Yumurtlama Hesaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Yumurtlama Hesaplama Nedir, Nasıl Yapılır?
17 Ekim 2016

Yumurtlama dönemi hesaplamak hamile kalmak için kullanılan etkin yöntemlerden biridir. Kadınların çoğu bu yöntemi kullanarak hamile kalmayı başarır.

Yumurtlama Hesaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Yumurtlama dönemi hesaplamak hamile kalmak için kullanılan etkin yöntemlerden biridir. Kadınların çoğu bu yöntemi kullanarak hamile kalmayı başarır. Çünkü bu dönem hamile kalmak için en uygun zamandır, bu şekilde hamilelik için en doğru zaman belirlenir.     Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama, adet başlamadan ortalama 14 gün kadar önce gerçekleşir. Yumurtlama gününü hesaplamanın en pratik yolu budur. Böylece adet dönemi 28 gün süren bir kadının yumurtlama tarihi, adetinin ortalama olarak 14. günü olarak belirlenir. Bu döngünün 30 gün olduğu bir kadınsa, adetinin başladığı ilk günden itibaren 16. günü yumurtlama tarihi olarak hesaplayabilir. Eğer adet döngüleri düzensizse, yumurtlama tarihini hesaplamak zorlaşır. Bu noktada doktorunuzdan destek istemeniz gerekir.

Yumurtlama tarihini öğrenmekle hamile kalma olasılığı artırılabilir

Bu tarihten 2-3 gün önce başlayarak haftalık süre boyunca 2 veya 3 gün boyunca cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansını oldukça arttırır. Fakat her gün ilişkiye girmek sperm sayısını azaltacağı için doktorlar tarafından önerilmez. İdeal sıklık, bu tarihler arasında günaşırı olarak tavsiye edilir. Bu tahmini yapmak için, bazı kitler satın alınıp kullanılabilir. Ayrıca vücut ısısı ölçümü de işe yarayabilir. Yumurtlama ayrıca bazı belirtilerle de anlaşılabilir.  

  • Vajinal sıvı artar. Bu belirti yumurtlamadan birkaç gün önce başlar ve devam eder.
  • Cinsel istek artar.
  • Vücut ısısı artar. Bu hissedilmeyebilir. Ama ölçüm yapabilirsiniz.
  • Kasık ağrısı hissedilebilir. Genellikle tek tarafta olması beklenir.
  • Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet hissedilir.
  • Karında şişkinlik hissedilir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.