Çoğul Gebeliğin Farkı Nedir?

Çoğul Gebeliğin Farkı Nedir?
28 Ekim 2016

Büyük bir aile hayaliniz tek bir gebelik ile gerçekleşecek. Gebelik süreciniz, tek bebeğe gebelikte biraz farklı olmasa da, özel olacağı aşikar.

Çoğul Gebeliğin Farkı Nedir?

Büyük bir aile hayaliniz tek bir gebelik ile gerçekleşecek. Gebelik süreciniz, tek bebeğe gebelikte biraz farklı olmasa da, özel olacağı aşikar. Nasıl mı özel olacak? İşte böyle: Obstetrik Ultrason: Obstetrik ultrason sayesinde birden çok bebek hamileliğin altınca haftasında görülebilmektedir. Bir bebeğin kalp atışlarını ayırt etmek zor olsa da, doktorunuz her bebeğiniz için dakikada atım sayısını sayacaktır. Çoğul Gebeliğin Farkı: Birden çok bebeğe gebelikte her şeyden önce, yüksek riskli bir hasta olursunuz. Kendinizi iyi hissetseniz dahi, ikiz olması ya da yüksek seviyede çoğul gebelik yani ikiden fazla bebeğin olması özel riskler doğurmaktadır. Yüksek riskli gebeliklerle ilgilenmek için eğitim görmüş bir MFM uzmanına gönderilebilirsiniz. Tek gebelik yaşayan kadınların yanı sıra daha fazla doğum öncesi ziyaret, kan testi ve daha sık ultrason dönemi geçireceksiniz. Tek Yumurta İkizleri: Tek yumurta ikizleri, bir yumurtanın iki embriyoya bölünmesi ile oluşmaktadır. Bazen her iki bebek aynı amniyotik kese içinde ve göbek bağlarının dolanması gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Başka bir diğer risk ise ikizden ikize transfüzyondur. Bu durum yaşanırken ikizlerden birisi daha çok besin alır iken diğeri daha çok besin almaktadır. Bu nedenle doktorlar çoğul gebelik sırasında her zaman fetusu ölçmektedirler. Çift Yumurta İkizleri: İki veya daha fazla yumurta aynı anda döllenmekte ve birden çok embriyo ortaya çıkmaktadır. Yüksek seviye çoğul gebeliklerde aynı anda tek veya çift yumurta ikizleri ya da üçüzler olabilmektedir. Çift yumurta ikizlerinde ise başlıca risklerden birisi de erken doğumdur. Erken Doğum Riski: Her çoğul gebelikte en önemli başlıca risklerden olarak kabul edilmektedir. İkiz veya yüksek seviye çoğul gebelik döneminde, uterustaki yeri paylaşmaları gerektiğinden dolayı her bebek daha küçük olma eğilimindedir. 40 haftadan 1 hafta doğmak kötü bir durum değildir fakat 36 haftadan önce doğumun gerçekleşmesi, bebeğin nefes alma ve emme sorunlarıyla olgunlaşmamış olmasından kaynaklanan diğer sorunları da yaşaması anlamına gelir. Çoğul gebelikte, bebekleriniz için yapacağınız en iyi şey anne adayının kendisine iyi bir şekilde bakması ve doğum öncesi ziyaretlerini yapmasıdır. Komplikasyon riski daha yüksek olduğundan dolayı, anne adayı bebek ile karşılaşmadan önce biraz dinlenmelidir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.