Babalık Testi Yaptıranların Sayısı Son 6 Yılda 3 Kat Arttı

Babalık Testi Yaptıranların Sayısı Son 6 Yılda 3 Kat Arttı
02 Mart 2018

DNA ve babalık testi yapan özel merkezlerin açıklamasına göre; babalık testi yaptırmak isteyenlerin sayısı son 6 yılda 3 kat arttı.

DNA ve babalık testi yapan özel merkezlerin açıklamasına göre; babalık testi yaptırmak isteyenlerin sayısı son 6 yılda 3 kat arttı. Habertürk Gazetesi'nden Fatmanur Boylu'nun sorularını cevaplayan özel bir merkezin sorumlusu, bu artışta gündüz kuşağı programlarının etkili olduğunu söyledi.

Babalık Testi Yaptırmak İsteyenlerin Sayısı Son 6 Yılda 3 Kat Arttı

DNA ve babalık testi yapan özel merkezlerin açıklamasına göre; son yıllarda babalık testi yaptırmak için merkeze başvuranların sayısında bir hayli artış var. Habertürk Gazetesi'nden Fatmanur Boylu'nun sorularını cevaplayan özel bir merkezin sorumlusu, babalık testi yaptırmak isteyenlerin sayısının son 6 yılda 3 kat arttığını söyledi. Önceden günde 30 talep gelirken, şimdilerde günde ortalama 100 talep aldıklarını belirten merkezin sorumlusu, artışlar üzerinde gündüz kuşağı programlarının etkili olabileceğini belirtti.

Babalık Testi Yaptıranların Sayısı Son 6 Yılda 3 Kat Arttı

Gündüz Kuşağı Programlarının Etkisi Olduğu Tahmin Ediliyor

Babalık testi yapan özel merkezler, test için bin ile 5 Bin TL arasında bir fiyat talep ediyor. Testleri yasal olarak özel merkezler yapabiliyor ancak test mahkemeye sunulmak için yaptırılıyorsa, kamu hastanesinde yapılmış olması şartı aranıyor. Babalık testleri üzerine Türkiye'de ilk resmi tez çalışmasını yapan İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nden Doç. Dr. Emel Hülya Yükseloğlu, konuyla ilgli yaptığı açıklamada yine gündüz kuşaklarında yayınlanan programlara atıfta bulunarak ' Son yıllarda insanların farkındalığı arttı. Bu testlerin çoğu özel merkezlerde yaptırılıyor çünkü kişiler deşifre olmak istemiyor. Testlerin artışında, nüfus kayıtlarındaki yanlışlıklar ve miras davalarının da etkisi elbette var. Bize test yapmamız için eşinin çamaşırını getirenler bile var ancak bunu yapmıyoruz çünkü etik değil.' şeklinde açıklama yaptı.

Hastanede Karıştığı Düşünülen Çocuklar İçin de Yaptırılıyor

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü Öğretim Üyesi ve Tıbbi Genetik Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Ergün de yaptığı konuşma ile testlerdeki artışı doğruladı. Ancak kendilerine daha çok hastanede karıştığı düşünülen bebekler için başvurulduğunu açıkladı.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.