Gebeliğin İkinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

Gebeliğin İkinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite
29 Ekim 2016

Gebeliğin ikinci döneminde hafif tempolu yürüyüşler yapmak ve yüzmek sizin için en sağlıklı olan egzersiz türüdür.

Gebeliğin İkinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

Gebelikte egzersiz yapmak; forma kalmanıza, kaslarınızın, dolaşım ve solum sisteminizin sağlıklı çalışmasına katkı sağlarken, ayrıca doğum için vücudunuzu da hazırlamanıza yardımcı olur. Doğum için gerekli olan dayanıklılığı artırır.Egzersiz yaparken vücudunuzun salgıladığı endorfin salgısının artması, sizi fazla kilolardan korurken aynı zamanda iyi hissetmenize de destek olacaktır. Böylece kendinize olan güveniniz artacak, hem bedensel hem de zihinsel olarak kendinizi doğuma daha hazır hissedebileceksiniz.Her gün doktor tavsiyesiyle yapacağınız düzenli egzersizler duruşunuzun düzelmesine, sırt, bel ve omuz ağrılarınızın geçmesine, yorgunluk ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelecektir.

3 ile 6 aylık dönemlerde tempolu yürüyüş, yüzme, bir eğitmen eşliğinde düşük düzeyde aerobik egzersizler uygun görülmektedir.

Ancak sırtüstü yatar pozisyonda yapılan egzersizler, bebeğinize baskı oluşturacağından ve onu oksijensiz bırakacağından kesinlikle yapılmaması gereken egzersizlerdendir. Yan ve oturma pozisyondaki hareketler sizin ve bebeğiniz için pozisyonlardır.

Gebeliğin ikinci döneminde hafif tempolu yürüyüşler yapmak ve yüzmek sizin için en sağlıklı olan egzersiz türüdür.

Özellikle açık havada yürümek size de iyi gelecektir. Ancak dışarıda aşırı soğuktan ve sıcaktan korunmalısınız. Gebelikte yüzme egzersizi hamileliği ilk defa yaşayanlar için yine en güvenilir egzersiz türlerinden biri olarak kabul edilir. Ancak özellikle sakin ve dikkatli olmalı, aşırı hareket yapmaktan kaçınmalısınız. Dalma, su kayağı, jakuzi ve sauna gibi aktivitelerden uzak durmalısınız. Haftada 3-4 gün yarım saat yüzmek sizin için yeterli ve faydalı olacaktır.

Bedeninizi yormadan hafif tempoda yapacağınız koşuyu da deneyebilirsiniz.

Gebelik döneminde yürümenin yanı sıra koşma da iyi bir spordur. Ancak dikkat edilmesi gereken koşu sırasında rahat ve mevsime uygun kıyafetler giymek, nabız ve koşma hızınızı, sürenizi iyi ayarlamanızdır. Bunun için jogging yani hafif tempolu koşu uygun bir spor tarzı olabilir. Ancak yaz aylarında sıcaklığın fazla olmasından dolayı ya sabah erken ya da akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Koşu yapacağınız parkurun engebeli ve düzensiz olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer gebelikten önce koşu yapmaya alışkın değilseniz, gebelik döneminde buna başlamanız tavsiye edilmez.

Gebelik döneminizde ayrıca pilates ve yoga da yapabilirsiniz.

Özellikle gebelik döneminde yoga ve pilates konusunda deneyimli olan bir eğitmen eşliğinde yapılabilir. Egzersizlere başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.