Sağlıklı Dişler İçin Bebeklere Özel Besin Önerisi

Sağlıklı Dişler İçin Bebeklere Özel Besin Önerisi
27 Mayıs 2017

Diş çürüklerini önlemede anne babalara büyük fayda sağlayacak pek çok besin mevcuttur.

Bebeklerde Diş Sağlığı İçin Özel Besin Önerileri

Bebeklerin sağlıklı büyümesi için her anne baba elinden gelenin en iyisini yaparlar. Bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması da bunların arasında yer alır. Uzmanlar bebeklerde diş bakımının bebek 6-8 aylıkken başlanması gerektiğini belirtirler. Daimi dişlerin, süt dişlerinin rehberliğinde çıktığı ifade edilirken, süt dişlerinin erken kaybedilmesi bebeğin daimi dişlerinin, istedikleri yönde çıkmasına hatta bazı dişlerin ete gömülü çıkmasına neden olabilmektedir. Bebeklerde dişlerin temizliği kadar onların yapısal olarak da güçlü olması gerekir. Vücut sağlığının başladığı ağız sağlığında sağlıklı dişlerin gelişimi için ebeveynlerin neler yapmaları gerekir? İşte bebeklerde diş sağlığı ve diş çürüklerinin önlenmesi için özel besin önerisi ...

Kalsiyum deposu dişler için: Süt ve süt ürünleri

Sağlıklı Dişler İçin Bebeklere Özel Besin Önerisi   

Bebeklede diş sağlığı ve diş çürüklerinin oluşumunu engelleyen yiyecekler denildiğinde ilk akla gelen kesinlikle kalsiyumdur. Dişlerde çürümeye neden olan aşınma döneminde büyük katkı sağlayan kalsiyum, bebeğinizin daha güçlü dişlere sahip olabilmesi için kilit önlem taşır. İlk 6 ay kesinlikle verilmesi tavsiye edilen anne sütünün dışında yoğurt, süt ve ayranı birer kalsiyum deposu olarak görmeli ve bebeğinize yedirmelisiniz.  

Asitlerin en önemli düşmanı: Peynir

Sağlıklı Dişler İçin Bebeklere Özel Besin Önerisi   

Ağız içerisindeki asit dengesi korunduğu müddetçe ağızda bakteri üremesine uygun elverişli ortam sağlanamaz. Bu sebeple ağız içi asit dengesini korumak diş sağlığı için önem taşır. Ağız içerisinde oluşan asit ortamı dengeleyerek engellemeye yardımcı olan besin içeriğinde kalsiyumun bolca bulunduğu peynirdir. Çürüğe neden olan besinlerin tüketilmesinden sonra (şeker, çikolata vs.) bebeğin ağzına vereceğiniz küçük bir peynir parçası vermeniz dişlerin sağlıklı olmasını sağlar.

Tükürük artırıcı: Sert meyveler

Sağlıklı Dişler İçin Bebeklere Özel Besin Önerisi   

Çiğ sebze ve meyveler yüksek oranda su içermeleri nedeniyle tükürük bezini uyarır ve daha fazla tükürük salınımı sağlar. Tükürük akışının artması ağızda biriken yiyecek artıklarının uzaklaşması kolaylaşır. Aynı zamanda sert yapıda olan bu yiyecekler, dişlerin mekanik olarak temizlenmesine de yardımcı olurlar. Çiğneme refleksi henüz gelişmemiş bebeğinize bu besinlerin yenmesini kolaylaştırmak için küçük parçalara ayırarak yoğurtta birlikte yedirebilirsiniz.  

Fosfor kaynağı: Balık

Sağlıklı Dişler İçin Bebeklere Özel Besin Önerisi   

Dişlere faydalı olduğu bilinen diğer bir besin de herkesin de bildiği gibi balıktır. Balığın içeriğinde bulunan fosfor, diş ve kemik dokusunun en önemli yapılarından olmakta ve diş sağlığının korunmasında büyük bir önem taşımaktadır. Burada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önemli konu 1 yaşın altında bulunan bebeklere karides, istakoz ve midye gibi besinlerin ciddi  alerjik reaksiyonlara neden olacağından doktor onayı olmadan yedirmemeleri önerilir.    

İsterseniz Bir Göz Atın: Bebeklerde Sık Yapılan Beslenme Hataları

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.