Bebekler İçin Armut Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Armut Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)
05 Haziran 2024

Bu yazımızda 6 ay ve üzeri bebekler için armut püresi tarifi verdik.

Armut, yaz ve sonbaharda yetişen lezzetli bir meyvedir. Bebeği ek gıdaya geçen pek çok ebeveyn ise bu sağlıklı ve lezzetli meyveyi ona ne zaman yedirebileceğini merak ediyor. Bebekler 6. aydan sonra armut yiyebilirler. Armut ile ilk kez tanışacak bebeklerin ise haşlanmış ve püre haline getirilmiş formunu tüketmesi, armutla tanışmanın en güzel yoludur. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebekler için armut püresi tarifi ve armut tüketimiyle ilgili tüm bilinmesi gerekenleri derledik. Keyifli okumalar!

Bebeklere Armut Püresi Ne Zaman Verilir?

Bebeklere armut püresi 6. aydan sonra yedirilebilir. Zira armut, sindirimi kolay ve alerji riski düşük bir meyvedir. Ancak her bebeğin gelişim süreci, alerji durumu ve sağlık koşulu aynı olmadığından, bebeğinize armut püresi yedirmeden önce çocuk doktoruna danışmanız en doğru seçenektir. Gelin şimdi 6 ay ve üzeri bebekler için armut püresi nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Armut Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Malzemeler

  • 1 adet armut
  • Su

Bebeklere Armut Püresi Yapılışı

Öncelikle armudu yıkayıp soyun. İri parçalara bölüp çekirdeklerini ayıklayın. Ardından ufak bir tencereye alıp üzerini 1 parmak geçecek kadar su ekleyip haşlanmaya bırakın. Meyve yumuşadığında ocağın altını kapatıp armut parçalarını bir kaba alın. İster çatalla ister blenderle güzelce ezin. Eğer kıvamını açmak isterseniz kontrollü bir şekilde anne sütü veya su ekleyip karıştırın. Bebekler için armut püresi tarifi hazır! Soğuduktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Armut Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Armut Püresi Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her bebeğin gelişim süreci, sağlık koşulu ve alerji durumu aynı olmayacağından, bebeğinize armut püresi yedirmeden önce çocuk doktoruna danışın.
  • İlk kez yedirecekseniz alerji riskine karşı 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
  • Döküntü, kaşıntı, kızarıklık veya halsizlik gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz armut püresine ara verip doktorunuza danışın.
  • Yemek boyunca bebeğinizin yanından ayrılmayın.
  • Armudu ilk kez yedirecekseniz sade bir şekilde hazırlayın. İlk kez yedirmeyecekseniz, daha önce denediğiniz farklı meyve püreleriyle de karıştırabilirsiniz.
  • Bebeğiniz için hazırladığınız armut püresi fazla geldiyse, hava almayan cam bir kavanoza koyup buzdolabında 1 gün muhafaza edebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklere Şeftali Ne Zaman Verilir?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.