Hamilelikte Elma Yenir mi? Gebelikte Elma Yemenin Faydaları

Hamilelikte Elma Yenir mi? Gebelikte Elma Yemenin Faydaları
09 Mayıs 2023

Hamilelikte elma tüketimi ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda derledik.

Hamilelikte elma yemek, meyve iyi temizlendiği sürece güvenlidir. Zira kalorisi düşük bir meyve olan elmanın besin değeri bir hayli yüksektir. Lif içeriği sayesinde gebelikte kabızlığın önlenmesine yardımcı olurken, içeriğindeki fitokimyasallar ve flavonoidler serbest radikallerle savaşır. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda, gebelikte elma tüketimi ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Elma Yenir mi?

Elma, sonbahar meyvesi olmasına rağmen her mevsim raflarda bulabildiğimiz ucuz ve besleyici bir meyvedir. Bu nedenle kadınlar, hamilelikte elma yiyip yiyemeyeceklerini merak ediyor olabilir. Peki, hamilelikte elma yenir mi? Elma, kalorisi düşük ancak besin değeri yüksek bir meyvedir. Bu da elmayı hamileler için harika bir atıştırmalık haline getiriyor. Uzmanlar da gebelikte elma yemenin anne veya bebek için herhangi bir risk oluşturmayacağını belirtiyor. Aksine iyi temizlenmiş bir elmanın anne ve bebek için sayısız faydası bulunuyor. Örneğin hamilelikte elma tüketimi kansızlık riskini azaltırken, zengin lif içeriği sayesinde annelerde kabızlığı önlemeye yardımcı oluyor. Gelin şimdi gebelikte elma yemenin faydaları neler, daha detaylı inceleyelim.

Hamilelikte Elma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte elma yemenin faydaları şu şekilde özetlenebilir:

1. Bağışıklığınız Güçlenir

Elma, düzenli tüketildiğinde enfeksiyon ve hastalıkları önlemeye yardımcı olan C vitamini açısından zengin bir meyvedir.

2. Kansızlığı Önler

Gebelikte anemi riski normal zamana göre daha yüksektir. Eğer ihmal edilirse anemi erken doğum veya düşük doğum ağırlığı gibi sonuçlara neden olabilir. Elma ise demir açısından zengindir. Bu sayede kandaki hemoglobin seviyesini artırmaya ve anemiyi önlemeye yardımcı olur.

3 Serbest Radikallerle Savaşır

Serbest radikaller, hücrelerin ve bunların işleyişinin oksidatif hasarına yol açabilir. Elmada bulunan flavonoidler ve fitokimyasallar ise serbest radikallerle savaşan güçlü antioksidanlardır.

Hamilelikte Elma Yenir mi? Gebelikte Elma Yemenin Faydaları

4. Enerjiyi Artırır

Elmada bulunan glikoz, fruktoz ve sükroz gibi şekerler anında enerji artışı sağlar. Özellikle kan şekeri düşüklüğünde el altında bir elma bulundurmak yardımcı olabilir.

5. Kalbi Korur

Günlük elma tüketimi kötü kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca plak oluşumu ve arter duvarlarının iltihaplanma riskini azaltır.

6. Kanseri Önleyebilir

Elmadaki fitokimyasal bileşiklerin kanseri önlemeye yardımcı olduğu biliniyor. Günlük elma tüketimi ile akciğer, kalın bağırsak, sindirim sistemi ve meme kanseri riski azalabilir.

7. Sindirime Yardımcı Olur

Elma lif açısından zengin bir meyvedir, bağırsaklardaki dışkıyı toplamaya ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırmaya yardımcı olan pektinler içerir. Ayrıca ishal ve kabızlık tedavisinde de oldukça etkilidir.

Hamilelikte Elma Yemenin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Her şeyde olduğu gibi elmanın fazla tüketimi de bazı yan etkilere yol açabilir. Örneğin aşırı elma tüketimi karbonhidrat alımını artıracağından metabolizma yavaşlayabilir, şeker seviyeleri yükselebilir ve kilo alımına sebebiyet verebilir. Bu nedenle hamilelikte elma tüketirken porsiyona dikkat etmek gerekir. 

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Nar Yemek Düşüğe Neden Olur mu?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.