Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?
25 Mart 2024

Gebelikte cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesinin olası nedenlerini sizler için sıraladık.

Hamilelikte cinsel ilişki tamamen farklı bir deneyimdir. Bazı kadınlar artan hassasiyetin daha iyi orgazma yol açtığını savunurken, kimileri kramptan kasık ağrısına kadar çeşitli rahatsızlıklardan şikâyet edebiliyor. Gebelikte cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesinin bazıları normal, bazıları endişe verici olmak üzere pek çok nedeni var. Bu nedenle hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı hissedildiğinde bunu doktorla paylaşmak ve olası riskleri önlemek adına muayene olmak faydalı olacaktır. Zira ağrı, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa erken doğum gibi riskleri ekarte edebilmek adına bunun en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Sizler için ele aldığımız bu yazıda, hamilelikte ilişki sırasında ağrı nedenleri ile ilgili bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında vajinada ağrı veya kasıkta hassasiyet hissedilmesinin olası nedenleri şu şekildedir:

1. Vücudun Değişmesi

Hamilelik sırasında değişen tek şey karın değildir. Aynı zamanda meme uçları hassaslaşır, bacaklar ve ayaklar şişer, rahim krampları ve pelvik ağrılar hissedilebilir. Tüm bunlar ise hamilelikte seks yaparken ağrı yaşanmasına yol açabilir. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları, Jinekoloji ve Üreme Bilimleri Bölümü’nde klinik profesörü olan MD Mary Jane Minkin, rahatsızlığı önlemek ve en iyi pozisyonu bulmak için partner ile iletişimin çok önemli olduğunu belirtiyor. Örneğin yan yatmak, büyüyen midedeki baskıyı azaltabilir ve anne adayının ilişki sırasında daha konforlu hissetmesine yardımcı olabilir.

2. Kan Hacminin Artması

Hamilelik sırasında büyüyen fetüs, rahim ve plasentayı desteklemek için vücudun kan hacmi artar. Bu da vajinaya olan kan akışının artmasına yol açarak bölgenin şişmesine neden olabilir. Dolayısıyla gebelikte cinsel ilişki sırasında kadınlar vajinasında baskı hissedilebilir. Bazı kadınlarda ise tam tersi bir etki oluşabilir ve haz artabilir. Neyse ki gebelikte artan kan hacminden dolayı cinsel ilişki sırasında rahatsızlık yaşayan kadınlar, doğumdan birkaç ay sonra eski rutinine dönebilir.

3. Vajinal Kuruluk

Hamilelik sırasında vajinal kuruluk pek yaygın değildir. Ancak meydana geldiğinde seks sırasında ağrı yaşanmasına yol açabilir. Bunun en önemli sebebi östrojen hormonunun azalmasıdır. Zira östrojen, vajinal kanalın nemlenmesini sağlayan önemli bir hormondur. Bununla birlikte Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji’ne (ACOG) dehidrasyon, bazı ilaçların kullanımı ve Sjögren sendromu gibi otoimmün hastalıklar da gebelikte vajinal kuruluğa neden olarak seksin kadınlar için ağrılı olmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte vajinal kuruluk yaşayan kadınların altta yatan nedeni öğrenebilmesi için muayene olmaları önerilmektedir.

Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

4. Vajinal Enfeksiyonlar

Hamilelikte ilişki sırasında ağrı hissedilmesinin bir diğer önemli nedeni de servisit veya vajinit gibi vajinal enfeksiyonlardır. Bu nedenle gebelikte ilişki sırasında ağrıyla birlikte akıntının rengi, formu ya da miktarında bir değişiklik gözlemleniyorsa, kızarıklık, kaşıntı veya şişlik gibi şikâyetler varsa vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır. Çünkü enfeksiyonların bazıları gebelik ve bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Ayrıca hormonların etkisiyle kadınların hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu başta olmak üzere çeşitli genital enfeksiyonlara yatkın olduğu unutulmamalıdır.

5. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Gebelikte ilişki sırasında ağrı hissedilmesinin önemli nedenlerinden biri de cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Bu hastalıklar bazen ağrılı yaralar veya ağrılı idrara çıkma gibi semptomlara yol açabilir. En önemli riski ise gebelikte fetüsü olumsuz etkileyebilmeleridir. Örneğin genital uçuk nörolojik sorunlara ya da bel soğukluğu erken doğuma yol açabilir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir. Çoğu antibiyotik veya antiviral ilaçlar ile kontrol altına alınabilir ancak uzmanlar, maruz kalma riskini azaltmak için gebelikte prezervatif kullanımının da faydalı olabileceğini belirtiyor.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal mi?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.