Bebekli Evde Klima Kullanılabilir mi?

Bebekli Evde Klima Kullanılabilir mi?
18 Temmuz 2019

Bebekli evde klima kullanılır mı, klima bebekleri hasta eder mi, bebeklerin oda sıcaklığı kaç derece olmalı? Detaylar makalemizde...

Bebekli evde klima kullanılır mı’ sorusu, kavurucu sıcakları hissettiğimiz şu günlerde neredeyse her annenin aklını kurcalamaktadır. Biz de aklınızdaki soruları gidermek adına, artısıyla ve eksisiyle bebekli evde klima kullanımı ile ilgili merak ettiklerinizi araştırdık!

Bebekli Evde Klima Kullanılır mı?

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de bebeğin kaldığı odanın sıcaklığıdır. Eğer sıcaklık iyi ayarlanmazsa ve odanın sıcaklığı yüksek olursa, bebekte isilik gibi cilt döküntüleri, aşırı terlemeye bağlı sıvı kaybı, iştahsızlık ve huysuzluk görülebilir. Tam tersi soğuk olursa, yine çeşitli hastalıklarla karşılaşılabilir. Bu nedenle çoğu çocuk doktoru, belli şartların sağlanması halinde bebekli evlerde klima kullanılabileceğini ve ortam ısısını dengeleyebileceğinizi belirtiyor. Peki, nedir bu şartlar?

Bebekli Evde Klima Kullanılabilir mi?

Bebek Olan Evde Klima Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Öncelikle bebeğinizin kaldığı odanın 22-25 derece olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun kontrolü için gerekirse bir termometre edinebilirsiniz.
 • Bu ısı ayarını dengede tutabilmek için gerekiyorsa klima kullanabilirsiniz.
 • Ancak klimanın direkt bebeğe üflemesini önlemelisiniz. Bunun için de klimanın başlığını yukarı doğru çevirebilirsiniz.
 • Ara sıra çocuğunuzun burun ucu veya kollarından üşüyüp üşümediğini kontrol edebilirsiniz.
 • En önemlisi de ‘soğuk oldu klimayı kapatalım, sıcak oldu klimayı açalım’ diyip, sürekli aç kapa yapmamalısınız. Bebeğiniz terleyip üşüyeceği için bu şekilde hemen hasta olacaktır. Yukarıdaki sıcaklığa göre ayar yapılması ve odanın sıcaklığının sabit tutulması gerekir.
 • Birçok bakteri, hava yolu ile bebeklere zarar verip, zatürre dahi olmalarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle klimanın bakımı asla ihmâl edilmemeli, düzenli aralıklarla filtresi temizlenmelidir.
 • Klima kullandığınız odanın doğal olarak da havalandırılmış olmasına dikkat edin. Klima kullanılan odayı camları açarak doğal bir şekilde havalandırmayı unutmayın.
 • Klima olan odada bebek uyuyacaksa, ince pamuklu bir battaniye ile üstünü örtebilirsiniz.
 • Klimayı satın aldığınız şirketin önerilerini de dikkate alın. Mekânın büyüklüğüne ve bebeğinize göre size bir iklimlendirme haritası çıkartacaklardır.

*Bebekler yaz aylarında nasıl giydirilmeli?

Bebekli Evde Klima Kullanılabilir mi?

Bebeğin Odasının Sıcaklığı Neden Önemli?

Bebeğin odası olması gerekenden sıcak olursa;

 • Oda içindeki nem oranı azalır ve doğal olarak hava kurur,
 • Sıcak ve kuru havayı soluyan bebeğinizin solunum yolları olumsuz etkilenir,
 • Burun tıkanıklığı gibi problemler görülebilir,
 • Bebeğiniz aşırı terlerse hastalanma ihtimali artar,
 • Sıcak havada sürekli uyuma isteği oluşur ve bebeğinizin beslenme gibi günlük rutinleri olumsuz etkilenebilir.
 • İsilik gibi çeşitli cilt problemleri görülebilir.

Bebeğin odası olması gereken derecenin altında olursa;

 • Bebeğin hasta olma riski doğar.

*Yazın doğan bebekler için bakım önerileri!

Bebeklerin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Çocuklar için gündüzleri oda sıcaklığı 20 – 24 derece arasında olmalıdır. Geceleri ise 1 derece düşürülmesi yeterlidir. Yenidoğan döneminde 22-24 derece arası idealdir. Prematüre bebeklerin cilt altı yağ dokusu yeteri kadar gelişmemiş olduğundan, vücut ısılarını koruma refleksi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle prematüre bebeklerin oda sıcaklığının, zamanında doğan bebeklere kıyasla 1-2 derece yüksek olması önerilmektedir.

Bebekli Evde Klima Kullanılabilir mi?

Bebek Odası Nem Oranı Kaç Olmalı?

Bebek odalarının ideal nem oranı %50’dir. Nem oranının %65’ten fazla veya %35’ten az olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer bebeğin odası aşırı kuru ise radyatör üzerine su dolu kap koymak gibi pratik yöntemlere başvurabilirsiniz. Buhar cihazları aşırı neme ve küflenmelere sebep olabileceğinden, son tercih olmalıdır.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.