Hamilelikte Hindi Eti Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Hindi Eti Tüketimi Nasıl Olmalı?
09 Aralık 2021

Hamilelikte hindi eti tüketimiyle ilgili merak edilenleri derledik.

Hamilelikte hindi eti yemek, anne ve bebeğin sağlığı için oldukça faydalıdır. Zira düşük yağ oranıyla dikkat çeken hindi, adeta bir protein deposudur. Ayrıca zihni güçlendiren B3 ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için gerekli olan B6 vitaminlerinden de oldukça zengindir. Ancak hamilelikte tavuk veya hindi gibi beyaz et tüketirken iyi pişmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü salmonella bakterisi kanatlı hayvanlarda daha sık görülmektedir. Bu hastalığı ekarte etmek için de gebelikte hindi eti tüketirken derisinin çıkarılmasına ve etin çok iyi pişmiş olmasına özen göstermek gerekir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte hindi eti tüketimi ile ilgili tüm merak edilenleri derledik, keyifli okumalar.

Hamilelikte Hindi Eti Yenir mi?

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte hamilelikte hindi eti yenir mi sorusu da anne adayları tarafından araştırılan bir konu olmaya başladı. Hindi, gerek protein içeriği gerekse yağ oranının düşük olması sebebiyle oldukça faydalı bir besindir. Yapılan çalışmalar, hindi etinin tavuk ve sığır etine göre daha fazla protein içerdiğini ortaya koymaktadır. Aynı şekilde içerdiği yağ oranı da kırmızı etin neredeyse yarısı kadardır. Bu anlamda bakıldığında, hindi eti için kalp dostu bir besin de denilebilir. Ayrıca hamilelikte bebeğin gelişimi ve sağlığı için oldukça değerli olan folik asit (B9) bakımından da zengin olan hindi eti, kişilerin günlük B12 ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere hindi eti oldukça faydalıdır ve öğünlere mutlaka eklenmesi gereken bir besindir. Peki, hamilelikte hindi yenir mi? Hamilelikte hindi eti elbette yenebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta hindinin nasıl pişirildiğidir. Az pişmiş etlerde listeria ve salmonella riski bulunmaktadır. Üstelik bu risk kanatlı hayvanlarda daha da yüksektir. Bu bakterilerin ölebilmesi için de hindi etinin çok iyi pişmiş olması gerekir. Bununla birlikte, gebelikte fırında veya ızgarada pişmiş hindi eti güvenli olsa da uzmanlar hindi füme gibi şarküteri ürünlerinin hamilelik döneminde tercih edilmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Hamilelikte Nar Yenir mi?

Hamilelikte Hindi Eti Nasıl Tüketilmeli?

Hamilelik döneminde nasıl beslenildiği hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Faydalı besinlerle bebeğin gelişimine katkıda bulunulurken, bebeğin veya annenin sağlığını riske atabilecek besinlerden bu dönemde olabildiğince kaçınmak gerekir. Et ürünleri protein içeriği nedeniyle hamilelikte tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alır. Ancak iyi pişmemiş etlerde listeria ve salmonella gibi mikroorganizmalar olabileceğinden çok dikkatli olunması gerekir. Tam da bu nedenle şarküteri ürünleri, etli çiğ köfte, kabuklu deniz ürünleri ve az pişmiş etin hamilelik döneminde tüketilmemesi önerilmektedir.

Peki, hamilelikte hindi eti yerken nelere dikkat edilmeli?

  • Hamilelikte hindi veya tavuk gibi beyaz et tüketirken mutlaka derisi temizlenmelidir.
  • Beyaz etlerde bakteri üremesi daha hızlı gerçekleşir. Bu nedenle eti hazırlarken tahta malzemeler kullanmamak gerekir. Bunun yerine cam veya mermer doğrama setleri tercih edilmelidir.
  • Az pişmiş etlerde bakteriler ölmeyeceğinden enfeksiyon gelişme riski bulunur. Özellikle kanatlı hayvan etlerinde salmonella riski daha yüksektir. Bulantı, ateş ve kusma gibi belirtiler veren salmonella, bebeğe de bulaşıp gelişim bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte ister kırmızı ister beyaz olsun, etin iyice piştiğine emin olmak gerekir.
  • Şarküteri ürünü hindi etlerini hamilelik döneminde tüketilmemelidir.
  • Yağda pişirmek hindinin tüm besin değerini öldüreceğinden haşlama, ızgara veya fırında pişirme önerilmektedir.

Hamilelikte Hindi Eti Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Midye Yenir mi?

Hamilelikte Hindi Eti Yemenin Faydaları

Hindi etinin genel faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Yağ Oranı Düşük

Hindi etinin yağ oranı, kırmızı etin neredeyse yarısıdır. Bu da aslında hindi etinin kalp dostu bir besin olduğunu göstermektedir.

Protein İçeriği Yüksek

Hindi eti, sığır ve tavuk etine kıyasla daha fazla protein içermektedir. Sudan sonra vücudumuzun büyük bir kısmını proteinin oluşturduğu düşünüldüğünde, protein için yaşamın yapı taşları demek çok da yanlış olmaz.

Folik Asit Açısından Zengin

Folik asitin önemi hamilelik döneminde daha da artmaktadır. Çünkü yapılan çalışmalar, vücutta yeterli folik asit bulunmasının anne karnındaki bebeklerde anomali gelişme riskini düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Hindi eti de folik asit açısından zengin bir besin olduğundan, hamilelikte iyi pişmiş hindi eti güvenle tüketilebilir.

Bağışıklık Sistemi İçin Birebir

Protein kaynağı olan hindi aynı zamanda selenyum da ihtiva etmektedir. Selenyum ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve tiroid bezinin görevini yerine getirebilmesi için olmazsa olmazdır. Aynı zamanda doğal bir aminoasit olan triptofan da hindi etinde bolca bulunur. İnsan bedeninin üretemediği bu aminoasit, mutluluk hormonu salınımını uyarmakta ve uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır.

Sonuç olarak, doktorun da önerisiyle hamilelikte hindi eti normal porsiyonlarda tüketilebilir. Ancak enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla etin iyice piştiğinden emin olmak gerekir. Bununla birlikte gebelikte hindi etinin şarküteri ürünü olmamasına çok dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Ciğer Yenir mi?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.