Hamilelikte Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Hamilelikte Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?
05 Nisan 2023

Çoğu uzman, hamilelik sırasında mastürbasyon yapmanın güvenli olduğu konusunda hemfikir.

Hamilelikte mastürbasyon yapmak, toplumda bir tabu olarak algılansa da anne adayları tarafından merak edilen bir konudur. Peki, hamilelikte mastürbasyon yapmak zararlı mı? Gebelikte mastürbasyon yapmak veya cinsel ilişkiye girmek çoğu anne adayı için güvenlidir. Ancak plasenta previa, serviksin kısa olması veya preeklampsi gibi sağlık sorunları olduğunda doktorun önerisiyle cinsel yaşama ara verilmesi gerekebilmektedir. Bu nedenle riskli gebeliği olan anne adayları için en güvenli seçenek konuyu doktorlarına danışmalarıdır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelikte  mastürbasyon yapmak ile ilgili tüm merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Hamilelikte östrojen ve progesteron hormonlarının artması, cinsel dürtülerin yoğunlaşmasına neden olabilir. Bununla birlikte yaşanan mide bulantısı, kusma ve yorgunluk gibi semptomlar, kadınları cinsellikten uzaklaştırabilir. Buradan da anlaşılacağı gibi üzere gebelikte cinsel dürtüler ve libido seviyesi kişiye göre farklılık gösterebilir. Artan libidoyu serbest bırakmanın en doğal yolu ise cinsel ilişki veya mastürbasyondur. Peki, hamilelikte mastürbasyon yapmak bebeğe zarar verir mi? Birçok uzman, hamilelikte orgazm olmanın anne ve bebek için riskli olmadığı konusunda hemfikir. Zira anne karnındaki bebekler güvenli bir zarın içinde gelişimlerini sürdürürler ve dış dünyayla herhangi bir temasları yoktur. Bu nedenle gebelikte mastürbasyon yapmak veya cinsel ilişkiye girmek çoğu zaman güvenlidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, riskli bir hamilelik yaşayıp yaşanılmadığıdır. Plasenta previa, preeklampsi, serviksin kısa olması, erken doğum öyküsü veya diyabet gibi sağlık sorunları olduğunda, cinsel ilişki veya mastürbasyon konusunda doktorun fikrini almak önemlidir. Sağlıklı gebeliklerde ise mastürbasyon yapmanın veya cinsel ilişkiye girmenin bilinen hiçbir zararı bulunmuyor. Aksine anne adayı için çok sayıda faydası olduğu tahmin ediliyor. 

Hamilelikte Mastürbasyon Yapmanın Faydaları

Gebelikte mastürbasyon yapmanın faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Stresin giderilmesine yardımcı olur.
  • Kişinin daha rahat uyumasını sağlar.
  • Salgılanan endorfin sayesinde kişiyi mutlu ve rahatlamış hissettirir.
  • Endorfin ayrıca hamilelikte görülen vücut ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Kan akışının hızlanmasını sağlar.
  • Seks sırasında kendini güvende hissetmeyen anneler için en güvenli orgazm yoludur.
  • Ayrıca küçük bir grup üzerinde yapılan çalışma, orgazmın bağışıklığı artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Gebelikte Mastürbasyon Yapmanın Riskleri Var mı?

Hamilelikte mastürbasyon yapmak çoğu zaman güvenli ve normal olsa da bazı kadınların orgazm sırasında yalancı doğum kasılmaları tetiklenebilir. Braxton Hicks kasılmaları olarak da bilinen bu kasılmalar, genellikle son 3 ayda görülür. Genellikle ağrısızdır ve doğum tarihi yaklaştıkça daha sık bir şekilde gerçekleşir.

Hamilelikte Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Hamilelikte Mastürbasyondan Ne Zaman Uzak Durmalısınız?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz mastürbasyon yapmaya ara vermenizi isteyebilir:

1. Plasenta Previa

Plasenta previa, plasentanın rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmasıdır. Bu durum yaklaşık her 200 gebelikten 1’inde görülür. Genellikle ikinci trimesterda teşhis edilir ve hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kanama gibi komplikasyonlara yol açabilir.

2. Servikal Yetmezlik

Servikal yetmezlik, gebelik sırasında rahim ağzının erken genişlemeye başlamasıyla karakterizedir. Genellikle ağrı ve kasılmalara neden olmaz ancak erken doğum riskini önemli ölçüde artırır.

3. Erken Doğum Öyküsü

Daha önce erken doğum yapmış kadınlar için doktorlar önlem amacıyla cinselliğe ve mastürbasyona ara verilmesini isteyebilir.

4. Vajinal Kanama

Hamilelik sırasında vajinal kanama sanıldığı kadar nadir değildir. Ancak her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. İlk trimesterda lekelenmeler yaygın olmakla birlikte, ikinci trimesterdan sonra vajinal kanama olması altta yatan bir patolojiye bağlı olabilir. Bu nedenle mutlaka muayene olmak ve nedenini öğrenmek gerekir. Vajinal kanaması olan kadınlara da doktorlar bir süre cinsel ilişki ve mastürbasyon yasağı koyabilir.

5. Amniyon Sıvısının Sızması

Amniyotik kese vaktinden önce yırtılır ve amniyon sıvısının sızması gibi bir durum yaşanırsa, doktor cinselliğe ve mastürbasyon yapmaya ara verilmesini önerebilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Orgazm Olmak Zararlı mı?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.