Keçi Sütü Hakkında Pek Bilinmeyen 4 Bilgi!

Keçi Sütü Hakkında Pek Bilinmeyen 4 Bilgi!
17 Ekim 2021

Keçi sütü ile ilgili son zamanlarda yapılan araştırmalar, tüm dünyada keçi sütüne ve hammaddesi keçi sütü olan ürünlere yönelik ilgiyi giderek artırıyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda, keçi sütü hakkında pek duyulmayan bazı bilimsel bilgileri sizler için derledik. Hazırsanız başlayalım!

1. Alerji Riski Düşük

Alerjilerden sorumlu olan alfa s1 kazein maddesi, diğer hayvan sütlerine kıyasla keçi sütünde daha az bulunuyor. Bu da aslında keçi sütünün diğer sütlere göre neden hipoalerjenik olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Keçi sütünün hipoalerjenik olması[1] özellikle küçük çocuklar için büyük bir avantaj sunuyor. Zira inek sütü gibi sindirilmesi zor ve alerji potansiyeli yüksek olan sütler, bebeklerde ve küçük çocuklarda ciddi reaksiyonlara neden olabiliyor. Keçi sütünün bu yönüyle ilgili araştırmaların artmasına paralel olarak son zamanlarda ebeveynlerin de keçi sütü veya hammaddesi keçi sütü olan bebek mamalarına yöneldiği görülüyor.

2. Prebiyotik İçeriği Yüksek

Prebiyotikler, insan vücudunun sindiremediği besin lifleridir. Sindirilemeyen bu lifler, bağırsak florasındaki faydalı bakteriler (probiyotikler) için bir besin kaynağı olmaktadır. Böylece, probiyotikleri destekleri için prebiyotikler de doğrudan sağlıklı bir bağırsak florasının, dolayısıyla güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır.

Bu açıdan bakıldığında, sağlıklı bir bağırsak florası için prebiyotik açısından zengin besinler tüketmenin ne denli önemli olduğu anlaşılıyor. Yapılan araştırmalar, keçi sütünün prebiyotik içeriğinin hem çeşitlilik hem de miktar açısından diğer hayvan sütlerine kıyasla daha fazla olduğunu gösteriyor.[2] Bu da her geçen gün toplumun keçi sütüne olan ilgisini artırmaya devam ediyor.

Keçi Sütü Hakkında Pek Bilinmeyen 4 Bilgi!

3. Diğer Sütlere Kıyasla Daha Kolay Sindiriliyor

İnek sütünü sindirirken yetişkinler dahi zorlanabiliyor, ağrı ve şişkinlik gibi sindirim sistemi şikâyetleri gelişebiliyor. İnek sütünün içerdiği protein türüne bağlı olarak gelişen bu şikâyetler, bebeklerde çok daha büyük sorunlara ve gaz sancılarına yol açabiliyor. Oysa yapılan çalışmalar, keçi sütünün çok daha kolay bir şekilde sindirilebildiğini ve özellikle küçük çocuklar için sindirim açısından en uygun süt olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sebebi olarak ise keçi sütünün daha küçük çaplı yağ globülleri içermesi ve daha yumuşak kazein pıhtısı oluşturması gösteriliyor.

4. Bağışıklık Sistemini Destekliyor

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu zararlı maddelere karşı koruyan ve hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturan karmaşık bir sistemdir. Kişilerin bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, vücutlarına giren mikroorganizmaların enfeksiyon veya diğer hastalıkları oluşturma ihtimali o kadar düşük olur. 


Bağışıklık sisteminin güçlü veya zayıf olmasını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Örneğin bazı kronik hastalıklar bağışıklığın zayıflamasına neden olabiliyorken, kaliteli uyku ve düzenli egzersiz güçlü bir bağışıklık sisteminin temelini oluşturuyor. Bununla birlikte tüketilen yiyecekler ve içecekler de bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir rol oynuyor. Bilimsel çalışmalar, hem prebiyotik içeriğinin yüksek olması hem de içerdiği besin öğeleri sayesinde keçi sütünün bağışıklık sistemini destekleyen önemli bir besin kaynağı olduğunu gösteriyor. [3]
 

BabyGoat ile tanışmak için tıklayın!

Keçi Sütü Hakkında Pek Bilinmeyen 4 Bilgi!


[1]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28100852/

[2]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33141570/

[3]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29153153/

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.