Kullandığınız Bebek Bezinin Bu 4 Özelliği Taşıdığından Emin Olun

Kullandığınız Bebek Bezinin Bu 4 Özelliği Taşıdığından Emin Olun
07 Ocak 2021

Her anne baba, bebeği için kullanacağı ürünlere karar verirken en iyi seçimi yapmak ister. Hele ki bebeğin tenine temas eden ürünlerin seçimi ebeveynler için çok daha önemlidir. Çünkü bebeklerin cildi biz yetişkinlere kıyasla oldukça hassas ve özeldir. Derileri gelişimini henüz tamamlayamadığı için de yanlış ürünlerin kullanılması bebekte çeşitli alerjik tepkilere neden olabilir. Dahası, pişik veya tahriş gibi çeşitli cilt problemlerine zemin hazırlayabilir.

Bu açıdan düşünüldüğünde, özellikle bebek bezi gibi sürekli bebeğin cildiyle temas halinde olan ürünlerin seçimi ayrı bir özen gerektiriyor. Peki, bez alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin birlikte inceleyelim.

1. Zararlı Kimyasallar İçermemeli

Gerek maliyeti düşürmesi gerekse raf ömrünü uzatması sebebiyle, kullandığımız ürünlerin çoğunda sağlığa zararlı maddeler bulunuyor. Biz yetişkinler için bile oldukça riskli olabilen bu kimyasallar, bebeklerde ciddi tahrişlere, kızarıklıklara ve hatta deri döküntülerine neden olabiliyor. Dolayısıyla bebeğimiz için her gün kullandığımız bez gibi ürünlerde SLS, SLES, paraben, boya veya BPA gibi zararlı maddelerin olmamasına dikkat etmeli, olabildiğince doğal ürünlere yönelmeliyiz.

2. Dermatolojik Testleri Yapılmış Olmalı

Bebek bezi seçiminde dikkat edeceğiniz en önemli detaylardan biri de uzmanlarca gerçekleştirilmiş olan dermatolojik testtir. Çünkü dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış ürünlerin bebeğinizin narin cildinde hasara yol açma ihtimali daha azdır. Bununla birlikte “hipoalerjenik” ibaresinin bulunması da önemlidir.

Kullandığınız Bebek Bezinin Bu 4 Özelliği Taşıdığından Emin Olun


3. Naylon Gibi Sentetik Maddeler Bulunmamalı

Bebeklerde en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biri de pişiktir. Antibiyotik kullanımı, yanlış bakım ürünleri ve hatta ek gıdaya geçiş bile oluşan pişiğin nedeni olabilmektedir. Ama en sık karşılaşılan sebebi, bebek bezinin yanlış seçilmesidir. Zira naylon gibi sentetik maddelerin kullanıldığı bebek bezleri, sıvıyı hapsetmekte yetersiz kalarak ve bebeğin cildinin hava almasına engel olarak pişiğe zemin hazırlar. Oysa organik pamuk içeren bezler, sıvıyı kolayca emerek hem bebeğin konforunu artırır hem de olası pişiklerin oluşmasını önler.

4. Ve Tabi ki Doğa Dostu Olmalı

Giderek sanayileşen dünya, hava sıcaklıklarının artması ve karbondioksit oranının yükselmesi… İklim değişikliği ve küresel ısınma, günümüzde dünya için en önemli tehdit olmaya devam ediyor. Karşı karşıya olduğumuz tehdit bu kadar büyükken, olumsuz gidişatı durdurmanın aslında basit bir kuralı bulunuyor; çevre dostu ürünlere yönelmek... Bilinçli ebeveynler olarak bez seçiminde yalnızca ürünün içeriğine odaklanmamalı, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir atmosfer bırakabilmek için çevre dostu ürünlere yönelmeliyiz.

Kullandığınız Bebek Bezinin Bu 4 Özelliği Taşıdığından Emin Olun


Yine bir yenilikle karşımıza çıkan Sleepy, Bio Natural serisinde ham madde olarak şeker kamışı kullanıyor. Bu sayede karbondioksit oranını düşürmeyi, oksijen üretimini artırmayı ve gelecek nesillere daha temiz bir atmosfer bırakmayı amaçlıyor. Üstelik ürünlerinin hiçbirinde naylon, parfüm, alkol veya SLS gibi zararlı maddeler bulunmuyor. Organik pamuk lifleri sayesinde kuruluk performansını artırıyor, saf su ile dokunmuş yumuşacık yüzeyiyle bebeklere büyük bir konfor sunuyor.


Bio Natural serisinde yenilikler bununla da sınırlı değil; bebeklerin hassas ciltlerine uygun olarak emici yüzey üzerinde bulunan kumaş tabaka, cilt bakımına yardımcı olan badem sütü proteini ile kaplandı.

Siz de premium ötesi Sleepy Bio Natural serisini keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.


  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.