• gebe.com
  • /
  • Bakıcı Desteğine 800 TL Zam Yapıldı!

Bakıcı Desteğine 800 TL Zam Yapıldı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakıcı desteğinin 200 Euro'dan 300 Euro'ya çıkartıldığını açıkladı.

Bakıcı Desteğine 800 TL Zam Yapıldı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk çalışan annelere müjdeli bir haber vererek bakıcı desteğinin 200 Euro’dan 300 Euro’ya çıkartıldığını açıkladı. Böylece Avrupa Birliği ile ortak finanse edilen proje kapsamında, eğitimli bakıcı çalıştıran çalışan annelere bugünkü kurla yaklaşık 2.395 lira bakıcı desteği verileceği belirtildi.

Çalışan Annelere Ödenen Bakıcı Desteğine 800 TL Zam Yapıldı!

Kadınların iş hayatındaki istihdamını korumak amacıyla her geçen gün yeni bir uygulama hayata geçiriliyor. Bu uygulamalardan biri olan bakıcı desteği projesi kapsamında, çalışan annelere ödenen ücrete %50 zam yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan annelere verilen bakıcı desteğinin 200 Euro’dan 300 Euro’ya çıkartıldığını söyledi. Özel gereksinimi olan bebekler için ise 50 Euro fazla ödeme yapılacağını belirtti. Desteğin önümüzdeki sene 325, 2022 yılında ise 350 Euro olacağını belirten Zehra Zümrüt Selçuk, projeden yararlanmak isteyen annelerin internetten başvurabileceğini söyledi.

Bakıcının Sigortalı Çalıştırılması Gerekiyor

Projenin amacı sigortalı kadın istihdamının korunması ve arttırılması olduğu için, bakıcının sigortalı çalıştırılması ve bakıcıya en az asgari ücret düzeyinde maaş verilmesi gerekiyor. Normal şartlarda bakıcıyı asgari ücret üzerinden çalıştıranların cebinden 3458 lira çıkıyor. Bakıcı desteğinden faydalanan anneler ise proje kapsamında 2.400 TL alacağından, ceplerinden yalnızca 1058 TL çıkacak.

Bakıcı Desteğine Başvuru Şartları

Destekten faydalanabilmek için başvuru yapıldığı tarihte çocuğun 0 – 24 ay aralığında olması gerekiyor. Uygulama henüz deneme aşamasında olduğu için başvuran annelerin İstanbul, Ankara veya İzmir’de ikâmet etmesi şartı aranıyor. Destekten yararlanmak isteyen annelerin kesin kayıt tarihinden önce bir işverenin yanında 4/a statüsünde tam zamanlı ve sigortalı olarak çalışması gerekiyor. Eğer anne bekâr ise çocuğun vekâletinin annede olması şartı aranıyor. Bakıcının ise 18 yaşından küçük olmaması, anne veya baba ile akraba ilişkisinin bulunmaması gerekiyor. Destekten yalnızca 4/a statüsünde çalışan kadınlar faydalanabiliyor. Emekli Sandığı veya Bağ-Kur kapsamında çalışan kadınlar bakıcı desteği projesinden yararlanamıyor.


Bakıcı çocuğa kendi evinde veya ailenin evinde bakabiliyor. Denetim görevlileri, önceden bildirilen çocuğun bakıldığı yere habersiz ziyaretler gerçekleştirebiliyor. Bakıcı kadının sigorta primlerinin yatırılmaması veya eksik yatırılması durumunda yardım kesilebiliyor.

Proje kapsamında şu anda İstanbul’dan 2100, Ankara ve İzmir’den 800’er olmak üzere toplamda 3700 anne faydalanıyor. Projeden yararlanma süresi dolan veya herhangi bir nedenle yararlanma koşullarını yitiren annelerin yerine, yeni başvuru yapan kadınlara hak tanınıyor. Destek, çocuk 36 aylık olana kadar devam ediyor.

Bakıcı Desteğine Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Söz konusu projeye başvuruların devam ettiğini belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan annelerin www.sgkegitimlibakici.org veya www.sgk.gov.tr adresinden projeye başvurabileceklerini açıkladı.

Pandemi Kolaylığı Sağlanıyor

Bakıcı desteğinden yararlanan annelere koronavirüs salgını sebebiyle kolaylıklar sağlanıyor. Örneğin işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılan veya kısa çalışma ödeneği alan kadınlar, bakıcıyı çalıştırdığı sürece destekten faydalanmaya devam ediyor.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.