Ağustos Ayında Taze Taze Yiyebileceğiniz Sebze & Meyveler

Ağustos Ayında Taze Taze Yiyebileceğiniz Sebze & Meyveler
06 Ağustos 2020

Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri de meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmektir.

Ağustos Ayı Meyve ve Sebzeleri

Hamileliğini öğrenen her kadının isteği, bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmek ve bebeğini kucağına almaktır. Bu isteğin gerçekleşebilmesinin ilk koşulu ise rutin doktor kontrollerini aksatmamak ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Gebelikte sağlıklı ve dengeli beslenmek, annenin hamilelik dönemini daha az şikâyetle geçirmesine yardımcı olurken, bebeğin gelişimi açısından da büyük önem arz ediyor. Hatta hamilelik döneminde nasıl beslenildiği, bebeğin ileride karşılaşabileceği hastalıkları bile doğrudan etkiliyor. Bu nedenle annelerin böylesi özel bir süreçte beslenmesine her zamankinden çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Sebze ve Meyveleri Neden Mevsiminde Yemeliyiz?

Kimyasal ilaçlar ve hormon takviyeleri, özellikle mevsiminde olmayan sebze ve meyveler için çok daha fazla kullanılıyor. Dolayısıyla, şimdilerde her besini her mevsimde bulabilsek de meyve ve sebzeleri mevsiminde yemeliyiz ki, hormon takviyelerine daha az maruz kalalım… Üstelik zamanında tüketilen sebze ve meyvelerin besin değeri çok daha yüksek oluyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda; Ağustos ayında taze taze yiyebileceğiniz meyve ve sebzeleri derledik. İşte Ağustos ayı meyveleri ve sebzeleri...

Ağustos Ayında Taze Taze Yiyebileceğiniz Sebze & Meyveler

Ağustos Ayı Sebzeleri

Semizotu

Kendisine has hafif tuzlumsu, ekşimsi bir tadı olan semizotu, ülkemizde olduğu kadar Avrupa ve Asya’da da yoğun bir şekilde tüketiliyor. Yaz mevsiminde taze bir şekilde tüketebileceğiniz bu sebzenin, insan sağlığı için birçok faydası bulunuyor. Başta A, C, E, folat, riboflavin gibi vitaminler, sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller açısından zengin olan semizotu, yüksek lif içeriği ile bağırsak hareketlerine yardımcı oluyor ve kabızlığı önlüyor. İçeriğindeki zengin bileşenler, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olurken kan basıncını da dengeliyor. Düşük kalorili olması da kilo açısından risk altında olan anne adayları için bir avantaj oluşturuyor.

Taze Fasulye

Ülkemizin çeşitli yörelerinde yetişebilen, farklı ve kolay pişirme teknikleriyle neredeyse hepimizin sık sık tükettiği taze fasulye, sağlığımız için de çok faydalıdır. A, B12, C ve K vitaminleri açısından zengin olan fasulye, aynı zamanda yüksek oranda demir içeriyor. Kan şekerini düzenleyici etkisi bulunuyor, kan basıncını dengeliyor. Yükse miktarda lif içermesi, kabızlığı önlemeye yardımcı oluyor. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlarken, kemik gelişimine de katkı sağlıyor. Ağustos ayında taze bir şekilde bol bol tüketebilirsiniz.

Kabak

Düşük kalorisiyle özellikle kilo kontrolü yapmak isteyenlerin gözde sebzesi olan kabak, lezzetli tadının dışında faydalarıyla da dikkat çekiyor. Vücuttaki serbest radikallerin çoğalmasını önleyerek, oluşma ihtimali olan kanserli hücrelere karşı savaşıyor. İçindeki lutien adlı madde sayesinde katarakt gibi göz hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltıyor. İçeriğindeki demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller sayesinde çoğu kemik hastalığının oluşma riskini azaltıyor. Yağ oranı düşük, enerji miktarı yüksek olduğu için kilo problemi yaşayanların diyet listesinde en baş sıralarda yer alıyor.

Bamya

Çoğu kişinin ön yargıyla yaklaştığı bamyayı tüketmek için de en ideal günlerdeyiz. Günlük lif ihtiyacımızın yaklaşık %10’unu karşılayan bamya, bunun yanında içerdiği çözünebilir ve çözünmez lifler sayesinde önemli bir prebiyotik kaynağıdır. Bu sayede kabızlık, şişlik veya fazla gaz gibi sorunların çözülmesine yardımcı oluyor. Özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar için içerdiği folik asit sayesinde bebeğin gelişimine katkıda bulunuyor. C vitamini ile bağışıklığı güçlendirirken, A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyor.

Dolmalık Biber

Türk mutfağında daha çok dolması yapıldığı için dolmalık biber olarak bilinen biber, anavatanı olan Orta ve Güney Amerika’da capsicum annuum olarak adlandırılıyor. Sarı, kırmızı  gibi  farklı renkleri olan bu sebzenin bizim ülkemizde daha çok yeşil rengi tüketiliyor. Tam bir antioksidan olan dolmalık biber, vücuttaki toksinlerin idrar yoluyla atılmasında önemli rol oynuyor. B vitamini kompleksi bakımından zengindir, kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı oluyor. Kadınların hamilelik döneminde daha fazla ihtiyaç duyduğu folat açısında mükemmel bir kaynaktır, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesine katkı sağlar.

Ağustos Ayında Taze Taze Yiyebileceğiniz Sebze & Meyveler

Ağustos Ayı Meyveleri

İncir

İnciri ister kuru, ister yaş yiyin, her halükarda faydasından bir şey eksilmiyor. Öncelikle magnezyum, sodyum, manganez, potasyum ve kalsiyum açısından zengin olan incir, lif içeriği sayesinde kabızlığı önlemeye yardımcı oluyor. Kolesterol seviyesini düşürdüğü bilinen pektin sayesinde kolesterolü dengeler, hemoglobinin önemli bir bileşeni olan demir içeriği sayesinde anemi riskini azaltıyor. Kalp hastalıkları ve birçok kanser türü riskini azaltmaya yardımcı olan fenol adlı antioksidandan zengindir. Bilinen bir zararı olmasa da diyabeti olan ve insülin kullanan kişilerin doktor onayı ile tüketmesi gerekiyor.

Mürdüm Eriği

Vücudun demir emilimine yardımcı olan C vitamini kaynağı mürdüm eriği, ağustos ayı meyveleri arasında belki de en sevilerek tüketilen gıdaların başında geliyor. Kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve, idrar söktürücü özelliği ile biliniyor. Yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini düzenliyor, kabızlığa iyi geliyor. Metabolizmayı hızlandırarak vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı oluyor. Kalori değeri de oldukça düşük olduğu için kilo problemi olanların diyet listesinde en baş sırada yer alıyor.

Karpuz

Yaz aylarında sevilerek tüketilen meyvelerin başında gelen karpuz, yüksek su içeriği sayesinde dehidrasyonu önlemeye yardımcı oluyor. Zengin lif içeriği ile bağırsak hareketlerini düzene sokuyor, kabızlık riskini büyük ölçüde azaltıyor. Özellikle hamilelik döneminde sıkça görülen mide yanması ve bulantı gibi problemlere anlık da olsa çözüm sunuyor. Ancak doğal şeker oranı yüksek bir meyve olduğundan, özellikle şeker hastası olan gebelerin doktor kontrolünde yemesi gerekiyor.

*Hamilelikte karpuz yemenin faydaları!

Şeftali

Yaz aylarının gözde meyvelerinden biri olan şeftaliyi neredeyse herkes severek tüketiyor. Bol miktarda C ve B vitamini ihtiva eden bu meyve, içerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Araştırmalar, şeftalinin bol miktarda fenolik ve karotenoid içerdiğini gösteriyor. Bu bileşenler ise anti-tümör olarak biliniyor. Çinko içeriği sayesinde cilt sağlığı ve saç dökülmelerine iyi gelen şeftalinin, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürdüğü de biliniyor.

Dut

Beyazı, kırmızısı, siyahı… Yazın gelmesiyle birlikte taze taze tüketebileceğiniz dut, lezzetli olduğu kadar insan sağlığı için de en faydalı meyveler arasında yer alıyor. Zengin bir C vitamini kaynağı olan dut, bu özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. A vitamini ile göz sağlığını korurken cildin erken yaşlanmasını da önlüyor. Zengin demir içeriği ile de kansızlığa karşı savaşıyor. 
*Hamilelikte kiraz yemenin faydaları!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.