Gebelikte Kabızlığı Önleyen Besinler

Gebelikte Kabızlığı Önleyen Besinler
23 Mart 2017

Gebelik döneminde hormonal sistemin tamamen değişmesi nedeniyle bağırsak hareketlerinde yavaşlama meydana gelir. Bu nedenle anne adaylarında sıklıkla kabızlık sıkıntıları görülür.

Gebelikte Kabızlığa İyi Gelen Besinler

Hamilelik döneminde hormonal sistemin tamamen değişmesi nedeniyle bağırsak hareketlerinde yavaşlama meydana gelir. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için posa içeriği yüksek olan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi önerilir. Ayrıca anne adayının bu dönemde tüketeceği kuru meyveler de gebelikte kabızlığa iyi gelen besinler arasında yer alır. Anne adaylarının hamilelikleri döneminde kabızlığı önleyen besinler; kuru erik, gün kurusu, incir, yaban mersini, siyah üzümdür. Söz konusu besinlerin belli miktarlarda tüketilmelerinin bağırsak düzenin sağlamasında etkili olacağı belirtilmektedir.

Gebelik Döneminde Kabızlığı Önlemek İçin Kurubaklagil Tüketin

Anne adaylarının gebelik döneminde yaşayacakları kabızlık sorununu en aza indirmek için uzmanlar tarafından kurubaklagillerin düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor. Özellikle; kurufasulye, yeşil mercimek ve nohut gibi gıdaların düzenli çalışan bağırsaklar için şart olduğunun altı çiziliyor. 

Kabızlığı Önleyen Besinler

Hamilelik döneminde bağırsak hareketlerini hızlandıran ve anne adaylarının kabızlık sorunu nedeniyle yaşam kalitesini etkilememesini sağlayacak besinler şöyledir;

Gebelikte Kabızlığı Önleyen Besinler  

Ihlamur; Gebelik döneminde anne adaylarının yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi de gaz sancılarıdır. Ihlamur bu sıkıntıları azaltan en önemli içecekler arasında yer alırken, aynı zamanda bu dönemde yaşanabilecek uykusuzluk sıkıntılarını da ortadan kaldırır. Ayrıca, kabızlık ve mide ekşimesi gibi sıkıntılar için de günde 1 fincan ıhlamuru doktorunuza danışarak içebilirsiniz. 

Gebelikte Kabızlığı Önleyen Besinler     

Su; Herkes için hayat anlamına gelen suyu, hayatın hemen her anında; hastalıkta ve sağlıkta her daim tüketmek vücuda fayda sağlar. Hamilelik döneminde yaşanan sıkıntılardan birisi de ödemin vücuttan atılmasıdır. Ödemin vücutta çözünmesi için yeterli miktarda su alınması şarttır. Gün içinde içilecek 2-2,5 litre suyun hem ödemi vücuttan atacağı hem de düzenli bağırsak hareketlerini sağlayacağı belirtilir.

   Gebelikte Kabızlığı Önleyen Besinler    

Kayısı; içinde magnezyum mineralinin yüksek olması nedeniyle bağırsağın daha hızlı çalışmasını sağlar. Kayısının bu özelliği hamilelikte kabızlık sorunları yaşayan anne adayları için çok önemlidir. Gün içerisinde sabahları aç karına 3-4 adet gün kurusu tüketilmesi önerilmektedir. Kayısının aynı zamanda kalsiyum kaynağı olması nedeniyle gebelik döneminde kilo kontrolü içinde iyi bir alternatiftir.  

 Gebelikte Kabızlığı Önleyen Besinler   

Erik; gebelik yaşayan kadınların sıklıkla aşerdikleri erik, özellikle hormonal dengesizliklerden dolayı yıpranan sinirlere iyi gelmektedir. Eriğin diğere bir özelliği de hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra, kabızlık sıkıntısının yaşanmasını engellemesidir. Anne adaylarının erik tüketirken dikkat etmesi gereken en önemli konu ise, erikle birlikte tüketilen tuzun miktarıdır. Tuzun bu dönemde ödeme neden olabileceğinden dolayı fazla tüketilmesinden kaçınılmalıdır.   

Gebelikte Kabızlığı Önleyen Besinler   

Kefir; bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin çoğalmasını ve bu bakterilerin daha uzun yaşamasını sağlar. Kefir'in bu özelliği onu yoğurttan bile üstün kılmaktadır. Kefir'in bağırsak sağlığı üzerindeki olumlu etkileri bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kabızlık sorunu çözmesi ve anne adayının hastalıklara yakalanma riskini azaltmasıdır.   

Gebelikte Kabızlığı Önleyen Besinler  

Kurubaklagiller: Gebelik döneminde yaşanan sorunlardan bir diğeri de kan şekerinin dönemsel olarak yükselmesidir. Gestasyonel diyabet olarak tanımlanan bu hastalık için özellikle kurubaklagillerin tüketilmesi önemlidir. Bunun nedeni ise, kurubaklagillerin kan şekerinin dengeli olarak yükselmesini ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlamasıdır. Kurubaklagiller aynı zamanda uzun süre tokluk hissi uyandırması nedeniyle gebelerin öğün aralarında boş enerji kaynaklarına yönelmelerini de engeller. Gebelik öncesi ve sırasında tüketilmesi gereken folik asit, Kurufasulye içerisinde yüksek miktarda bulunmaktadır ve anne adayının günlük folik asit ihtiyacının üçte birini tek başına karşılamaktadır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah