Hamilelik Kaşıntılarınızı Rahatlatacak Tavsiyeler

Hamilelik Kaşıntılarınızı Rahatlatacak Tavsiyeler
21 Ekim 2016

Hamilelik kaşıntısı yaşıyorsanız bunları rahatlatacak önerilerimiz yazımızda.

Hamilelik Kaşıntıları İçin Öneriler

Hamilelik kendisiyle birlikte pek çok şeyi daha getirir; bunların bazıları neşeliyken, bazıları da size sıkıntı verir. Bu sıkıntılardan biri de hamilelik kaşıntılarıdır.  Kaşıntılar, genellikle üçüncü üç aylık dönemde başlar ve karnın üzerinde yayılmış kırmızı izler üzerinde hissedilir. Değişen hormonal yapı ve vücudun gerilmesi sebebiyle olduğu söylense de bu kaşıntıların neden gerçekleştiği hakkında kesin bir veri yoktur. Kadınların yaklaşık %70’i hamileliklerinde bu kızarıklık kaşıntılarıyla karşılaşmaktadır. Neyse ki bu kaşıntılar bebek için hiçbir zarar teşkil etmez, sizin için de tehlikeli sonuçları yoktur ve uzun vadeli değildir, doğumdan sonra en fazla birkaç hafta içinde çözümlenecektir.

Hamilelikte Kaşıntıya İyi Gelen Yöntemler

Bazı yöntemlerle kaşıntının verdiği rahatsızlık hissini hafifletebilirsiniz.

Dar Kıyafetler Giymeyin: Dar kıyafetler, deri sürtünmesini arttırıp tahrişe neden olarak, kaşıntınızın şiddetlenmesine neden olabilir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca bol ve rahat kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz. Ayrıca giydiğiniz kıyafetlerin pamuklu olmasına dikkat etmelisiniz.

Ilık Banyo: Ilık su, derinin yatışmasını sağlar. Bu da kaşıntı hissini azaltarak rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın: İçinde en az kimyasal barındıran nemlendirici kremler ile cildinizi nemlendirmeniz, gerilen deriyi bir nebze de olsa rahatlatır. Burada önemli olan nokta ise kullanacağınız kremin mutlaka doktorunuz tarafından onaylanmış olması gerektiğidir.

*Karaciğer ile ilgili olan kolestaz problemi de kaşıntıyla kendini belli eder. Eğer kaşıntılarınız sizi çok rahatsız edecek boyuttaysa doktorunuzla görüşmeniz ve karaciğer testi yaptırmanız gerekir. Hamilelik kolestazı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Hamilelik Kaşıntılarınızı Rahatlatacak Tavsiyeler

Tamamen Önlemek Mümkün mü?

Ne yazık ki, hayır. Ne zaman olacak, nerede olacak, bunu önlemek için ne yapabilirim gibi sorularının cevaplarını tahmin etmenin bir yolu yoktur. Tüm yapabileceğiniz bunu deneyimlemek ve yönetmeyi denemektir.

*Kaşıntınız eğer çok şiddetliyse, karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmelisiniz. Hamilelik kolestazının belirtisi olabilir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl