Çocuğunuzun Kardeş Kıskançlığını Yenmesine Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Çocuğunuzun Kardeş Kıskançlığını Yenmesine Yardımcı Olmanın 5 Yolu
04 Ağustos 2021

İşte çocuğunuzun kardeş kıskançlığını yenmesine yardımcı olmanın 5 yolu…

Bir kardeşe sahip olan herkes, çocukluğunun belli dönemlerinde kardeş kıskançlığını tecrübe etmiştir. Hepimizin az çok bildiği bu duygu, doğru yönetilmediği takdirde agresif ve saldırgan davranışlarla sonuçlanabilir. Peki ne yapmalısınız? Oldukça yaygın bir durum olan kardeş kıskançlığını ve bu kıskançlığı önlemenin yollarını sizler için araştırdık. İşte çocuğunuzun kardeş kıskançlığını yenmesine yardımcı olmanın 5 yolu…

1. Çocuğunuzun duygularını kabul edin

Uzmanlara göre çocuğunuzun duygularını kabul etmek, sandığınızdan çok daha önemli. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun kızgın, üzgün ya da mutsuz olabileceğini kabul etmelisiniz. Ardından çocuğunuza olumsuz duygular hissetmenin normal olduğunu anlatmalı, bu duygularla baş etmesi için ona yol göstermelisiniz.

2. Her iki çocuğunuzla da bireysel olarak zaman geçirin

Çocuklarınızla birlikte ve ayrı ayrı geçirdiğiniz zamanları analiz edin. Bu sayede çocuklarınızın birbirlerinden ne noktada bunaldıklarını çok daha iyi anlayabilirsiniz. Çocuklarınızdan biri onunla yeterince ilgilenmediğinizi düşünüyorsa bu durum kıskançlığı arttırabilir. Uzmanlar, düzenli olarak her çocuğunuzla birebir vakit geçirmenizi öneriyor.

3. Çocuklarınızı birbirleriyle kıyaslamayın

Ne olursa olsun çocuklarınızı birbirleriyle kıyaslamayın. Kıyaslama hem çocuğunuzun kıskançlığını arttırır hem de kendisini değersiz hissetmesine neden olur. Özgüven eksikliği ve kaygı gibi problemlerden kaçınmak için çocuklarınızın bireyselliklerini takdir etmeli ve onları eşit derecede sevdiğinizi göstermelisiniz.

Bunu da Okuyun: Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmek İçin 7 Öneri!

Çocuğunuzun Kardeş Kıskançlığını Yenmesine Yardımcı Olmanın 5 Yolu

4. Sorumluluğun çoğu zaman eşit dağıldığını unutmayın

Çocuklar kavga ettiğinde bu kavgada yalnızca tek tarafın suçlu olmadığını unutmamalısınız. Kardeşler arasında “kurban” ve “zorba” rolleri sürekli olarak değişir. Bu nedenle uzmanlar, çatışmanın özüne inmeyi ve her iki tarafı da kendi eylemlerinden sorumlu tutmayı öneriyorlar.

5. Çocuğunuzu suçlamayın

Çocuklarınızı birbirlerinin gözünde suçlu konumuna düşürmemek, sandığınızdan çok daha önemli. Çocuklarınızı birbirlerinin hatır için sınırlamamaya çalışın. Örneğin küçük çocuğunuz uyuduğu için büyük çocuğunuzu oyun oynamaktan alıkoymayın. Gürültülü oyunlar oynamaktansa onu resim yapmak gibi eğlenceli ve nispeten sessiz aktivitelere yöneltin.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.