Çoğul Gebelik Nasıl Oluşur?

Çoğul Gebelik Nasıl Oluşur?
03 Kasım 2016

Yardımcı üreme tekniklerinin daha sık kullanılmaya başlanması ile bu durum çoğul gebeliklerde de artışa neden olmuştur.

Çoğul Gebelik Nasıl Oluşur?

Yardımcı üreme tekniklerinin daha sık kullanılmaya başlanması ile bu durum çoğul gebeliklerde de artışa neden olmuştur. Çoğul ya da ikiz gebeliklerin sıklığı, yardımla üreme tekniklerinin kullanımının artması ve gebeliğin ertelenmesi ile birlikte anne olma yaşının ilerlemesine paralel olarak artmaktadır. Çoğul gebeliklerde normal fizyolojik değişiklikler ortaya çıkmaktadır ve hem anne hem de bebek açısından da risk taşımaktadır.

Çoğul Gebelikler Nasıl Oluşmaktadır ve Sıklığı Nedir?

İkiz gebelikler, tek yumurta ve çift yumurta ikizleri olarak sınıflandırılmaktadır. İki ayrı yumurtanın döllenmesi ile çift yumurta ikizleri oluşmaktadır. Çift yumurta ikizlerinin ayrı amniyotik keseleri ve ayrı plasentaları vardır. Tek bir yumurtanın döllenme sonrasında bölünmesi ile tek yumurta ikizleri oluşur. Bölünme ise zamanına göre farklı özellikler göstermektedir. Bölünme 0 ile 3. günler arasında gerçekleşirse, her iki bebeğin amniyotik kesesi ve plasentası ayrı ayrıdır. 4 ile 8. günler arasında olursa amniyotik keseleri ayrı fakat plasentaları ortaktır. 9 ile 12. günler arasında gerçekleştiği takdirde ise hem amniyotik keseleri hem de plasentaları ortak olmaktadır. Ancak on üçüncü günden sonra bölünme gerçekleşirse yapışık ikizlerle sonuçlanmaktadır. Üçüz gebeliklerde de durum biraz daha karmaşıktır. Üç ayrı yumurtanın üç ayrı sperm ile döllenmesi sonucu oluşabilir. Fakat yumurtanın döllenmesi ve birinin bölünmesi sonucunda da oluşmaktadır. Tek yumurta ikizlerinin sıklığı ise dünyada benzerdir. Yaklaşık olarak 1000 doğumda 4 oranında görülmektedir. Çift yumurta ikizlerinin sıklığına gelecek olursak; ırk, doğum sayısı, anne yaşı ve doğurganlığı arttırıcı ilaçların kullanılıp kullanılmamasıyla ilişkili olarak değişkenlik göstermektedir.

Çoğul Gebeliklerin Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Ultrasonun kullanılmasından önce rahmin normalden daha büyük olması, bir kalp atışından daha fazla kalp atışı duyulması ile bu teşhis konurken günümüzde ise çoğul gebeliklerin tanısı erken dönemlerde ultrasonografi ile konmaktadır. Ultrasonografi ile birlikte bebeklerin ayrı ayrı plasentalarının olup olmadığının değerlendirilmesi önem taşımaktadır. İkizden ikize transfüzyon açısından riskli gruplar belirlenip uygun şekilde ve sıklıkla takip edilebilir. Buna ek olarak erken dönemde ikiz gebelik olarak değerlendirilen gebeliklerin bir bölümünde ikiz eşi kaybedilmekte ve tek canlı doğumla sonuçlanmaktadır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.