Gebelikteki Fazlalıklardan Kurtulma Yolları

Gebelikteki Fazlalıklardan Kurtulma Yolları
01 Kasım 2015

Gebeliğiniz nihayet bitti ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldınız. Şimdi sıra fazla hamile kilolarından kurtulmakta!

Doğum yaptıktan sonra şekle girmenizi sağlayacak ipuçları burada!   Bebeğinizin vücudunuzda yavaş yavaş gelişmeye başladığı andan itibaren aklınızda bir soru belirir: “Bu fazlalıklardan nasıl kurtulacağım?” Bebeğiniz doğduktan sonra nihayet hayatınız rutine girdiğinde, kendinize zaman ayırma vaktiniz gelmiş demektir. Nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, burada bulacağınız ipuçları sizi hamilelikten önceki bedeninize ya da daha da iyisine kavuşturacaktır.

Harekete geçin

Pek çok anne uykusuzluktan ve yorgunluktan egzersizi düşünemeyecek halde olur, bu durum çok normaldir. Çünkü kadınların çoğunun bedeni, doğumdan 6 hafta sonrasına kadar belli bir egzersiz programına başlamayacak haldedir. Bu süre sezaryen doğum yapmış kadınlarda daha da uzun olabilir.     Formunuzu geri kazanmak için çalışmalara evinizin etrafında yürüyüşe çıkarak başlayabilirsiniz. Eğer bu sizi iyi hissettiriyor ve kanama gibi rahatsızlıklara neden olmuyorsa her gün bir önceki günden daha fazla yürüyerek kendinizi biraz zorlayabilirsiniz. Bu hafif egzersizi, doğumdan sonra 6. haftadaki kontrolünüze kadar devam ettirip, ardından haftada 3-5 kere tekrar edeceğiniz 20-30 dakikalık kardiyo programına başlayabilirsiniz.

Emzirin

Bazı şanslı kadınlar, gebelik esnasında almış oldukları fazla kiloları, doğum sonrası sadece emzirmeyle verebiliyorlar. Daha fazla yiyip daha az egzersiz yapsanız bile emzirme, fazlalarınızdan kurtulmanıza yardımcı ve etkili bir yöntemdir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, emzirmeyi azalttığınızda veya bebeğinize artık ek yiyecekler verebildiğinizde kendi yeme düzeninizi de düzenlemenizdir. Çünkü daha fazla kalori alma ihtiyacınız azalacak, emzirmeyle yaktığınız kaloriler de vücudunuzda kalacaktır. Eğer yeme düzeninizi değiştirmezseniz, ekstra kaloriler, sizin için hızla ekstra kiloya dönüşecektir.

Ağırlık kaldırarak güçlü kalın

Ağırlık çalışma, metabolizmanızı hızlandırmanız için ideal bir yöntemdir. Ancak bunun için spora gitmek ya da ağırlık almak yerine egzersizinize bebeğinizi dahil etmek daha mantıklı bir seçim olur. Bebeğinizi göğsünüzde tutarak bazı egzersiz hareketlerini yapabilirsiniz. Aynı hareketleri, bebeğiniz bebek arabasındayken de gerçekleştirebilirsiniz.     Eğer ne yaptığınız hakkında pek bir bilginiz yoksa doğum sonrası egzersizde uzmanlaşmış bir özel egzersiz koçuyla birkaç hafta çalışıp, kendinizi bir rutine alıştırabilirsiniz.

Kalorinize dikkat edin

Cipse ya da şekerli içeceklere "hayır" demeyi öğrenin. Genellikle bu yiyecekler fazla miktarda kalori içerirler. Bu besinler yerine, besleyici besin maddeleri içeren yiyecekleri tercih edin. Protein, tam buğdaylı yiyecekler, sebze ve meyveler arkadaşınız olmalıdır. Aynı zamanda süt ürünlerinde de daha az yağ içeren seçenekleri tercih etmeniz, sağlıklı bir seçim olacaktır.

Gebelikteki Fazlalıklardan Kurtulma Yolları

Kestirin

Yeterince uyuyor olmak, ayık kalmak için yüksek kalorili yiyecek ve içeceklere ihtiyaç duymanızın önüne geçeceğinden kilo almanızı da engeller.     Yeni doğan bebeğiniz, uyku düzeninizi tamamıyla alt üst edip metabolizmanızı bozabilir. Bu da kilo vermenizi zorlaştırır. Bu sebeple, bebeğiniz uyuduğunda mümkün olduğunca siz de onunla kestirin. Böylece uzun süren uykusuzluktan da kurtularak gereksiz yiyeceklere yönelmezsiniz.

Sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin

Fazla şekerli yiyecekler, kan şekeri seviyenizi fazla yükseltip azaltarak daha fazla acıkmanıza ve her şeyi yemenize neden olacaktır. Zararlı yiyeceklerin sizi baştan çıkarmasına izin vermemek için dolabınızda sadece sağlıklı yiyecekleri bulundurmaya çalışın. Yoğurt ve süt gibi yiyecekleri az yağlı alarak, atıştırmalıklarınızda rahatlıkla yiyebileceğiniz bir seçenek haline getirin. Yapılan bir araştırmaya göre atıştırmalık olarak süt ürünleri tüketmek vücudun gereksiz yağ depolamasını önler. Ayrıca bol lifli yiyecekleri de ihmal etmeyin. Lifli yiyecekler hem bedeniniz için yararlıdır hem daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Diğer annelerle iletişime geçin

Rutin bir egzersiz için diğer annelerle bir araya gelmek yararınıza olabilir. Arkadaşlıklar, egzersiz yapmak istemediğiniz zamanlar için mükemmel bir çıkış yoludur. Çünkü bir grupla hareket etmek sizin için teşvik edici bir rol oynar. Eğlenceli geçen zamanları kaçırmayarak bir ortamda olmak, hem sizi rahatlatır hem de daha keyifli bir şekilde kilo vermenizi sağlar.

Doğum sonrası egzersizleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.