Pişiği Önlemek İçin Her Annenin Bilmesi Gereken 5 Altın Kural!

Pişiği Önlemek İçin Her Annenin Bilmesi Gereken 5 Altın Kural!
11 Ağustos 2021

Doğumdan sonra annelik içgüdüsüyle bebeğinizin narin bedenini korumak için elinizden geleni yaptığınızı biliyoruz. Fakat biz her ne kadar hassas davransak da gerek tecrübesizlikten gerekse bazı püf noktaları atlamaktan bu süreçte çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bu sorunların başında ise hiç kuşkusuz ki pişik geliyor.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 3 anneden 1’inin bebeğinde bez dermatiti görülüyor. [1] Bunda, bebeklerin cildinin hassas oluşu kadar yanlış bakım uygulamaları da önemli bir rol oynuyor.

Peki, böylesine yaygın görülen bu cilt problemini önlemek ve bebeğinizin narin cildini koruyabilmek için alabileceğiniz önlemleri biliyor musunuz? Gelin, bebeğinizin pişik olma riskini azaltacak bilgileri birlikte inceleyelim!

1. Cildinin Hava Almasına Dikkat Edin

Eğer siz de banyodan hemen sonra bebeğinizin bezini takıyorsanız, farkında olmadan pişik riskini artırıyorsunuz demektir. Çünkü uzmanlar, banyodan hemen sonra bebeğin cildi nemliyken bez takılmasını oldukça yanlış buluyor ve bunun pişik ihtimalini artırdığını düşünüyorlar. [1] Bunun yerine, banyodan sonra bebeğinizin cildini nazikçe kurulamanız ve kısa bir süre de olsa cildinin hava ile temas etmesine izin vermeniz öneriliyor.

2. Bezi Kirlendiğinde Vakit Kaybetmeden Değiştirin

Bebeklerde pişiği tetikleyen onlarca sebep var. Cildinin nemli kalması, antibiyotik kullanımı, cildinin pH değeriyle uyumlu olmayan bakım ürünleri ve hatta ek gıdaya geçişte tanışılan yeni besinler bebeklerde pişiğe neden olabiliyor. [2] Ancak en sık karşılaşılan sebep, dışkı ve enzimlerinin uzun süre cilt ile temas etmesi... [1] Bunu önleyebilmek için de bebeğinizin bezinin kirlendiğini fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden yenisiyle değiştirmeniz gerekiyor.

Pişiği Önlemek İçin Her Annenin Bilmesi Gereken 5 Altın Kural!


3. Pişiği ve Tahrişi Tetikleyebilecek Besinlerden Uzak Durun

Pişik oluşumu genelde ek gıdaya geçiş döneminde daha da artış gösteriyor. [2] Bunun sebebi ise bazı yiyeceklerin bebeklerde alerji ve pişik oluşumuyla ilişkilendirilmesidir. Dolayısıyla ek gıda döneminde hem bebeklerin alerji potansiyeli yüksek besinlerle tanışması için acele edilmemesi gerekiyor hem de emziren annelerin pişikle ilişkilendirilen besinleri bir süre hekimine danışmadan diyetine dahil etmemesi öneriliyor.

4. Bebeğinizin Bedenine Uygun Bez Kullandığınızdan Emin Olun

Bebeğinizin bedenine uygun olmayan bezler, elbette pişik oluşumunu kaçınılmaz kılar. Bu nedenle bez numarasının bebeğinizin vücut ölçülerine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. 


Doğru bez numarasını bulduktan sonra bezi nasıl bağlayacağınız da pişik açısından bir diğer önemli detaydır. Örneğin bezi çok sıkı bağlamanız, bebeğinizin derisinin idrar ve gaita ile daha fazla temas etmesine sebep olarak pişiği tetikleyecektir. [2] Bu nedenle bezi ne çok sıkı ne de çok bol olacak şekilde bağlamamalısınız.

5. Dar Kıyafetlerden Kaçının

Birçok annenin gözünden kaçan ancak bebeklerde pişik ve tahrişi tetikleyen bir diğer faktör de kıyafetlerin dar olmasıdır. Zira böylesi bir durumda deri ve kirli bez birbirine daha fazla temas edip sürtünerek tahriş ve pişik gibi cilt sorunlarına zemin hazırlar. [2] Bunu önleyebilmek için bol ve hava alan kumaşlardan üretilen giysiler tercih edebilirsiniz.

90 yıldır bebeklerin hassas cildini koruyan ve sakinleştiren Sudocrem, pişik ve cilt sorunlarına karşı korumaya yönelik en iyi çözümü annelere sunuyor! [3] İçeriğindeki çinko oksit sıvı kaybına engel olurken, lanolin sayesinde bebeğinizin cildini yumuşatıp yatıştırıyor. [4]


Sudocrem'in cilt problemlerine karşı basit ve etkili çözümleri için web sitesini buradan keşfedebilirsiniz!

Pişiği Önlemek İçin Her Annenin Bilmesi Gereken 5 Altın Kural!

Sudocrem, beşeri tıbbi bir ürün değil; kozmetik bir üründür.


[1] Çağlar S. Turkiye Klinikleri J Pediatr Nurs-Special Topics 2015;1(2):29-33.

[2] Doç. Dr. Sadık Akşit; Ege Ü. Tıp Fak. Çocuk Sağ. ve Hast. AD, İzmir 2001 cilt 10, sayı 9, 328

[3] https://www.sudocrem.com/tr/

[4] .https://www.sudocrem.co.uk

Teva İlaçları Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Fatih Sultan Mehmet Mah. Poligon Cad. Buyaka 2 Sitesi No:8B Kule 2 Kat:5-6  34771 Ümraniye/ İstanbul

0(216) 656-6700

[email protected]

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah