gebelik öncesi dönemde de gerçekleşir ancak gebelik döneminde rahim büyüdüğü ve karın genişlediği için kas kasılmaları daha yoğun hissedilir.

Hamilelikte Orgazm Olmak Tehlikeli mi?

Riskli bir hamilelik olmadığı sürece gebelikte orgazmın zararları bulunmamaktadır. Ancak aşağıdaki durumlarda doktor cinselliğe ve orgazma ara verilmesini isteyebilir.

1. Olağandışı Kanama

Hamilelik sırasında, özellikle implantasyon sürecinde lekelenme olması normaldir. Bazen cinsellikten sonra da çok hafif lekelenme olabilmektedir. Fakat ciddi kanamalar derhal muayene gerektirir. Muayene sonrası eğer düşük riski olduğu saptanırsa doktor ilişkiye ara verilmesini önerebilir.

2. Plasenta Previa

Plasenta previa, plasentanın rahim ağzını tamamen veya kısmen kapatmasıdır. Bu durumda cinsel ilişki riskli olabileceği için doktor cinsel yaşama kısıtlama getirebilir.

3. Rahim Ağzı Yetmezliği

Rahim ağzı yetmezliği, rahim ağzının yeterince güçlü olmaması anlamına gelir. Bu durumda erken doğum veya düşük riskleri doğabilmektedir. Doktor, serviksin doğum vaktine kadar açılmaması için serklaj adı verilen cerrahi bir prosedür önerebilir. Bununla birlikte rahim ağzının uyarılmaması için önlem amacıyla cinselliğe ara verilmesi istenebilir.

4. Suyun Gelmesi

Su geldikten sonra yaşanan cinsel ilişki enfeksiyon riskini artıracağından ebeveynlerin cinsellikten kaçınması gerekebilir.

5. Üçüz veya Daha Fazla Bebek Bekliyor Olmak

Üçüz veya daha fazla bebeğin beklenildiği gebeliklerde rahim beklenilenin ötesinde gerileceği için doktor herhangi bir uyarının olmaması adına cinselliğe ve orgazma ara verilmesini isteyebilir.

6. Diğer Nedenler

Erken doğuma neden olabilecek diğer faktörler nedeniyle de riskli bir hamilelik saptanırsa cinsel ilişkiye ve orgazm ara verilmesi istenebilir.

Hamilelikte Orgazm Olmak Zararlı mı? Orgazmın Gebeliğe Etkisi

Gebelikte Orgazm Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte orgazm olmak bebeğe zarar vermez. Eğer riskli bir gebelik söz konusu değilse ve doktor aksini söylemediyse gebelikte cinselliğe devam edilebilir. Bununla birlikte, düşük riski olmayan kadınlar da dahi orgazmın bazı yan etkileri olabilir. Bunlar genellikle normal ve zararsız kabul edilirler. Ancak anne adayının bir endişesi varsa ve bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsa doktoruna danışması faydalı olacaktır. İşte, gebelikte orgazm sonrası görülebilecek hafif yan etkiler:

Kramp ve Hafif Kasılmalar

Orgazm sırasında ve sonrasında pelvik bölgeye kan akışı artacağından hafif kramplar yaşanabilir. Bu durum genellikle zararsızdır. Ancak şiddetli ve geçmeyen kramplar normal değildir ve mutlaka muayene olunması gerekir. Aynı şekilde anne adayları orgazmdan sonra minik kasılmalar hissedebilir. Kasılma düzenli aralıklarla meydana gelmiyorsa, pelvik basınç hissedilmiyorsa, akıntıda değişiklikler yoksa, güçlü kramplar ve sırt ağrısı mevcut değilse endişe edilmesine gerek yoktur.

Lekelenme

Gebelikte orgazmdan sonra kanama, artan kan hacminden kaynaklanabilir. Bu nedenle ilişkiden sonra hafif lekelenmeler normal karşılanabilir. Fakat adet gibi kanamalar normal değildir. Bunlar vajinit gibi enfeksiyonlardan kaynaklanabileceği gibi başka hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Dolayısıyla vakit kaybetmeden muayene olmak gerekir.

Bebeğin Tekmelerinde Azalma

Bazı anne adayları cinsel ilişkiden sonra bebeğinin hareketlerinde azalma olduğunu fark edebilir. Rahim kasılmasıyla birlikte annenin sallantısı bebekte uykuya neden olabileceğinden, ilişki veya orgazm sonrası hareketlerinde azalma olabilir. Bazı bebekler ise aksine daha fazla hareketlenebilirler. Önemli olan hareketsizliğin saatlerce sürmemesidir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Gebelikte Cinsellikle İlgili Bilmeniz Gereken 8 Şey!

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.