2 Bitti 3 Başladı! 3 Yaş Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

2 Bitti 3 Başladı! 3 Yaş Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?
27 Ağustos 2019

3 yaş sendromu nedir, nasıl başa çıkılır? Detaylar makalemizde!

2 yaş sendromunu atlattınız, şimdi sırada 3 yaş sendromu var! Uzmanlar, 24. aydan sonra bebeklerde bağımsızlık belirtilerinin başlamasını normal kabul etmektedir. Bebeklikten çocukluğa geçiş süreci olan 3. yaşta ise çıta iyice yükselebilir ve bebeğiniz artık bir birey gibi davranmaya başlayabilir. Bu dönem sizi biraz zorlayacak olsa da sabırlı olmanızı ve aşağıdaki adımları uygulamanızı tavsiye ederiz. İşte, 3 yaş sendromu hakkında merak edilenler...

3 Yaş Sendromu Nedir?

3. yaş civarı çocukların kendilerini kanıtlama çabası artar. Her olayın içinde olmak, ilgi görmek, her işlerini kendileri yapmak isterler. Sosyalleşme ihtiyacı da iyiden iyiye artar. Önceleri anne ve babasıyla vakit geçirmekten hoşlanan bebeğiniz, artık yaşıtları ile vakit geçirmek isteyebilir. Genellikler sizin söylediklerinizin tam tersini yapma eğilimindedirler. Kendi seçtiği yiyecekleri yemek, kıyafetleri giymek isterler. Tüm bunların altında, çocuğunuzun bağımsız olma arzusu bulunur. ‘Ben’ dönemine girdiği için yapabileceklerini keşfetmek isteyebilir ve başarmaktan büyük keyif alır. Bu dönemde istekleri karşılanmazsa sık sık ağlama nöbetlerine girebilir hatta şiddete bile başvurabilir.

2 Bitti 3 Başladı! 3 Yaş Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

3 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  • ‘Hayır’ cevabı vermeniz, çocuğunuzun öfke nöbetleri geçirmesine neden olabilir.
  • İnatlaşabilirler, daha bağımsız olmayı arzu ederler.
  • Zorlayarak bir şeyler yaptırmanız pek mümkün değildir.
  • Becerileri iyice geliştiğinden, kıyafetlerini kendi seçip giymek isteyebilir.
  • Öğle uykusuna yatmak istemeyebilir.
  • Sık sık ağlama nöbetleri görülebilir.
  • Öfkelendiğinde şiddete başvurabilir.
  • Çok fazla soru sorabilir. Bu sorular şımarıklıktan değil, öğrenmek istemesindendir. Sorulara net ve anlayabileceği dilde cevaplar vermeniz onu tatmin edecektir.

2 Bitti 3 Başladı! 3 Yaş Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

3 Yaş Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Sevginizi Gösterin

Bebeğinizin şu an ihtiyacı olan tek şey sevgi… Ona sevginizi gösterin, bol bol sarılın.

Enerjisini Atmayı Sağlayın

Hem sosyalleşmesini hem de enerji atmasını sağlayacak aktivitelere yönlendirin. Örneğin çocuk parklarında daha fazla vakit geçirin.

Tutarsız Olmayın

Anne ve baba mutlaka tutarlı davranmalıdır. Bunun için evde uygulayacağınız basit kuralları eşinizle birlikte baştan konuşun. Ya da bir gün hayır dediğiniz şeye birkaç gün sonra çocuğunuzu başınızdan savmak için evet demeyin. Eğer kreşe gidiyorsa, evdeki ve kreşteki kuralların tutarlı olmasına dikkat edin.

Çok Katı Kurallar Koymayın

Psikologlara göre bu dönemde çocuklara çok katı kurallar konmamalı. Zaten bağımsız olma arzusuyla yanıp tutuşan bebeğiniz bir de katı kurallarla karşılaşırsa, hem daha asi olabilir hem de ileride özgüven problemi yaşayabilir. İnatlaşmak yerine ortayı bulmak, gerekli yerlerde kural koymak gerekir.

Her Şey İletişimde Saklı

Bu dönemde çocuğunuza, onu anladığınızı, dinlendiğinizi ve ciddiye aldığınızı hissettirmelisiniz. Çok iyi bir iletişim kurmalı, ona mutlaka söz hakkı vermelisiniz. Davranışlarınızla da ona örnek olmalı, güven vermelisiniz. Konuşurken göz teması kurmanız, yaptıkları için teşekkür etmeniz ona kendisini değerli hissettirecektir.

2 Bitti 3 Başladı! 3 Yaş Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

3 Yaş Sendromu Ne Zaman Biter?

3 yaş sendromunun ne zaman biteceği de ebeveynler tarafından merak konusudur. Her çocuk farklı olduğundan, ne yazık ki bu sorunun net bir cevabı yok. Her çocuk bu sendromla karşılaşabilir ve ailesinin desteğiyle atlatır. Biliyoruz, söylemesi kolay uygulaması zor ancak çocuğunuz öfke nöbetleri geçirirken olabildiğince sakin kalmaya çalışın. Sabırlı olun ve sürecin kısa bir süre sonra biteceğine odaklanın. Son olarak, bol bol çocuğunuzu öpmeyi ihmâl etmeyin!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.