Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
16 Nisan 2017

Bebek bezi seçerken birçok detaya önem vermemiz gerekiyor. Aşağıdaki yazımızda, bebeğinize bez satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Piyasada çok fazla bez markası ve çeşidi bulunmakta. Haliyle satın alırken sizin de aklınız karışabilir ve ek bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Endişelenmeyin, deneme yanılma yöntemiyle kısa sürede siz de bebeğinize en uygun bezi bulacaksınız.

Bez Bezi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğin yaşı ve kilosu

Yenidoğan bir bebekle 1 yaşındaki bir bebeğin aynı bezi kullanması mümkün değil. Yenidoğan bebek bezleri daha küçük olmakla birlikte, göbek bağı oyuntusuna sahipler. Böylelikle bebeğinizin göbek bağını sıkıştıran ve onu rahatsız eden bir bez olmayacak. 

Emici gücü nasıl?

Bezin emiş gücüne önem vermeniz, bebeğinizin daha fazla kuru kalmasını ve dolayısıyla pişik olmasını önlemek demek. Hem bu sayede siz de fazla bez harcamayarak daha ekonomik bir seçim yapmış olursunuz.  

Hava alıyor mu?

Bezin hava alması, bebeğin derisinin özellikle yaz aylarında tahriş olmasını önler. Sıcaklık ve nem bakterilerin üremesine neden olur. Bu da daha çok pişik ve tahriş olmuş bir deri demek.

Kullanılan malzeme kaliteli mi?

Ucuz ama kötü bir bebek bezi, bebeğinizin tenini rahatsız eder ve bebeğinizin huysuzlanmasına neden olur. Özellikle naylon yapıda olanlar ıslaklığı emmeyeceği gibi bebeğinizin pişik olmasına neden olur.

Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler    

Doğru Büyüklükteki Bebek Bezini Nasıl Bulurum?

Bebek bezlerindeki numaralar, bebeğinize en uygun bezi satın alabilmeniz için vardır. Bebeğinizin kilosuna uygun olan bezi üzerindeki numaralardan anlayabiliyorsunuz. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi;     

  • 1 numaralı bez – 2-5 kg
  • 2 numaralı bez – 3-6 kg
  • 3 numaralı bez – 4-9 kg
  • 4 numaralı bez – 7-19 kg 
  • 4+numaralı bez – 9-20 kg
  • 5 numaralı bez – 11-25 kg
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.