İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği

İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği
21 Aralık 2021

İstanbul'daki devlet hastanelerinde yer alan en iyi çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklerini listeledik.

En az bebek sahibi olma kararı kadar önemli olan çocuk doktoru seçimi anne ve babaların kafalarını meşgul eder. Etkili iletişimden bebeğe gösterilen hassasiyete kadar verilen sağlık hizmetleriyle göz dolduran en iyi çocuk hastaneleri doğumdan önce ziyaret edilebilir. Doğumdan sonraki ilk yıl haftalık, aylık ve 3 aylık periyotlarda devam eden kontrollerde gidilecek hastane ve doktorun belirlenmesinde özellikle İstanbul gibi mega şehirlerde ulaşılabilirlik en önemli kriter olmalıdır. Tercih yapmadan önce;

 • Yakın çevreden tavsiye alınmalı
 • Hastane donanımı araştırılmalı
 • Hekimin tıbbi deneyimi ve mesleki geçmişi öğrenilmeli
 • Hekimin çocukla olan diyaloğu kadar ebeveynle olan diyaloğuna da dikkat edilmelidir.

Steril ortam, güler yüzlü hizmet, her türlü ihtiyacın aynı çatı altında karşılanabileceği hastane ve işini sevdiği için yaptığı belli olan bir doktor bebeklikten çocukluğa ve hatta ergenliğe kadar uzayan yolda en yakın destekçiniz olacaktır.

En İyi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastaneleri 

İstanbul'da yer alan ve çocuk sağlığı ve hastalıkları poliklinikleriyle ön plana çıkan hastaneleri aşağıda listeledik. Listeyi hazırlarken herkese hitap edebilmesi adına kamu hastanelerine ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan merkezlere öncelik tanıdık. 

En İyi Çocuk Hastaneleri (İstanbul Avrupa Yakası)

İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği

İşte, İstanbul'da alt yapısı güçlü olan en iyi çocuk hastaneleri...

1. Bahçelievler Devlet Hastanesi

Temelleri 2009 yılında atılan hastane 2014 yılında sağlık hizmetleri vermeye başlamıştır. 6 farklı blokta sunulan poliklinik hizmetlerinin yanı sıra yatan hasta servisleri, doğumhane, çocuk acil servisi, yenidoğan yoğun bakımı ve görüntüleme merkezleri de mevcuttur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları biriminde çalışan uzman doktorlardan randevu alınarak kontroller gerçekleştirilebilir. Gebelik öncesi, gebelik takibi, doğuma hazırlık, yenidoğan, bebek, çocuk ve ergen sağlık sorunları aynı hastanede giderilebilir.

2. Esenler Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi  

Temelleri 2011 yılında atılan hastane 2014 yılında sağlık hizmetleri vermeye başlamıştır. 3 blok halinde planlanan hastane 6 katlı ve 18.000 m² alana sahiptir. Anne ve Bebek Dostu olan hastanede bulunan tıbbi birimler arasında; eczane hizmetleri, laboratuvarlar, yoğun bakım, dahili birimler, cerrahi birimler ve ccil sağlık hizmetleri sayılabilir. Tıp alanında sürekli gelişimi destekleyen en iyi çocuk hastaneleri devlet eliyle sağlıkta memnuniyet ve fırsat eşitliği odaklı hizmetlerle ön plana çıkar.

3. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi

10 ayrı bloktan oluşan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde 1 bina sadece Çocuk Hastanesi olarak hizmet vermektedir. A Blokta verilen çocuk sağlığı hizmetleri arasında; çocuk acil, cerrahi, enfeksiyon, evde sağlık birimi, metabolizma, kalp ve damar cerrahisi ve psikiyatri olarak sıralanabilir. Özellikli hizmetler kapsamında sunulan Çocuk Hemodiyaliz Ünitesi de ihtiyaca uygun olarak aynı çatı altında kullanılabilir. Çocuk Hastanesi bölümünden randevu alırken doktor tercihi yapılabilir.

4. Bağcılar Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

2006 yılında hasta kabulüne başlayan hastanenin temelleri 2002 yılında atılmıştır. Bağcılar-Esenler-Güngören bölgesinin halkına hitap eden kurum, hayal edilen sağlık sisteminin gerçeğe dönüştüğü örnekler arasında gösterilebilir. Hasta memnuniyetinin en üst seviyede sağlandığı çocuk sağlığı ve hastalıkları hastaneleri arasında adı geçen kurum, sorunsuz tedavi hizmetleri sunarken aynı zamanda bir eğitim ve araştırma hastanesi olarak nitelikli uzman hekim yetiştirme sorumluluğunu üstlenmiştir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne ek olarak; cerrahi, kardiyoloji, gastroenteroloji, üroloji, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları bölümleri de mevcuttur.

5. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sultangazi yerleşkesinde modern binasında hizmete devam eden İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 3 bloktan oluşur. Hizmet kapasitesinin artırılması için yeni poliklinik binası devreye sokulmuştur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğinde profesör, doçent ve uzman doktorlar hizmet vermektedir. Eğitim ve araştırma hastanesinde çocuklarla ilgili sağlık hizmeti sunan bölümler arasında; alerji ve immünoloji, yoğun bakım, çocuk ve ergen psikiyatrisi, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji, kardiyoloji ve endokrinoloji sayılabilir. Yenidoğan yoğun bakım kliniği de doğum sonrası görülen sağlık sorunlarının tedavisinde etkilidir.

En İyi Çocuk Hastaneleri (İstanbul Anadolu Yakası)

İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği

1. Beykoz Devlet Hastanesi

1955 yılında SSK dispanseri olarak hizmete başlayan hastane 2011 yılında Sağlık Bakanlığı onayı almış ve devlet hastanesi statüsüne yükselmiştir. Hastaneye gelenlere eşit ve etik koşullarda sunulan hizmetler, gelişen teknolojilerden destek alarak çeşitlenmiştir. Özellikle bölge halkına kaliteli sağlık hizmetine ulaşmada fırsat eşitliği sunan kurumda önleyici sağlık hizmetleri biriminin verdiği destekler arasında; gebe okulu, emzirme eğitimi, anne ve bebek dostu içerikler sayılabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları birimi uzman doktorlarla yenidoğan, bebeklik, çocukluk ve ergenlikte görülen sağlık sorunları ve rutin tarama taleplerine yanıt verir.

2. Maltepe Devlet Hastanesi

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan Maltepe Devlet Hastanesi Anadolu Yakası çocuk hastaneleri arasında sayılır. Yüksek standartlarda sunulan hizmetler bölgede güvenle tercih edilen bir sağlık kurumu olmayı hedefler. Tedavi edilebilen çocuk hastalıklarının yanı sıra; kış hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, omurga eğriliği, bebeklerde gaz sancısı, katılma nöbetleri ve benzer sağlık sorunlarında güvenilir metotlarla tedavi gerçekleştirilen hastanede kalıcı iyileşmenin sağlanabilmesi için dahili tıp birimlerine cerrahi ve temel tıp bilimleri eşlik eder. 

3. Sultanbeyli Devlet Hastanesi

Hasta mutluluğunun en üst seviyede tutulduğu hastanede, güncel tedavi yaklaşımları güvenlik ön planda tutularak sunulur. Acil sağlık hizmetlerinin yanı sıra dahili tıp bilimleri altında; çocuk sağlığı ve hastalıkları ile çocuk ve ergen psikiyatrisi hizmeti sunulur. Özellikli birimler kapsamında; yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve çocuk yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır.  Hizmet veren uzman doktor kadrosu içinden seçim yapılarak ilgili bölüme randevu oluşturulabilir.

4. Fatih Sultan Mehmet Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Süreklilik, şeffaflık, sosyal sorumluluk, akademik rol model, çevre sorumluluğu ve sürekli denetimlerle en iyi çocuk hastaneleri İstanbul sıralamasına girmeyi başaran kurum, tedavide öncü referans merkezidir. Dahili tıp birimleri bölümünde hizmet veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü G Blokta uzman hekimler tarafından randevulu olarak hasta bakar. Cerrahi tıp birimlerinde çocuk cerrahisi hizmeti bulunmaktadır.

5. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı birimlerini birbirinden ayırmayan hastanede sağlık profesyonellerinin kendini geliştirmesi için eğitim faaliyetler desteklenir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi; çocuk ve ergen psikiyatrisi, radyoloji, kardiyoloji, endokrinoloji, romatoloji, gelişimsel pediatri, enfeksiyon ve yenidoğan yoğun bakımından oluşur.

Çocuk cerrahisi ve çocuk acil birimi akut ve ani sağlık sorunlarında kalıcı çözüme yönelik müdahalelerde bulunur. Çocuk acil hizmetleri 7/24 kesintisiz olarak sürdürülür. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi kadrosunda profesörler, doçentler, başasistanlar, uzman hekimler ve asistan eğitimine yer verilir. Zeynep Kamil adı tüm Türkiye’de bir marka olarak hizmet verir. Poliklinik randevuları hafta için günlerde 08.00-17.00 saatleri arasında alınabilir.

Çocuk Doktoru Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çocuk doktorları yenidoğan, bebek, çocuk ve ergenler için sağlık hizmeti sunar. Tıbbi öyküye uygun olarak tahlil sonuçlarını değerlendiren hekimler, uygun tedavi planını önerir.

 • Yenidoğan ve bebekler için rutin muayene planı yapmak,
 • Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine destek sağlamak,
 • Aşılama ve benzeri bakımları uygulamak,
 • Tanı koymak için gerekli tahlilleri önermek,
 • Hasta durumunu takip etmek,
 • Ebeveyni her koşulda en doğru şekilde bilgilendirmek,
 • Hasta mahremiyetine saygı göstermek pediatri hekimlerinin görev ve sorumlulukları arasında sayılabilir.

Bu yazımızda çocuk hastaneleri İstanbul ve çevresine hizmet sunan kurumları listeledik. Siz de evinize en yakın adresi seçerek hem gebelik hem de çocuk takibinizi devlet hastanelerinde yaptırabilirsiniz. 


İstanbul'daki En İyi Kadın Doğum Hastaneleri!

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl