Gebelikte Bahar Depresyonu Hakkında Uzmanlardan Kritik Açıklama!

Gebelikte Bahar Depresyonu Hakkında Uzmanlardan Kritik Açıklama!
15 Mayıs 2017

Gebelikte bahar depresyonu olarak adlandırılan durum, bahar aylarında anne adaylarının çoğunda görülüyor. Yapılan araştırmalar, gebeliği bahar aylarına denk gelen kadınların daha depresif ve yorgun hissettiğini ortaya koymaktadır.

Gebelikte bahar depresyonu hakkında uzmanlardan kritik açıklama geldi! Bahar ayları, herkesin gevşediği, yorgunluk ve halsizlik hissettiği bir geçiş dönemidir. Fakat gebelerin bu döneme daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü, bu geçiş döneminde hamile olan kadınların, depresyona yatkın olabileceği saptandı. Kadın doğum uzmanları ve psikologların önerileri ise bu dönemde daha sakin ve kaliteli bir hayat yaşamaya çalışmak, stresten olabildiğince uzak durmak oldu. Hamile olan kadınların beşte birinin hamilelik süreçlerinde yorgunluğun yanında mutsuzluk, kaygı, aşırı sinir gibi duygular yaşadığı belirtiliyor. Gebeliğin devamını sağlayan progesteron hormonu ise yine kadınların bu dönemde mutsuz hissetmesinde etkili olabiliyor. Hamileliğin beraberinde getirmiş olduğu yeni bir yaşama alışmak, hormonal sebeplerden oluşan stres, anne adayını bu sürede mutsuzluğa sürükleyebiliyor. Açıklamalara göre; hamileliğinin özellikle son dönemini bahar aylarında geçiren kadınlar, bahar yorgunluğunu ve depresyonunu daha fazla hissediyor.


Gebelikte Bahar Depresyonu Hakkında Uzmanlardan Kritik Açıklama!

Gebelikte Bahar Depresyonu Belirtileri

Hamilelik döneminde bahar depresyonunun temel belirtileri arasında; sürekli üzüntülü bir hal, çok az veya çok uzun süre uyuma, normalde hoşlanılan aktivitelerden keyiif alamama, umutsuzluk, aşırı sinirlilik, suçluluk veya kendini değersiz görme hissi, yeme alışkanlıklarında değişiklik, sosyal ortamlara girmekten kaçınma, unutkanlıkta artış, konuya konsantre olamama, ansiyete, normal yeme-içme davranışlarında değişiklik ve aniden gelen ağlama atakları gösterilebilir. Bahar depresyonu belirtilerini kendinizde hissediyorsanız, uzman bir psikologla görüşmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyeleriyle bu mutsuz ruh halinden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Gebelikte Bahar Depresyonu Hakkında Uzmanlardan Kritik Açıklama!

Gebelikte Bahar Depresyonu İçin Alabileceğiniz Önlemler

  Bahar depresyonu ve yorgunluğunun atlatılması konusunda çeşitli tavsiyelerde bulunan uzmanlar, bu süreçte eş desteğinin de önemine dikkat çekti. Hamilelik sürecinde anne adaylarındaki bu duygu değişimlerinin ve depresif hallerin geçici olduğunu düşünmesi gereken baba adayları, anneye her zaman desteğini göstermeli. Doktorların diğer tavsiyeleri ise;

  • Özellikle bu dönemde daha sakin bir hayat seçilmelidir.
  • İş yerindeki stresi en aza indirmelisiniz.
  • Gün içindeki planlamalarınızı daha az olacak şekilde düzenlemelisiniz.
  • Kendinize daha kaliteli vakitler yaratmalısınız.
  • Eşinizle birlikte daha fazla zaman geçirmelisiniz.
  • Beslenmenize her zamankinden fazla önem vermelisiniz
  • Sıvı alımını arttırmalısınız, günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz.
  • Açık havada yürüyüşler yaparak rahatlayabilirsiniz.
  • Pilates, yoga gibi sizi gevşetecek sporlarla ilgilenebilirsiniz.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.