Gebe Kalmak İçin Şanslı Günleriniz!

Gebe Kalmak İçin Şanslı Günleriniz!
21 Aralık 2016

Gebe kalma olasılığı hesaplar iken üç gün süre ile canlı kalabildikleri ve yumurtanın da 24 saat canlılığını koruduğunu unutmamak gerekir.

Uzmanların vermiş olduğu bilgilere göre yumurtlama döneminizi hesaplayarak daha sağlıklı bir gebelik dönemi planlayabilirsiniz. Bir kadının gebe kalabilmesi için yumurtalıklarında düzgün bir yumurta oluşması, bu yumurtayı yumurtlaması ve yumurtlanarak yumurtalıklardan atılan bu yumurtanın, tüpler tarafından yakalanırken tüplerde sperm ile döllenmesi lazımdır. Bir adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre kadının adet döngüsüdür.

Nasıl Bir Hesaplama Yapılmalı?

Süre hesaplandıktan sonra bulunan rakamdan 14 gün çıkarılır ve de bu şekilde ortaya çıkan rakam bize adetin birinci gününden itibaren hesaplanmak koşuluyla yumurtlamanın olacağı tarihi verir. Kadının gebeliğe en elverişli olduğu zamanlar, yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Gebe kalma olasılığını hesaplarken spermlerin üç gün süre ile canlı kalabildiklerini ve yumurtanın da 24 saat canlılığını koruduğunu unutmamak gerekir. Emin günleri hesaplamak amacı ile spermlerin canlı kaldıkları süreyi yumurtlama periyodunun ilk kısmına, yumurtanın canlı kalabileceği günü ise yumurtlama periyodunun son kısmına eklemek gerekmektedir. Buna göre 30 günlük periyotta emin devre ilk yarıda 11. güne kadar devam eder. İkinci yarıda da emin devre 21. gün başlar. Bu rakamların akılda kalması kolaydır. Çünkü her iki günde de bir sayısı vardır. Bu kural her türlü adet periyotlarına uygulanmaktadır. Örneğin 32 günlük periyotta emin günler birinci devrede 13. güne kadar devam eder ve de ikinci yarının 23. gününde yeniden başlamaktadır. 


Gebe Kalmak İçin Şanslı Günleriniz!


28 günlük periyotta bu sayılar 9 ve 19. günlerdir.

Böylelikle kadının kendi döllenme tehlikesi olmayan günlerini hesaplaması çok kolaylaştırmaktadır. Kadın, teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilmektedir. Adet görülen günlerde ve de adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde gebe kalma olasılığı oldukça düşük olmak ile beraber bu olasılık hiçbir zaman sıfır değildir. Eğer ki takvim yöntemi kullanılacaksa bu gerçek göz önünde bulundurularak ve adet gecikmesi olduğunda da gebelik olasılığı da araştırılmalıdır.


Yumurtlama hesaplama aracına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah