Tatil Valizini Hazırlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tatil Valizini Hazırlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler
01 Aralık 2016

Hamilelik daha önceki hayatınızda üzerine düşünmediğiniz her davranış için ekstradan emek harcamanız gereken bir dönem. Seyahat de bu konuların başında gelir.

Tatil Valizini Hazırlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hamilelik daha önceki hayatınızda üzerine düşünmediğiniz her davranış için daha fazla emek harcamanız gereken bir dönem. Seyahat de bunlardan biri. Gebeliğiniz esnasında seyahat edecekseniz, bazı konulara dikkat etmenizde fayda var.

İLK ÜÇ AY SEYAHAT İÇİN ZOR ZAMANLAR OLABİLİR

Her hamilenin yaşadığı aşerme ve bulantı gibi sıkıntılar sizi yolculuk yaparken zorlayabilir. Aynı şekilde gebeliğinizin son üç ayında da hareketleriniz yavaşlayacaktır. Fakat gebeliğin ikinci trimesteri, yani ikinci üç aylık dönemde gezmek ve seyahat etmek için harika bir dönem olabilir. Eğer planlanmış bir tatil organizasyonunuz varsa, iptal etmeyin. Unutmayın, hamileler de gezebilir! Elbette her kadının hamilelik dönemi kendine özeldir. Bazı gebe kadınlar seyahat ederken hiç zorluk çekmezken diğer bir gebe için tersi durum söz konusu olabilir.

OTOBÜS YOLCULUKLARI

Olabildiğince kaçının. Uzun yolculuklarda molalar az olur ve hareketiniz kısıtlanır. Eğer seçme şansınız varsa, uzun yolculukları otobüsle yapmayı tercih etmeyin.

TREN SEYAHATİ

Tren otobüse göre daha iyi bir seçenek çünkü hareket etmenizi mümkün kılıyor. Yolculuk esnasında vagonlar arasında kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Her ikisi için de 5 saati geçmeyecek yolculuklar tercih etmeniz sizin için iyi olur.

UÇAK

Uçak seyahatleri konusunda hangi haftada olursanız olun doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Uçakta koltuk seçiminize dikkat edin ve rahat nefes alabileceğiniz bir yere yerleşin.

ARABA SEYAHATİ

Uzun saatler araba kullanmamaya özen gösterin. Arabayı eşiniz kullanıyorsa, yine sık mola vermeye ve hareket etmeye dikkat edin. Molalarda esneme hareketleri yapabilirsiniz.

HİJYENE DİKKAT

Yolculuklarda genel olarak dikkat etmeniz gerekenler kullanacağınız tuvaletler ve hijyen olmalıdır. Uzun süreli yolculuklarda hamileler için hareketsiz kalmak risk taşır. Bu konuda önlem aldığınız sürece, yolculuk yapmanızda başka bir sakınca görülmez. Yolculuk sırasında mola verdiğinizde yürümek, hareket etmek ve eğer mümkünse ayaklarınızı havaya kaldırmak sizi rahatlatır. Vücudunuzu dinleyin ve neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışın. Dinlenmeniz gerektiğinde mutlaka dinlenin. Kendinizi zorlamayın, bu şekilde hareket ederseniz yolculuğunuz keyifli geçecektir. Yanınızda ihtiyaç duyabileceğiniz ilaçları mutlaka bulundurun. Rahat ve sıkmayan kıyafetleri giymeyi ihmal etmeyin. Yolculuğa çıkmadan önce doktorunuzdan görüş almayı ihmal etmeyin.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.