1 Yaşındaki Bebekler İçin İhtiyaç Listesi!

1 Yaşındaki Bebekler İçin İhtiyaç Listesi!
08 Kasım 2018

1 yaşındaki bebeğiniz için ihtiyacınız olabilecek bazı şeyleri sizlere hatırlatmak istedik!

1 Yaş Bebek İhtiyaç Listesi!

9 aylık heyecanlı maratonunuzu tamamladınız, doğumunuzu yaptınız, bolca acemilik yaptığınız ilk ayları geride bıraktınız ve artık bebeğiniz 1 yaşında! Gelişimi için oldukça kritik bir döneme girdiğiniz bu dönemlerde, elbette fizyolojik, psikolojik veya bilişsel gelişimini desteklemek için yeni şeylere ihtiyaç duyacaksınız. Biz de yazımızda; 1 yaş bebekler için ihtiyaç listesi hazırlayarak sizlere bu dönemde yardımcı olmak istedik!

Önce İhtiyaç Listesi Oluşturun

Alışverişe çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi oluşturun. Zaten hamileliğinizden beri bebeğiniz için bir çok kez alışverişe çıktınız, çeşitli eşyalar aldınız. Elinizde olup kullanılabilir olanları bu listenizden eleyin. Uzun süre dayanıklı olan eşyalar için kız kardeşinizi veya yakınlarınızı arayıp, ödünç alabileceklerinizi belirleyin ve listenizi iyice daraltın. Listeniz son halini aldıktan sonra, alışveriş konusunda güven duyduğunuz bir yakınınızla ihtiyaçlarınızı almaya geldi sıra!

Temel İhtiyaç: Tekstil Ürünleri

Bebeklik dönemi; yaşamımızda en hızlı gelişim gösterdiğimiz evredir. Daha geçen ay aldığınız kıyafetin, bu ay bebeğinize olmaması fazlasıyla olağan. Bu nedenle, tekstil ürünlerini sık sık almanız gerekecek. Burada dikkat edeceğiniz nokta, heyecana kapılıp her üründen fazla fazla almamanız gerektiği. Dediğimiz gibi, bebeğiniz çok hızlı bir şekilde fiziksel gelişim gösterecek ve belki de aldıklarınızı birkaç kez giyindirdikten sonra bir daha kullanılmamak üzere kaldırmanız gerekecek. Bu dönemde bebeğiniz artık emekleme evresini çoktan geçeceği için, kaydırmaz çoraplar evde olası kazaların önüne geçmek için fazlasıyla işinizi görecektir. Bunun dışında pijamasını ve gündelik kıyafetlerini de boyuna ve kilosuna göre yenilemeniz gerekecek.

Sağlıklı Beslenme İçin…

Bebeğinizi ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslemeniz tavsiye edilir. 6. aydan sonra ise anne sütü destekli ek gıdalara başlayabilirsiniz. 1 yaşından sonra bebeğinizin sindirim sistemi iyice gelişmiş olacağından, yiyebileceği gıda yelpazesi iyice genişleyecek. Bu süreçte ne kadar doğal ve organik besinler tercihe derseniz, bebeğinizin gelişimi için o kadar sağlıklı olur. Örneğin; yoğurt makinesi alarak, evde kendi yoğurdunuzu mayalayabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde buhar makinesi almanız da bebeğinizin öğünlerini hazırlama konusunda size yardımcı olacaktır. Bebeğinizin kendi kendi yemeyi öğrenmesi için ise sağlıklı malzemelerden üretilen, eğlenceli tasarıma sahip çatal, kaşık, tabak ve bardak setlerinden edinebilirsiniz.

1 Yaşındaki Bebekler İçin İhtiyaç Listesi!

Odasına Biraz Eğlence Katma Zamanı Geldi

Doğumdan önce veya doğumdan hemen sonra bebeğiniz için oda takımı almanıza pek gerek yok. Çünkü ilk aylarda, hem beslenme hem de diğer ihtiyaçları için kendi odanızda yatırmanız doğru olur. İlerleyen aylarda ise kullanışlı ve eğlenceli bir oda takımı alabilirsiniz. 1. yaştan sonra ise, hazırladığınız odaya biraz eğlence ve renk katmanızı öneririz. Böylece bebeğinizin algısı hareketlenecek, çevredeki rengârenk uyanalar onun dikkatini çekecek ve öğrenme duygusunu perçinleyecek.

Kıpır Kıpır Olan Bebeğiniz İçin Banyoda Güvenlik Önlemleri Alma Vakti Geldi!

Bebeğinizin banyoda ihtiyacı olabilecek küvet, sünger vb. ihtiyaçları zaten 1. yaşına kadar edinmişsinizdir. Buna ek olarak, bu yaşlarda bebeğiniz iyice hareketleneceği için küvet kaydırmaz gibi güvenliğini sağlayacak ürünler satın alabilirsiniz.

1 Yaşındaki Bebekler İçin İhtiyaç Listesi!

Kişisel Bakım İhtiyaçları Çoğalıyor!

Bebeğinizin 1 yaşına girmesiyle beraber kişisel bakım ihtiyaçları da artacak. Diş fırçası, bebeklere özel diş macunu gibi ihtiyaç listesine eklemeniz gereken birçok bakım ürünü olacak. Bununla birlikte güneş koruyucu kremler, artık çantanızın vazgeçilmezi haline gelecek. Çünkü bebeğiniz artık daha fazla dışarı çıkmak, parkta vakit geçirmek isteyecek. 1 yaş tuvalet eğitimi için erken olsa da eğer yavaş yavaş onu hazırlamak istiyorsanız, alıştırma külotları edinebilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi, pek çok uzman 1. yaşı tuvalet eğitimi için erken buluyor. Asıl eğitime, 2. yaştan sonra başlamanız daha doğru olacaktır.

Gelişimini Destekleyecek Oyuncaklar & Kitaplar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, 1.yaş bebeğinizin zekâ, yaratıcılık ve hayal gücünün gelişmesi için kritik bir sürecin başlangıcı demek. Bu süreçte bebeğinizi ne kadar beslerseniz, onun gelişimine o kadar katkı sağlarsınız. Peki, onu nasıl besleyebilirsiniz? Örneğin; yaşına uygun oyuncakları araştırıp satın alarak, onunla sürekli iletişim kurarak veya dışarıya çıkartıp çevresini keşfetmesini sağlayarak…

1 Yaşındaki Bebekler İçin İhtiyaç Listesi!

Ev Güvenliğini Unutmayın!

Bebeğiniz hareketlenmeye başladıkça, eviniz onun için biraz daha tehlikeli hâle gelmeye başlayacak. Merak duygusu iyice gelişen bebeğiniz, kendini tehlikeye atacak birçok davranışta bulunabilir. Bu nedenle, bebeğiniz yürümeye hatta emeklemeye başladığı dönemlerde eviniz için bazı düzenlemeler yapmaya başlamalısınız. Örneğin dolap ve pencere kilitleri edinebilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.