Ani Bebek Ölümü Sendromunu Önleyebilirsiniz

Ani Bebek Ölümü Sendromunu Önleyebilirsiniz
24 Eylül 2018

Beşik ölümü olarak da bilinen Ani Bebek Ölümü Sendromu, hiçbir neden bulunmaksızın bebeğin hayatını kaybetmesi durumudur. Peki, Ani Bebek Ölümü Sendromu riski ne zaman geçer? Anne-babalar bu süre içinde nelere dikkat etmelidir? Detaylar yazımızda!

Ani Bebek Ölümü Sendromu, daha önce hiçbir hastalık tespit edilemeyen 1 yaşın altındaki bebeklerin beklenmeyen ve sebebi açıklanamayan ölümlerini tanımlamaktadır. Daha çok prematüre veya düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerde görülmektedir. En çok 2. ve 4. ay arasında karşılaşılan Ani Bebek Ölümü Sendromu’nun görülme sıklığı, gelişmiş ülkelerde 1000 canlı doğumdan 0,8’dir. Halk arasında beşik ölümü olarak da bilinmektedir. Bu süreç her anne – babayı korkutsa da alınabilecek birkaç önlem ile bu risk düşürülebilir.

Ani Bebek Ölümü Sendromunu Önleyebilirsiniz

Ani Bebek Ölümü Sendromunun Nedenleri

Sendroma ait risk faktörlerini anne ve bebeğe bağlı olarak inceleyecek olursak;

Anneye Ait Risk Faktörleri

  • Gebelikte sigara içmek,
  • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı,
  • Annenin yaşının küçük olması,
  • İki doğum arasındaki sürenin çok kısa olması,
  • Takipsiz gebelikler

Bebeğe Ait Risk Faktörleri

  • Düşük doğum ağırlığı,
  • Prematüre doğum,
  • Doğum öncesi veya sonrasında sigara dumanına maruz kalmak,
  • Yakın zamanda geçirilen ateşli bir hastalık öyküsünün var olması,

*En çok 2 ve 4. ay arasında görülmekle birlikte, erkek bebeklerde daha sık rastlanmaktadır.

Ani Bebek Ölümü Sendromunu Önleyebilirsiniz

Bebeğinizi İlk Aylarda Yüzüstü Yatırmayın

Çevresel faktörler incelendiğinde en önemli risk bebeğin yüzüstü yatırılmasıdır. 6 aydan küçük bebeklerde solunum kasları henüz olgunlaşmamıştır. Bebek yüzüstü yatırıldığında ise diyafram kasının iş yükü artar. Yumuşak bir zeminde yüzüstü yatırılan bebeğin solunum yollarında tıkanma veya daralma meydana gelebilir. Böyle bir durumda bebek, karbondioksit düzeyi yüksek ancak oksijeni az bir ortama maruz kalır. Dolayısıyla bebeğin ilk aylarda yüzüstü yatırılmaması gerekir. Bununla birlikte yatakta pelüş oyuncaklar bulundurmak veya bebeğin başını örtmek gibi eylemler de risklidir ve uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmez.

Ani Bebek Ölümü Sendromunu Engellemek İçin Alınabilecek Önlemler

Yukarıdaki risk faktörlerinin ufak bir kısmının engellenemediği görünmektedir. Ancak çoğu faktör engellenebildiği için Ani Bebek Ölümü Sendromu vakalarının büyük bir çoğunluğu önlenebilir. İşte bu konuda anne-babalara düşen görevler…

1)Bebekler Uyurken Sırtüstü veya Yan Yatırılmalıdır

Bebekler, özellikle ilk aylarında yan veya sırtüstü yatırılmalıdır. Eğer yan yatma pozisyonu tercih ediliyorsa, bebeğin yüzüstü dönmesini engellemek için altta kalan kol ön tarafa getirilmelidir. Böylece yüzüstü yatması önlenebilir.

2)Sert Yatakta Yatırılmalıdır

Ani bebek ölümü vakalarının yaklaşık %30’undan, bebeğin uygun olmayan yerlerde yatırılması sorumludur. Örneğin; bebeğinizin kullanacağı yatak, yorgan, yastık veya diğer yüzeylerin çok yumuşak olmaması gerekir. Yatağın karyolaya uyumlu olması, yatak ve karyola arasında bir parmaktan fazla mesafe olmaması gerekir.

Ani Bebek Ölümü Sendromunu Önleyebilirsiniz

3)Bebek Anne-Baba ile Yatmamalıdır

Ebeveyn yatakları bebekler için uygun özellikte değildir. Ayrıca anne veya babanın sigara dumanına maruz kalması, geceleri bebeğin de sigara dumanına maruz kalması anlamına geleceğinden, bebeğin anne babası ile yatması önerilmemektedir.

4)Aşırı Sıcak Engellenmelidir

Bebekler, hastalık anında bile aşırı ısıya neden olabilecek tarzda giydirilmemelidir. Kat kat giydirilen ve aşırı ısıya maruz kalan bebeklerde Ani Bebek Ölümü Sendromu riski artmaktadır. Bu nedenle bebeğin oda ısısı iyi ayarlanmalı, üst üste giydirmekten kaçınılmalıdır.

5)Anne Sütü ile Beslenme

Kesin kanıtları olmamakla birlikte, bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin ABÖS riskini azalttığı düşünülmektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.