• gebe.com
  • /
  • Geleneklerin En Tatlısı: Diş Buğdayı Partisi Nasıl Yapılır?

Geleneklerin En Tatlısı: Diş Buğdayı Partisi Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı nasıl yapılır? Merak ediyorsanız detaylarını yazımızda bulabilirsiniz!

Geleneklerin En Tatlısı: Diş Buğdayı Partisi Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı nasıl yapılır? Diş buğdayı, bebeğin ilk dişini çıkartmasıyla birlikte çeşitli adetlerle birlikte kutlanan bir Türk geleneğidir. Diş buğdayının ortaya çıkışı, bebeğin ilk çıkan dişine buğday sürülmesi ile sağlıklı ve güçlü dişler elde edileceği inancına dayanır. Kökeni çok eskiye dayanan diş buğdayı geleneği, günümüzde daha modernize edilerek kutlanmaya devam ediyor. Peki diş buğdayı nasıl yapılır, diş buğdayı hazırlıkları nasıl olur? Bebeğiniz için diş buğdayı partisi düzenleyecekseniz, içeriğimiz size rehber olacak!

Diş Buğdayı Nasıl Yapılır?

diş buğdayı nasıl yapılır  

Diş Buğdayı Nedir?

Kökeni çok eskiye dayanan diş buğdayı geleneği, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde uygulanan eski bir Türk geleneğidir. Günümüzde daha modern bir şekilde gerçekleştirilen diş buğdayı partisi, bazı yörelerde diş hediği olarak da adlandırılmaktadır. Geleneğe göre, diş buğdayına çağrılan misafirlerin de güzel ve sağlıklı dişlere sahip olması gerekiyor. Bebeğin çıkan dişini ilk gören kişi, diş buğdayında bebeği baştan ayağa donatıyor ve çeşitli hediyeler veriyor. Bazı yörelerde ise bu kişi bebeğin ilk dişini gören değil, diş buğdayı porsiyonunun altındaki şekerleme veya cevizi bulan kişidir. Her ne kadar bebeğin dişini ilk gören kişi denilse de bu kişi anne/baba değil, akraba veya arkadaş çevresinden olmalıdır.

Diş Buğdayı Nasıl Kutlanır?

  diş buğdayı nasıl yapılıyor

Diş buğdayında öncelikle buğdaylı karışım hazırlanır. Buğdaylı karışım ile birlikte misafirlere ikram etmek için pasta, börek, kek vb. atıştırmalıklar da hazırlanabilir. Ailenin ve yakın çevrenin davet edildiği diş buğdayında, bebeğin önüne bir örtü serilir. Bu örtünün üzerine makas, kitap, fotoğraf makinesi gibi çeşitli meslekleri simgeleyen eşyalar koyulur. Bebek bunlardan ilk hangisini seçerse ileride o mesleği yapacağına inanılır. Diş buğdayında uygulanan ritüellerden bir diğeri ise bebeğin ağzına buğday sürülmesidir. Bu davranışla, bebeğin diğer dişlerinin de hızla çıkacağına inanılır.

Diş Buğdayı Tarifi

Diş buğdayı yaparken öncelikle aşurelik buğday haşlanır. Bir müddet soğuması beklendikten sonra içine toz şeker ilave edilir ve karıştırılır. En son nar ve ceviz eklenir ve tekrar karıştırılır. Bazı yörelerde diş buğdayının içine yüzük veya çeşitli objeler konulur. Bunun nedeni, yukarıda da değindiğimiz gibi objeyi bulan kişinin bebeğe hediye almasıdır.


Diş çıkartan bebeğinizi rahatlatacak öneriler için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.