Doğum Sonrasında Hangi Korunma Yöntemi Tercih Edilmeli?

Doğum Sonrasında Hangi Korunma Yöntemi Tercih Edilmeli?
29 Ekim 2016

İki gebelik arasındaki ortalama ideal süre tıbben iki yıl olarak kabul edilir. İki doğum arası ne kadar ara vereceğiniz size kalmış bir karardır. Tercihinize göre farklı korunma yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Doğum Sonrası Doğum Kontrol

İki gebelik arasındaki ideal süre tıbben iki yıldır. Çünkü bedeninizin yenilenmesi ve yeni doğan bebeğinizle ilgilenmek için belli bir zamana ihtiyaç duyacaksınız. Emzirmeye devam ediyorsanız ve hapla korunmak istiyorsanız, doğumdan yaklaşık olarak bir hafta sonraki ilk muayenenizde doktorunuza danışın. Onun yönlendireceği hapı her gün aynı saatte almalısınız.     Emzirme sona erdiyse, doğumdan yaklaşık 21 gün sonra normal doğum kontrol haplarına başlayabilirsiniz. Hapı yine her gün aynı saatte almanız gerekir.

Korunmada spiral kullanacaksanız; doğumdan 6 hafta sonra, doktor kontrolünde taktırabilirsiniz. Bunun için adet görmeniz gerekmiyor.

Ayrıca bir daha gebelik düşünmüyorsanız doğumdan sonra tüplerinizi bağlatabilirsiniz. Bu ufak bir cerrahi işlemdir. Cinsel hayatınızı etkilemez, regl düzeninizi bozmaz, erken menopoza neden olmaz. Bu korunma yöntemleri içinde en etkilisidir ancak geri dönüşü biraz zordur.

Doğum Sonrasında Hangi Korunma Yöntemi Tercih Edilmeli?

Emzirmeye devam eden kadınlar iğne yöntemine başvurabilirler. Doğumdan 6 hafta sonra bu uygulama mümkündür.

Doğumdan 6 hafta sonra deri altı implantı uygulanabilir.  Prezervatif, dışarı boşalma gibi yöntemler riskli yöntemlerdir. Fakat bunlar çok etkili sayılmaz. Bu yöntemlere gebe kalma ihtimaliniz yüksektir.

Emzirme döneminde doğum kontrolü ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğum kontrol haplarının kullanımı ile ilgili bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.