Tüm Egzersizler Doğuma Hazırlıktır

Tüm Egzersizler Doğuma Hazırlıktır
19 Kasım 2016

Hamilelik sırasında aktif kalmak bebeğinize verebileceğiniz en iyi hediyedir. Egzersiz artık sağlıklı hamileliğin önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Eskiden insanlar hamilelik sürecinde hareketsiz kalınması gerektiğini ve egzersizin bebek için tehlikeli olduğunu düşünüyorlardı. Fakat şimdi bu durumun böyle olmadığı insanlar tarafından fark edildi. Egzersiz yapmak, hamilelik komplikasyonlarına karşı çok doğru bir harekettir ve Tüm egzersizler doğuma hazırlıktır.  

Hamilelik Sırasında Egzersiz Oldukça Yararlıdır

Egzersiz; sırt ağrıları, kabızlık, şişkinlik, şişlik ve gebeliğin diğer tatsız yan etkileri üzerinde etkilidir. Tüm bu sorunların azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca gereksiz kilo alımının önüne geçer ve doğumun daha kısa sürede olmasını da sağlar. Doğum sonrasında da egzersizlere devam edilmesi halinde eski sağlıklı durumunuza daha hızlı bir şekilde geri dönüş yapabilirsiniz.

Tüm Egzersizler Doğuma Hazırlıktır

Ne Kadar Egzersiz Yeterlidir?

Bu konuda pek çok araştırma olmasına rağmen hiç kimse tam olarak ne kadar egzersizin yeterli olduğunu bilmemektedir. Ayrıca plasenta previa ve hipertansiyona sahip hamile kadınlara egzersizin tavsiye edilmediğini aklınızda tutmalısınız. Bu gibi durumlar haricinde genel olarak 30 dakikalık egzersizin hamilelik sürecinde güvenli olduğu söylenebilir. Ama bu, yarım saat sonrasında egzersizi ani bir şekilde bitirmek anlamına gelmez. Bu konuda uzmanların uyarısı egzersizi yavaş yavaş bırakmanız ve soğumak için kendinize 5 dakika vermeniz yönündedir. Bütün bunlara ek olarak elbette ki herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.  

Gebelikte Düzenli Yapılan Egzersizin Anne Adayına 10 Faydası

 1. Ağırlık kontrolü sağlamaya yardımcıdır,
 2. Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler,
 3. Metabolizma hızını arttırır,
 4. Daha rahat bir uyku sağlar,
 5. Dayanıklılığı ve kuvveti arttırır,
 6. Daha sağlıklı bir psikoloji,
 7. Daha az ödem oluşumu,
 8. Sırt ve bel ağrılarını minimuma indirir,
 9. Doğum için gerekli olan kas aktivitesini çalıştırır,
 10. Gebelik diyabet riskini önler.

Tüm Egzersizler Doğuma Hazırlıktır

Egzersiz Hangi Durumlarda Önerilmez

İnsan sağlığı için hem fiziksel hem de ruhsal denge için gerekli olan spor, gebelik döneminde çok daha fazla önem kazanmaktadır. Ancak bu dönemde bazı durumlar egzersiz yapmayı riskli hale getirebilir. Anne adayında; solunum, kalp-damar tıkanıklığı, tiroit, böbrek, yüksek tansiyon, diyabet ve kansızlık gibi rahatsızlıkların olması durumunda ya da anne adayı daha önce düşük yapılmışsa, şu anki gebelikte düşük ya da erken doğum tehdidi bulunuyorsa egzersiz yapması tehlikeli görülür. Gebelikte anne adaylarının egzersiz yapmaları için öncelikle doktorlarına danışmaları gerekir. Doktorlarının gerekli kontrolleri yapmasından sonra olumsuz herhangi bir durum yoksa ancak o zaman egzersiz programının uygulanmasına geçilebilir.     

Hamilelikte Yapılan Egzersizler Bebeğin Zekasını Olumlu Etkiliyor! detaylar için tıklayın.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.