Hamilelikte Sushi Yemek Güvenli mi?

Hamilelikte Sushi Yemek Güvenli mi?
24 Ocak 2023

Hamilelikte sushi yemek güvenli mi? Detaylar yazımızda.

Hamilelikte sushi yemenin güvenli olup olmadığı birçok anne adayının merak ettiği bir konudur. Peki, gebelikte sushi yemek güvenli mi? Çiğ balık içeren sushi, parazit veya bakteri kaynaklı enfeksiyon riski nedeniyle gebelik döneminde önerilmemektedir. Ayrıca sushi yapımında kullanılan bazı balık türlerinin yüksek cıva içermesi, yine sushiyi hamilelikte yasaklı bir besin haline getiriyor. Zira bilindiği gibi cıva, anne karnında gelişmekte olan bebeklerin beyin ve sinir sistemini olumsuz etkileyebiliyor.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte suşi yenir mi, gebelikte pişmiş sushi güvenli mi gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Sushi Yenir mi?

Hamilelik haberi alınır alınmaz çoğu anne adayı beslenmesinde değişiklikler yapmaya başlar. Bebek için faydalı olan yiyecekler araştırılır, nelerin zararlı olabileceği titizlikle incelenir. Bu noktada soru işareti oluşturan besinlerden biri ise sushidir. Özellikle Uzak Doğu mutfağına ilgi duyan anne adayları, hamilelikte suşi yiyip yiyemeyeceklerini merak edebilirler. Peki, gebelikte suşi yenir mi? Sushi, bilindiği gibi genellikle çiğ balık kullanılarak hazırlanan bir gıdadır. Bu da parazit, virüs veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlara karşı anne adaylarını ve bebeklerini açık hale getirir. Bunlar arasında en sık karşılaşılanı ise listeria adı verilen bakteri türüdür. Çiğ balığın yanı sıra çiğ süt ve peynir gibi hayvansal gıdalardan da bulaşabilen listeria; ateş, ağrı, bulantı, kusma ve ishal gibi bulgulara yol açabilir. Enfeksiyon sinir sistemine girerse çok daha ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Gebelik döneminde ise nadiren de olsa erken doğum ve ölü doğum gibi tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde suşi dahil olmak üzere çiğ gıdaların tüketimi uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Öte yandan, iyi pişmiş veya tamamen sebzelerle hazırlanan sushi tüketiminin herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Yani anne adayları sadece sebze içeren veya yapımında iyi pişmiş/cıva oranı düşük balık kullanılan sushiyi gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Balık Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Sushi Yemek Güvenli mi?

Hamilelikte Neden Sushi Yememelisiniz?

Hamilelikte sebze içeren suşileri tüketmekte herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak çiğ balıktan yapılan suşiler aşağıdaki riskleri artırabilmektedir:

Listeria

Çiğ veya az pişmiş gıdalar parazit, virüs ve listeria gibi bakteriler açısından risk taşır. Hamilelikte bu riski minimuma indirmek için ise çiğ ve az pişmiş gıdaların tüketilmesi önerilmemektedir. Zira enfeksiyonların nadiren de olsa anne karnındaki bebeğe geçebildiği biliniyor. Bu durumda erken doğum ve hatta ölü doğum gibi ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Özellikle çiğ veya az pişmiş yiyecekler tüketildikten sonra ateş, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, kusma veya grip benzeri semptomlar görülürse vakit kaybetmeden hastaneye başvurmak gerekir.

Cıva Maruziyeti

Hamilelikte balık tüketimi anne ve bebek için çok faydalı olsa da balık tercihinde dikkatli davranmak gerekir. Örneğin marlin, kılıç balığı veya köpek balığı gibi balıklar yoğun cıva içerir. Hamilelik sırasında yoğun cıvaya maruz kalmak ise bebeğin beyin ve sinir sistemini olumsuz etkileyebilmektedir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Midye Yenir mi?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.