Gebelik Konusunda Endişelenmemeniz İçin Sebepler

Gebelik Konusunda Endişelenmemeniz İçin Sebepler
01 Kasım 2016

Gebelikte aile olarak daha iyi bir yaklaşım için belirsizlikleri öğrenin, konuşun, plan yapın, kabul edin ve harekete geçin.

Gebelik Konusunda Endişelenmemeniz İçin Sebepler

Hamile kadınlar tarafından uzmanlara; “Bu konuda endişelenmemize gerek var mı?”, “Birinci trimestrede deşarj, ikincide kramp, üçüncüde lekelenme” ya da “sırt ağrısı, doğum tarihi geçmiş olmak” gibi sorular yöneltilmektedir. Bu soruların yanı sıra; prenatal tarama, ultrasondaki anormallikler gibi üzücü sorular bazen de bebekle ilgili olmayıp emzirme gibi konularda da sorular sorulabilmektedir. Sorulan sorular ne olursa olsun asıl önemli olan soruların cevaplarına göre endişelenip endişelenilmemesi durumudur. Çoğu zaman anne adaylarının endişelenmelerini gerektirecek bir durum yoktur. Fakat yine de kadınlar endişe duyar, bu durum bazen size yardımcı olabilirken bazen de zararlı olabilir. Endişe beyni uyarır ve sorunu çözmesi yönünde harekete geçmesini sağlayabilir. Ayrıca vücudunuzdaki hormon seviyeleriniz yükselir ve sorunu çözmeye çalışır.

Endişelenmenize Neden Gerek Yoktur?

Ne olursa olsun, muhtemelen hiçbir durum üzerinde kontrol sahibi değilsiniz ve ne kadar endişelenseniz de durumunuzda bir değişiklik olmayacak. Endişelenerek durumu ne sonlandırabilir, ne de durumun sonuçlarını değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, korku faktörü sizi durumun gerektirdiğinden daha fazla korkmanıza neden olacaktır.   Gebelik Konusunda Endişelenmemeniz İçin Sebepler     Bunun yerine alternatif olarak; gebelikte aile olarak daha iyi bir yaklaşım için belirsizlikleri öğrenin, konuşun, plan yapın, kabul edin ve harekete geçin.

Endişe Sonucu Kötü Olan Sevimsiz Şeyler Yapabilir

Hayallerimizde her zaman en kötü senaryolu durumları canlandırırız. Zor durumlarda çözüm stratejisi, beyin fırtınası ve plan için en olası sonuçları düşünmekte fayda vardır. Yaşanan gecikme ya da kramp gibi olaylarda aklınıza hemen kötü sonuçların gelmesinin önüne geçmiş olursunuz.   Gebelik Konusunda Endişelenmemeniz İçin Sebepler   Bunun yerine alternatif olarak; dinlenmeyi deneyin, daha fazla su için, doktorunuzu veya doğum uzmanınızı arayın ve sadece rahat olun. Kramplar devamlı kasılmalara dönüştüğü durumlarda hekiminizi çağırmak dahil yapabileceğiniz birçok seçenek var ama endişe bu adımlardan birisi değildir.

İhtimaller Her Zaman Sizin Lehinizedir

Gelişen durumlarda yaşadığınız risk durumu artıyorsa doktorunuz size “Yüksek kan basıncına sahipsiniz, çünkü yaşlı bir annesiniz” gibi şeyler söyleyebilir. Çalışmalar da belli yüzdeye sahip yaşlı annelerde hipertansiyon olduğunu göstermektedir. Fakat bu annelerin çoğu hamilelik süresi boyunca sağlıklıdır.   Bunun yerine alternatif olarak; kendinize mükemmel bir şekilde bakarak sağlığınız üzerine yatırım yapmalısınız. Kafanızdaki kötü senaryoların gerçekleşme riski yüksek gibi görünüyorsa, gerçekten yanlış giden bir şeyler varsa kendinize ekstra testler ve tıbbi bir inceleme yaptırabilirsiniz.

Uzmanlar Neler Söylüyor?

İyi ya da kötü bir şey yoktur sadece düşünce onu öyle yapar. – Shakespeare Endişelenmeyin, mutlu olun. - Bobby McFerrin   Gebelikte Stres ve Endişeyle Başa Çıkma Yöntemleriile ilgili detaylı bilgi için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.