Havuz Mevsimi Başladı!

Havuz Mevsimi Başladı!
24 Kasım 2016

Yüzme, gebelikte de yapılacak en sağlıklı sporlardan biri. Düzenli yüzme alışkanlığı edinildiğinde ödem problemleri ve duruş bozukluklarına bağlı ağrılar azalacak ve tansiyon dengeli bir seviyede kalacak, tüm kaslar çalışıyor olacak. Pek çok olumlu etkisi nedeniyle gebelikte bu aktivite büyük yarar sağlıyor.

Havuz Mevsimi Başladı!

Gebeliğiniz boyunca yüzmenin sayısız faydası var. Düzenli yüzme alışkanlığı edinildiğinde ödem problemleri ve duruş bozukluklarına bağlı ağrılar azalıyor; ancak havuzların temizliğine dikkat etmelisiniz.

ASTIM, EGZAMA GİBİ ALERJİK HASTALIKLARIN ORANI ARTTI

Özellikle son 50 yılda astım, egzama gibi alerjik hastalıkların yenidoğan döneminden itibaren neredeyse beş kat artış gösterdi. Uzmanlar bunun nedenini halka açık havuzlarda bulunan klor ve benzeri temizlik ürünlerinin havaya karışarak yarattığı zararlı etkiye bağlıyor. Bu kimyasallar, annenin taşıdığı fetüsün bağışıklık sistemini etkiliyor. Bu bebeklerde doğduktan sonra ciltte soyulma ve kızarıklıklar, besin alerjileri, egzama ve astım gibi hastalıklara sıklıkla rastlanıyor.

KALABALIK VE KAPALI HAVUZLARA DİKKAT

Devamlı ve düşük dozda alınan kimyasalların bağışıklık sistemine etkisi hakkında kesin kanıt olmasa da ikna edecek düzeyde veri mevcut olduğunu belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, anne karnındaki fetüsün kimyasal maddelere karşı aşırı derecede duyarlı olduğunu vurguluyor.

SICAK YAZ AYLARI İÇİN HAVUZ PROGRAMINIZ VAR MI?

Çocukta beynin ve bağışıklık sisteminin gelişimi, kimyasal haberci olan hormonların doğru zamanda doğru miktarda bulunmasıyla olur. Fakat artan miktarlarda endişe veren bu kimyasallarla etkileşen doğal kimyasal haberciler bağışıklık yanıtında değişmeye yol açar. Özellikle havalandırmanın pek de yeterli olmadığı kapalı havuzlarda yoğun klor kokusunu mutlaka hissedersiniz. İşte bu yaygın dezenfeksiyon ürünü THM (trihalometan)’lardır. Bu madde, kullanılan klorun deri hücreleri, idrar ve ter gibi organik maddelerle karışması sonucu oluşur. Çok kalabalık, bol klorlu havuzlarda da yüksek sevide bulunur. Havuzlarda kullanılan temizlik maddeleri ve solunan klorlu hava alerjik hastalıklara yol açar.

TÜRKİYE’DE DE YÖNETMELİK VAR

Türkiye’de de halka açık yüzme havuzlarında olması gereken sağlık esasları ve şartlar hakkında Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği var. Bu yönetmelikte pek çok teknik detay ve rakamsal değer yer alıyor. Havuzdan numuneleri alması gereken kişinin bile teknik işler, sağlık ve kimya eğitimi almış bir kişi olması gerektiği belirtiliyor.

DENİZ Mİ HAVUZ MU?

Op. Dr. Betül Görgen, deniz suyunun havuz suyu gibi kimyasal içermediği için daha hijyenik olduğunu özellikle belirtiyor. Op. Dr. Görgen, gidecekleri havuzun temizliğinden emin olmayan hamilelere imkanı varsa denizi öneriyor. Tabi ki denize girilecek plajın da ölçümlerinin yapılmış ve yetkililer tarafından ‘denize girilebilir yerler’ arasında ilan edilmiş olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.