Çoklu Doğum Yardımı 2024 Yılında Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

Çoklu Doğum Yardımı 2024 Yılında Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları
04 Ocak 2024

Çoklu doğum yardımı ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Çoklu doğum yardımı; ülkemizin genç nüfus oranının korunması ve anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesinin gözetilmesi amacıyla oluşturulan bir yardım programıdır. Bu yardım programı kapsamında çoklu doğum yapmış ihtiyaç sahibi ailelere bebekleri 24 aylık olana kadar çocuk başına 400 TL ödeme yapılmaktadır. Yardımlar 2 ayda bir yapılmakta olup, PTT aracılığı ile ailelere ödenmektedir. Gelin şimdi çoklu doğum yardımı 2024 başvurusu nasıl yapılır, çoklu doğum yardımı şartları nelerdir, daha detaylı inceleyelim.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir?

Çoklu doğum yardımı hem anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesinin gözetilmesi hem de ülkemizin genç nüfus oranının korunması amacıyla oluşturulan bir yardım programıdır. Bu yardım programı kapsamında çoklu doğum yapan kadınlara, bebekleri 24 aylık olana kadar düzenli ödeme yapılmaktadır. Bunun için ailenin maddi durumunun yetersiz olduğunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit edilmesi ve ailenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gibi şartlar aranmaktadır.

Çoklu Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?

Çoklu doğum yardımından faydalanabilmek için öncelikle annenin çoklu doğum yapmış olması (ikiz, üçüz vb.) gerekiyor. Bununla birlikte ailenin maddi durumunun yetersiz olduğunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit edilmesi ve ailenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Özetlemek gerekirse, çoklu doğum yardımı şartları aşağıdaki gibidir:

  • Çoklu doğum yapmış olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ailenin maddi durumunun yetersiz olduğunun tespit edilmesi

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çoklu doğum yardımı başvurusu için ailelerin ikametgâhlarının olduğu il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat etmesi gerekiyor. Kurum tarafından istenilen evrakları teslim ettikten ve başvuru formunu doldurduktan sonra çoklu doğum yardımı başvurusu işleme alınıyor. Eğer bulunulan ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ailenin maddi durumunun yetersiz olduğunu tespit ederse, aileye ulaşılıp gerekli bilgiler veriliyor ve yardımdan en kısa sürede faydalanmaları sağlanıyor.

Çoklu Doğum Yardımı 2024 Yılında Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

Çoklu Doğum Yardımı Ne Kadar?

Çoklu doğum yardımı 2024 yılı için çocuk başına 400 TL’dir. Yani ailenin ikiz çocukları varsa 800 TL almaya hak kazanırlar. Ödemeler iki ayda bir ailelerin hesabına PTT aracılığıyla yatırılmaktadır. Bebekler 24 aylık olana kadar ödemeler devam etmektedir.

Ailenin Sosyal Güvencesi Varsa Çoklu Doğum Yardımı Programından Faydalanılabilir mi?

Hanede sosyal güvencesi olan birinin olması, çoklu doğum yardımı programından faydalanmaya engel teşkil etmemektedir. Çoklu doğum yardımı alabilmenin en önemli koşulu, çoklu doğum yapmış olmak ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ailenin maddi durumunun yetersiz olduğunun tespit edilmesidir. Bununla birlikte Şartlı Sağlık Yardımı alanlar da gerekli görülmesi halinde Çoklu Doğum Yardımı programından faydalanabilirler.

Çoklu Doğum Yardımı ile ilgili daha fazla bilgi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

2024 Doğum Parası Ne Kadar? Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.