Gebelikte Karpuz Yemenin 9 Faydası!

Gebelikte Karpuz Yemenin 9 Faydası!
06 Haziran 2018

Yaz geldi! Onunla birlikte sulu sulu, lezzetli mi lezzetli karpuzlar da raflardaki yerini aldı... Biz de sizler için gebelikte karpuz yemenin faydalarını derledik!

Gebelikte Karpuz Yemenin Faydaları

Hamile olduğunuzu çevrenizdekilere söyledikten sonra onlardan pek çok tavsiye alacaksınız. Bu tavsiyelerden biri de kuşkusuz ki bol bol meyve yemeniz gerektiği olacak. Özellikle de  karpuz... Bol su ve lif içeren karpuz, yaz aylarının gelmesiyle anne adaylarını ferahlatan sağlıklı bir alternatif olur. Aklınıza hemen hamilelikte karpuz çekirdeği yemek zararlı mı sorusu gelmiş olabilir, onu da hemen cevaplayalım. Hamilelikte karpuz çekirdeği yemenin kanıtlanan bir zararı yok. Hazır yaz mevsimi gelmişken, gebelikte yemenin anne adayına oldukça faydası olan karpuzun yararlarını derledik. İşte, Gebelikte karpuzun faydaları…

Not: Doğal şeker oranı yüksek bir meyve olan karpuzun, gün içinde aşırı tüketimi önerilmez. (Yazının sonunda aşırı karpuz yemenin risklerinden bahsedilmiştir.)

1)Mide Yanmasına Karşı Anlık Çözüm

Hamilelik sırasında kadınların muzdarip olduğu konulardan belki de en önemlisi mide yanmasıdır. Karpuzun soğutucu etkisi ise anlık da olsa mide yanmanıza karşı etkili bir çözüm olabilir.

2)El ve Ayakta Oluşan Şişliği Azaltır

Hamilelik boyunca ellerde ve ayaklarda ödem görülmesi olağandır. Ancak karpuz su oranı yüksek olan bir meyve olduğundan damarlardaki ve kaslardaki tıkanıklığı azaltır. Bu da şişliklerinizin azalmasına yardımcı olur.

Gebelikte Karpuz Yemenin 9 Faydası!

3)Sabah Bulantılarınıza Karşı Bire Bir

Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında yoğun olarak hissedilen bulantıların üstesinden karpuz ile gelebilirsiniz. Sabahları evde kendinizin doğal olarak hazırlayacağı karpuz suyu, mide bulantılarınızın hafiflemesine, güne canlı ve enerjik başlamanıza yardımcı olur.

*Gebelikte yaşadığınız mide sorunlarınıza iyi gelecek çözüm önerileri için buraya tıklayabilirsiniz.

4)Dehidrasyonu (Susuzluğu) Önler

Gebeliğiniz boyunca gerek baş ağrıları, gerek bulantılar, kısacası sağlıklı bir hamilelik için bol bol su içmeniz gerekir. Karpuz, yukarıda da değindiğimiz gibi yaklaşık %90’ı su olan bir meyvedir. Dolayısıyla gebeliğinizde karpuz yemeniz, susuz kalmanızı da önler.

Gebelikte Karpuz Yemenin 9 Faydası!

5)Pigmentasyon Oluşmasını Önleyebilir

Pek çok hamile, gebeliği sırasında cildinde meydana gelen renk farklılaşmasından şikâyetçidir. Bu duruma pigmentasyon (gebelik maskesi) adı verilir. Karpuzun ise halk arasında bu pigmentasyonu önlediği ve hatta cildi temizlediğine inanılıyor. Ancak konuyla ilgili bilimsel bir çalışma olmadığını belirtelim.

*Gebelik maskesi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6)Kabızlığa Karşı Oldukça Etkili

Gebelikte kabızlık sorunu hemen hemen her anne adayının dert yandığı bir konudur. Karpuz ise lif bakımından zengin bir meyve olduğundan, bağırsak hareketlerini düzene sokar ve kabızlığa iyi gelir.

*Kabızlığa karşı çözüm önerileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Gebelikte Karpuz Yemenin 9 Faydası!

7)Ani Ateş Basmalarını Yatıştırır

Özellikle yaz aylarında artan vücut kütlesi ve vücut sıcaklığı, yaz günlerinin sizin için her zamankinden daha zor geçmesine neden oalbilir. Bol sulu karpuz ise bu ani yanmalara engel olur, yatışmanızı sağlar. Ayrıca cilt kuruluğu için de faydalı olan karpuz, gebelik kaşıntılarınıza da iyi gelir.

8)İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önleyebilir

Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu sık görülen bir rahatsızlıktır. Ancak karpuz yiyerek idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Çünkü içindeki bol su oranı idrar yolunuzun temizlenmesini sağlar.

9)Bebeğin Kemik Oluşumunu Destekler

Karpuz sadece lif açısından değil, kalsiyum ve potasyum açısından da zengin bir meyvedir. Bu yönüyle karpuz, hem sizin hem de bebeğin kemik sağlığı için faydalı bir ara öğündür.

Gebelikte Karpuz Yemenin 9 Faydası!

Hamilelikte Karpuz Tüketimi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karpuz her ne kadar sağlıklı bir meyve olsa da her şeyde olduğu gibi karpuzun aşırı tüketiminde de bazı riskler oluşur. Bunlar;

-Aşırı karpuz tüketimi kan şekerini arttırabilir ve bunun sonucunda hamilelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabet ortaya çıkabilir. Hali hazırda şeker hastası olan hamilelerin ise doktoruna sormadan yememesi gerekir. 

-Karpuz, açıkta beklediğinde hemen bozulabilen bir meyvedir. Bu nedenle kestikten hemen sonra tüketmeye çalışmalı ve mutlaka buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Aksi halde mide bulantısı ve kusma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

- Karpuz gibi su oranı yüksek olan meyveler vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ama aşırı tüketimi, vücuttaki temel besinlerin de bir kısmının dışarı atılmasına neden olabilir.

*Gebelikte kiraz yemenin faydalarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.