Hamilelikte Vulvar Varis: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Vulvar Varis: Neden Olur, Nasıl Geçer?
19 Nisan 2022

Hamilelikte oluşan vulvar varisler doğum yöntemini etkiler mi? Detaylar yazımızda!

Hamilelikte vulvar varis birçok kadının ortak şikâyetidir. Zira bu dönemde artan kan hacmi, hormonal değişimler ve pelvik bölgeye olan baskı, gebelikte vulvar varise zemin hazırlar.

Halk arasında genellikle vajinal varis olarak bilinen vulvar varisler doğum yöntemini etkilemez. Yani varisi olan anne adayları normal doğumu engelleyecek ek bir sağlık sorununa sahip değilse normal doğum yapabilirler.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte vajinada varis belirtileri ve tedavisi ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Vulvar Varis Belirtileri

Hamilelikte vulvar varisin en önemli belirtisi yumuşak, bükülmüş gibi görünen, mor ya da mavimsi renge sahip ince damarlardır. Bununla birlikte vulvadaki ağrı da varisin tipik bir belirtisidir.

Hamilelikte vajinal varis belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Vulvada baskı veya dolgunluk hissi,
 • Cinsel organın içinde veya çevresinde şişlik,
 • Uzun süre ayakta durduktan, yoğun fiziksel aktiviteden veya cinsel ilişkiden sonra artan ağrı,
 • Varisin olduğu bölgede kaşıntı, hassasiyet.

Hamilelikte Vulvar Varis Neden Olur?

Hamilelikte vulvar varisin en önemli nedeni, pelvik bölgesinde artan kan hacmidir. Ayrıca progesteron ve östrojen hormonlarının seviyesindeki değişiklik, damar duvarlarının büyümesine ve genişlemesine neden olarak kanın pelvis ve vulvadaki damarlarda birikmesine sebep olur. Böylece varislerin ortaya çıkmasına zemin hazırlanır. Bununla birlikte ailesinde varis öyküsü olan kişilerde de hamilelik döneminde varislerin ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Hamilelikte Vajinal Akıntının Artması Normal mi?

Hamilelikte Vulvar Varis Tedavisi

Hamilelikte vulvar varis tedavisi genellikle semptomları hafifletmeye yönelik planlanır. Zira varisler, doğumdan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden geçme eğilimindedir.

Hamilelikte vulvar varislerin daha da kötüleşmesini önlemek için şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Uzun süre ayakta durmaktan veya yatmaktan kaçının.
 • Sık sık pozisyon değiştirin.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun.
 • Bölgede kan birikmesini önlemek için kalçanız hafif yukarıda kalacak şekilde uyuyun.
 • Dolaşımınızın iyileşmesi için bol bol su için.
 • Ağrınız varsa soğuk kompres yapın.
 • Doktorunuzun öneriyorsa kompresyon veya destek çorapları giyin.
 • İç çamaşırlarınızı hamileliğe uygun seçin.
 • Mümkün olduğunca sol tarafınıza doğru yatın.

Doğumdan sonraki birkaç ay içinde vulvar varislerde bir gerileme görünmüyorsa skleroterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Hamilelikte Vulvar Varis: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Oluşan Vulvar Varisler Kalıcı mı?

Hamilelikte oluşan vulvar varisler genellikle kalıcı olmazlar. Bunun sebebi, varislere neden olan faktörlerin doğumdan sonra ortadan kalkmasıdır. Hormonların eski seviyesine inmesi ve vücudun ana toplardamarına baskı yapan ağırlıkların ortadan kalkmasıyla birlikte oluşan varislerin geçmesi beklenir. Bu süreç her hastada değişiklik gösterse de ortalama 6 – 8 haftada varisler geçer. Bazı kadınlarda bu süreç 1 yıla kadar uzayabilir. Eğer gebelikte vulvada oluşan varisler doğumdan bir süre sonra geçmediyse mutlaka muayene edilmeli ve dolaşımla ilgili ciddi bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

Bununla birlikte ilk hamileliğinde vulvar varis şikâyeti olan kadınların ikinci gebeliklerinde de vulvar varis ile karşılaşma olasılıkları yüksektir. Ayrıca damarların her hamilelikte daha ağrılı ve hassas olma riski bulunmaktadır.

Hamilelikte Vajinada Varis Riskli mi?

Hamilelikte vajinada varis olması nadiren derin ven trombozu adı verilen kan pıhtısına neden olabilir. DVT, yaşamı tehdit eden önemli bir komplikasyondur ancak vajinal varislerde oldukça nadir görülür. Bu sebeple varis şikâyeti olan hamileler, her ihtimale karşı rutin kontrolünde durumu mutlaka doktoruna bildirmelidir. Muayene sonrası hekim gerekli görürse DVT riski açısından anne adayını kalp damar cerrahına yönlendirebilir.

Hamilelikte Vajinada Varis Normal Doğuma Engel Olur mu?

Hamilelikte vajinada varis olması normal doğuma engel olmaz. Bununla birlikte bu damarlar kanamaya çok da eğilimli değildir. Kanama gerçekleşse dahi doğum sırasında hızlıca kontrol altına alınabilecek düzeyde olur. Bu nedenle vulvar varis ve doğum yöntemi arasında hiçbir bağ bulunmadığı söylenebilir. Vulvar varisi olan anne adayları başka bir sağlık sorunu olmadığı sürece normal doğum yapabilirler.

Hamilelikte Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Kaynak 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Saadet Mutluluk, bahtiyarlık.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.