Hamilelikte Erik Yenir mi? Gebelikte Yeşil ve Kırmızı Eriğin Faydaları

Hamilelikte Erik Yenir mi? Gebelikte Yeşil ve Kırmızı Eriğin Faydaları
11 Mayıs 2023

Hamilelikte erik tüketimi ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Hamilelikte erik tüketimi, porsiyona dikkat edildiği sürece güvenlidir. Zira erik, vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve mineralleri içeren sağlıklı bir meyvedir. Bununla birlikte böbrek taşı olanların, içindeki oksalat nedeniyle gebelikte erik tüketiminden kaçınması öneriliyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda hamilelikte kırmızı erik yenir mi, gebelikte yeşil erik yemek güvenli mi gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Erik Yenir mi?

Hamilelikte erik yemek anne ve bebek için güvenlidir. Hem yeşil hem de kırmızı erik gebelikte rahatlıkla tüketilebilir. Zira sağlıklı bir meyve olan erik potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bununla birlikte gebelikte erik tüketirken böbrek taşına yatkınlığı olan anne adaylarının dikkatli olması gerekir. Çünkü erik böbrek taşına neden olabilen oksalat içermektedir. Peki, hamilelikte günde kaç adet erik tüketilebilir? Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi, herhangi bir sağlık sorunu olmayan hamilelerin günde 5 porsiyona kadar erik tüketebileceğini belirtiyor. Bir porsiyonun 2 orta boy erik olduğu düşünüldüğünde, günde 10 adet eriğin sağlık için bir risk oluşturmayacağı düşünülüyor. Gelin şimdi gebelikte erik yemenin faydaları neler, daha detaylı inceleyelim.

Hamilelikte Erik Yemenin Faydaları Neler?

Hamilelikte erik yemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Kan Şekeri Seviyelerini Korur

Gestasyonel diyabet varlığında kan şekeri seviyesi yükselme eğiliminde olur. Ancak erik düşük glisemik indekse sahip bir meyve olduğundan vücuttaki glikoz seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

2. Kabızlığı Önler

Hormonal değişimler, daha az hareket etmek, demir takviyesi kullanmak veya bebeğin sindirim organlarına baskısı gibi nedenlerle hamilelikte kabızlık ile çok sık karşılaşılır. Erik ise içerdiği diyet lifi sayesinde kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

3. Kemik Sağlığını Destekler

Özellikle kuru erik yüksek miktarda kalsiyum içerir. Bu da annenin ve bebeğin kemik sağlığının desteklenmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

4. Erken Doğum Riskini Azaltabilir

Hamilelikte yeteri kadar C vitamini içeren besinler tüketmemek erken membran rüptürü (kesenin beklenenden önce yırtılması) riskini artırabilir. Bu nedenle anne adaylarının erik gibi C vitamini açısından zengin besinleri diyetlerinden eksik etmemesi önerilmektedir.

Hamilelikte Erik Yenir mi? Gebelikte Yeşil ve Kırmızı Eriğin Faydaları

Gebelikte Erik Yemenin Olası Yan Etkileri

Erik oksalat içerdiğinden böbrek taşı olan hamilelerin erik tüketmemesi öneriliyor. Bununla birlikte erik bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız beslenmenizle ilgili doktorunuza danışmanız en iyi seçenektir. Ayrıca fazla erik tüketimi karın ağrısı ve ishal gibi sorunlara yol açabileceğinden hamilelikte erik yerken ölçülü olmaya dikkat edin.

Taze Erik Nasıl Seçilir?

Hamilelikte kırmızı erik veya yeşil erik satın alırken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Kabuğu buruşmuş ve lekeli erikleri satın almayın.
  • Çok yumuşak veya çok sert olmayan erikleri seçmeye dikkat edin.
  • Meyvenin her tarafının aynı renkte olmasına özen gösterin.
  • Taze eriği buzdolabında 3 - 4 gün saklayabilirsiniz. Bozulma belirtileri olan meyveleri yemeyin.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte İncir Yenir mi?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl