Doğumun Yaklaştığını Gösteren En Önemli Belirti: Nişan Gelmesi

Doğumun Yaklaştığını Gösteren En Önemli Belirti: Nişan Gelmesi
21 Temmuz 2018

Nişan gelmesi ne renk olur, nişan gelmesi ne kadar sürer gibi mukus tıkacı hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda!

Hamilelikte Nişan Gelmesi Ne Renk Olur, Ne Kadar Sürer?

Çoğu anne adayı, doğumunun nasıl başlayacağını, hangi belirtileri vereceğini merak eder. Bu yazımızda bahsedeceğimiz nişan gelmesi de (mukus tıkacı) bir nevi doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler arasındadır. Ancak unutulmamalıdır ki, nişan geldikten saatler sonra doğum başlayabileceği gibi, doğumun başlaması birkaç günü hatta haftayı bulabilir.

Nişan Gelmesi – Mukus Tıkacı Nedir?

Halk arasında nişan gelmesi veya nişan kanaması olarak bilinen durum, aslında mukus tıkacının düşmesidir. Gebelik boyunca rahim ağzında çeşitli salgılar oluşur. Sümüksü, akışkan yapıdaki bu salgılar rahim ağzını tıkar. Rahim ağzında oluşan bu tıkaç, hem anneyi hem de bebeği gebelik boyunca çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Doğumun yaklaşmasıyla birlikte, rahim ağzında belli başlı değişiklikler yaşanır. Rahim ağzı doğuma hazırlanırken önce öne doğru hareket eder, sonra esner ve yumuşamaya başlar. Sonrasında kendini çeker, incelmeye ve kısalmaya başlar. Doğuma hazırlık kasılmalarınız başladığı anda biriken salgı düşer ve halk arasında ‘nişan gelmesi’ olarak bilinen durum gerçekleşmiş olur.

Doğumun Yaklaştığını Gösteren En Önemli Belirti: Nişan Gelmesi

Mukus Tıkası (Nişan Gelmesi) Neye Benzer?

Vajinanızdan gelen salgının sıradan bir akıntı mı yoksa nişan mı olduğunu bilmek için gelen salgının yoğunluğu ve rengini kontrol etmek gerekir. Eğer akıntınızın yoğunluğu her zamankinden fazlaysa, içinde açık pembeden kahverengiye kadar bir miktar kan varsa, nişanınız gelmiş olabilir. Nişanın içinde kan olmasının sebebi ise rahim ağzındaki hareketlerin kılcal damar çatlamasına neden olabilmesidir. Ancak bu durum, yoğun bir kanama söz konusu olmadığı sürece korkulacak bir durum değildir. Nişan, bazı anne adaylarında 36. haftada gelebileceği gibi bazı anne adaylarında gebeliğin son günlerinde gelebilir. Kaçıncı haftanızda olursanız olun, böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzla iletişime geçip, önerilerini dinlemelisiniz.

Doğumun Yaklaştığını Gösteren En Önemli Belirti: Nişan Gelmesi

Nişan gelmesi, doğumun yaklaştığını gösteren belirtilerden biri olmasına rağmen, nişan dediğimiz salgı geldikten sonra doğumun ne zaman başlayacağına dair kesin bir zaman dilimi vermek çok zordur. Kimi anne adayları, nişan geldikten saatler sonra doğum yaparken, kimi anne adayları nişandan günler hatta hafta sonra doğum yapabilir. Önemli olan doğuma dair diğer belirtilerin de kısa süre sonra başlayıp başlamadığıdır.

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtileri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.