• gebe.com
  • /
  • 245 Gram Doğan Dünyanın En Küçük Bebeği Hayata Tutundu!

245 Gram Doğan Dünyanın En Küçük Bebeği Hayata Tutundu!

245 gram doğan dünyanın en küçük bebeği Saybie hayata tutundu!

245 Gram Doğan Dünyanın En Küçük Bebeği Hayata Tutundu!

2018 yılının Aralık ayında, Amerika’nın San Diego şehrinde yalnızca 245 gr. doğan Saybie bebek, tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi! Eldeki verilere göre prematüre doğup hayatta kalan en küçük bebek olan Saybie, 23 haftalıkken dünyaya gelmişti.

Dünyanın En Küçük Bebeği Saybie Hayata Tutundu!

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen genç anne, rahatsızlandıktan sonra hastaneye başvuruyor ve yüksek tansiyonla oluşan preeklampsi olduğunu öğreniyor. Gerekli müdahalelerden sonra acilen sezaryene alınan ABD’li kadın, hamileliğinin 23. haftasında bebeğini kucağına almak zorunda kalıyor. Hayatının en korkunç günü olduğunu düşünen anne, doktorların da ümitsiz olduğunu ve bebeğin sadece 1 saat yaşayabileceğini ifade ettiklerini belirtiyor. Ancak minik Saybie, yaşama azmiyle herkesi şaşırtıyor ve 6 aylık yoğun bakımın ardından 2,5 kilograma ulaşıyor!

6 Ayda 2,5 Kilograma Ulaştı

Yaşamı için savaşan minik Saybie, San Diego’da bulunan Sharp Mary Birch Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine transfer edilmişti. Buradaki 6 aylık bakımın ardından geçtiğimiz günlerde taburcu olan Saybie, 2,5 kilograma ulaştı.

Prematüre Doğup Hayatta Kalan En Küçük Bebek

Doğduğunda neredeyse bir elma ağırlığında olan savaşçı bebek, eldeki verilere göre prematüre olarak doğup hayatta kalan en küçük bebek. Daha önce bu rekor, 2015 yılında Almanya’da doğan 252 gr. ağırlığındaki başka bir bebekteydi.

1 Saat Yaşamaz Dediler

Hem anne hem de bebek için hayati tehlike olduğundan acil sezaryen kararı veren doktorlar, aileye doğumdan sonra Saybie’nin en fazla 1 saat yaşayabileceğini belirtti. Ancak yaşama azmiyle herkesi şaşırtan Saybie, hayatı için mücadele etmeye kararlıydı. Genç anne durumu şöyle anlatıyor: ‘Doğduğu zaman doktorlar babasına 1 saat kadar yaşayabileceğini söyledi. Fakat o bir saat önce iki saate, sonra 1 güne ve haftalara çıktı.’ Doktorlar Saybie'nin hayata tutunabilmesini, doğum sırasında herhangi bir komplikasyonla karşılaşmamalarına bağlıyor.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.