Gebelik Döneminde Giyim Nasıl Olmalıdır?

Gebelik Döneminde Giyim Nasıl Olmalıdır?
01 Kasım 2016

Bir kadının en zorlu dönemlerinden birisi de hamilelik dönemidir. Bu dönem içerisinde yeme düzeni, hareketler ve giyim en önemli noktalar arasındadır.

Gebelik Döneminde Giyim Nasıl Olmalıdır?

Bir kadının en zorlu dönemlerinden birisi de hamilelik dönemidir. Bu dönem içerisinde yeme düzeni, hareketler ve giyim tarzı en önemli noktalar arasındadır. Gebelik sürecinde giyilen kıyafetler rahatlık açısından son derece önemlidir. Hamilelikte dar kıyafetler karnı ortaya çıkarmak için tercih edilse de kan akışını azaltması ve kasların kasılmasına neden olmasından dolayı uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Peki, Gebelik döneminde nasıl giyinmeli? İşte uzman tavsiyeleri...


Hamilelik Döneminde Dar Giyim


Gebelik Döneminde Giyim Nasıl Olmalıdır?


Anne adaylarının sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi de dar kıyafetler giymeleridir. Bu giyimin amacı karnı ve bebeklerini ortaya çıkarmaktır. Fakat dar kıyafetler, kan akış hızını azaltır ve de kasların kasılmalarına neden olabilmektedir. Bebeğine ve annenin kendine en çok dikkat edeceği dönemde anne adayı bu durumdan dolayı her zaman rahat edebileceği kıyafetler giymelidir.

Hamilelik Döneminde Tercih Edilmesi Gereken Kumaşlar


Gebelik Döneminde Giyim Nasıl Olmalıdır?


  • Hamilelik döneminde tercih edilmesi gereken ve kullanılması en doğru seçim olan pamuklu kıyafetlerdir. Pamuklu kıyafetler sayesinde teninizin nefes alma imkânı olmaktadır. Oksijeni alan ciltlerde ise bu durum çok daha rahat olur. Ayrıca pamuklu kıyafetler teri hapsetmemekte ve dışarı çıkmasını sağlamaktadır. Terleyen anne adayı terlediğinde, ter tenine yapışmayacak ve dolayısıyla hastalık riski de yok edilmiş olacaktır.
  • Penye kumaşlar da, hamilelik dönemde rahatlıkla kullanılabilecek kumaşlar arasında yer almaktadır. Mümkün oldukça kimyasal boyalar içeren, çok renkli ve kalitesiz kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Bunların yanı sıra rahatsız etmeyen her türlü kumaşı rahatça kullanabilirsiniz.
  • Alışveriş yaparken, aldığınız kıyafetlerin kalitesinden emin olduğunuz yerleri tercih etmelisiniz.

Hamilelik Döneminde İç Giyim Seçimi


Gebelik Döneminde Giyim Nasıl Olmalıdır?


Hamilelik ve emzirme döneminde iç çamaşırlarının seçimi rahatlığınız bakımından önemlidir. Hamilelik döneminizde göğüsler zaman içerisinde şişmeye ve büyümeye başlayacaktır. Doğumun ardından kullanacağınız çamaşırları almak için acele etmemelisiniz. 6. ve 7. Aylarda almanız daha yararlı olacaktır. Bu dönemden sonra göğüsleriniz daha fazla büyümeyecektir. 6. ve 7. aya kadar ihtiyacınız oldukça size uygun çamaşırları tercih edebilirsiniz. Doğumdan sonra da emzirme sutyenleri ya da atletlerine geçiş yapmanız gerekecektir. Doğumun ardından özellikle dışarıda olduğunuz sıralarda emzirme çamaşırları sizin açısından daha yararlı olacaktır. Emzirme çamaşırları sayesinde sutyenin cırt cırtlı bölümünü açarak bebeğinizi kolaylıkla emzirebilirsiniz. Emzirme atletlerine gelecek olursak; daha çok ev için uygundur. Lohusa döneminde bebeğinizle ilgilendiğiniz sırada emzirme atleti sayesinde istediğiniz zaman bebeğinizi emzirebilirsiniz. Kendinizi rahat hissedebileceğiniz her modeli seçebilmeniz mümkün. Emzirme atletlerini alırken yedekli olarak almanız daha yararlı olacaktır. Bebeğiniz henüz emmeye yeni alıştığı için üzerinizi sık sık kirletecek ve yedek çamaşırların olması yararınıza olacaktır.


Hamilelikte Ne Giyeceğim Derdine Pratik Çözümler ile ilgili detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.