• gebe.com
  • /
  • Anne Karnında Ters Duran Bebeği Döndürmek Mümkün mü?

Anne Karnında Ters Duran Bebeği Döndürmek Mümkün mü?

Anne karnında ters duran bebeği döndürmek mümkün mü? Bebeğin doğum pozisyonu alması için yapılabilecek bir şey var mı? Detaylar yazımızda!

Anne Karnında Ters Duran Bebeği Döndürmek Mümkün mü?

Anne karnındaki gelişimini sürdüren bebekler, genellikle gebeliğin 36. haftasında doğum için uygun pozisyonu almaya başlar. Vajinal doğum için bebeğin en uygun pozisyonu baş aşağı durduğu pozisyondur. Bunun tam tersi pozisyon, yani poponun aşağıda durması makat geliş olarak adlandırılır. Makat geliş, ülkemizdeki sezaryen doğumların neredeyse en büyük sebebidir. Peki, bebek ters duruyorsa ne yapılmalı? Bebeğin doğum pozisyonu alması için anne adaylarının yapabileceği şeyler var mı? İşte detaylar...

Makat geliş hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Anne Karnında Ters Duran Bebeği Döndürmek Mümkün mü?

Sıcak – Soğuk Kompres Uygulayabilirsiniz

Neredeyse hepimiz gibi, anne karnındaki bebekler de konforu ve sıcaklığı sever. Eğer bebeğiniz ters pozisyonda duruyorsa, başı karnınızın üst kısmında olacaktır. Bu yüzden karnınızın üst kısmına soğuk kompresler yapmak, bebeğinizin rahatsız olup pozisyon değiştirmesini sağlayabilir. Ayaktayken karnınızın üst kısmına soğuk, alt kısmına sıcak kompres uygulayabilirsiniz. 

Müzik Dinletin!

Hamileliğin son haftalarında bebekler sese karşı daha duyarlı hale gelir. Küçük bir hoparlörü pübik kemiğin (genital bölge tüylerinin bittiği yer) üzerine yerleştirip, bebeğinizi müziğin titreşimlerine doğru çağırabilirsiniz! Özellikle bebeğinizin hareketli olduğu zamanı seçerseniz, daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Poponuzu Yükseltin

Yerçekiminin etkisinden faydalanarak da bebeğinizin dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çok basit; kalçanız koltuğun önüne gelecek şekilde yere uzanın ve kalçanızı yavaşça kaldırarak ayaklarınızı koltuğa uzatın. Aynı etkiyi yatağınızda yatarken belinizin altına alacağınız bir yastıkla da yakalayabilirsiniz. Bu pozisyonun herhangi bir zararı olmamasına rağmen, uzun süre bu şekilde kalmanız mide bulantısı vb. şikâyetleri arttırabileceğinden 3-4 dakikayı aşmamaya çalışın.

Işıktan Faydalanabilirsiniz

Bebekler, sese olduğu kadar ışığa da duyarlıdır. Bir ışık kaynağını karnınıza doğru tutarak bebeğinizi uyarmayı deneyebilirsiniz.

Bol Bol Yüzün

Eğer doktorunuz onay veriyorsa, temizliğine güvendiğiniz havuz veya denizde bol bol yüzün. Siz su içinde hareket ederken, bebeğinizde sizin karnınızda daha rahat hareket edecektir.

Makat Geliş Manevrası

Doktorunuz, eliyle yaptığı muayene veya ultrason görüntüleri ile bebeğin ters pozisyonda olduğunu tespit ederse, çeşitli manevralarla onu döndürebilir. Fakat bu uygulama oldukça risklidir. Bu nedenle yalnızca hekim tarafından yapılabilir. Aksi halde bebeğin kemiklerinin veya annenin organlarının zarar görme ihtimali doğar. Manevraların %50 başarılı olduğu bilinmektedir. Fakat yukarıda da dediğimiz gibi riskli bir uygulama olduğundan, hekimlerin çoğu manevradan ziyade sezaryen doğum yöntemini tercih eder.

Kaynak: Dr. Serkan Oral

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol