Doulalık Nedir ve Ne Yapar?

Doulalık Nedir ve Ne Yapar?
24 Ekim 2016

Doula son zamanlarda doğum koçu olarak adlandırılsa da doğru bir tanım olduğunu söyleyemeyiz. Doula size doğum öncesi, doğum anı ve sonrasında duygusal ve bilgilendirici eğitime sahip kişidir.

Doulalık Nedir ve Ne Yapar?

Doula en doğru tanımlamayla doğum destekçisidir. Son zamanlarda doğum koçu olarak da biliniyor. Fakat bu doğru bir tanımlama sayılmaz. Doula size doğum öncesi, doğum anı ve sonrasında duygusal ve bilgilendirici eğitime sahip kişidir.

Ne yapar?

Doulalar hiçbir tıbbi müdahalede bulunmaz. Size ve ailenize duygusal ve bilgisel olarak destek sağlar. Doğuma ve anneye saygılıdır. Sizin seçimlerinize saygı duyar. Sakin ve hassastır ve yanında kendinizi rahat hissedersiniz. Mahremiyetinizi sağlar ve önceliği sizsinizdir.

Neden Doula?

Çünkü dolua doğum öncesindeki planlamanızda yanınızda olarak sorularınızı yanıtlıyor. Seçimlerinizi destekliyor ve ihtiyacınız olan bilgiyi veriyor. Onlarla yapılan doğumlar daha kolay ve kısa oluyor. Bu sayede sezaryen ve epiyoztomi oranları giderek azalıyor. Anne ne yapması gerektiğini bildiği için, ağrı kesiciye dahi ihtiyaç duyulmadığı oluyor.   Doğum esnasında kimse bir kalabalığın kendisine ıkınması yönünde tezahürat etmesini istemez. Doula’nın bulunduğu bir doğumhanede işler çok sakince ilerler. Sizin için insanlarla iletişimi sağlayabilir, böylece ihtiyacınız olan sessizliğe sahip olursunuz. Doğumun en başından sonuna dek yanınızda olduğu gibi devamında lohusalık sürecinde size destek oluyor. Bütün bu yolculukta sakin biri sizin de rahatlamanızı sağlıyor.   Doğum sonrasında aslında en çok annenin anneliğe ihtiyacı olabiliyor. Aile bireyleri daha çok bebeğe odaklanmış durumda olurlar. Doula ise, sizin ihtiyacınızı, rahatınızı ve sağlığınızı gözetiyor. Ayrıca doula eşinizin de desteğe ihtiyacı varsa, onun da yanında oluyor böylece doğum deneyimini tüm aile yaşamış oluyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.